Rakúsko nakupuje ruský plyn cez tretiu stranu, od Gazpromu chce získať odškodné
Rakúsko nakupuje ruský plyn cez tretiu stranu, a nie priamo od ruského štátneho gigantu Gazprom. Uviedli to viaceré zdroje oboznámené so situáciou. Informuje agentúra Reuters.
Rusko tento mesiac po viac ako 50 rokoch zastavilo dodávky plynu rakúskej skupine OMV. Tá 13. novembra oznámila, že vyhrala arbitrážny súd v Nemecku proti Gazpromu o 230 miliónov eur v súvislosti s nepravidelnými dodávkami plynu pre jej nemeckú divíziu. A podnikne kroky na okamžité získanie odškodného.
Prišiel o takmer všetkých zákazníkov
Rakúska OMV bola jedným z mála zostávajúcich kupcov ruského plynu v Európskej únii (EÚ). Gazprom stratil takmer všetkých svojich zákazníkov po invázii ruskej armády na Ukrajinu vo februári 2022.
Pred začiatkom vojny bolo Rusko najväčším európskym dodávateľom zemného plynu pre EÚ.
Podľa troch zdrojov rakúska firma "zabavila" októbrové dodávky plynu v hodnote 230 miliónov eur. Gazprom to označil za nezaplatenie a zastavil dodávky do Rakúska, uviedol zdroj blízky Gazpromu. Bolo to prvýkrát, čo zákazník z EÚ nezaplatil Gazpromu za plyn, dodal.
Ďalší zdroj blízky spoločnosti OMV zase uviedol, že rakúska spoločnosť to považovala za poslednú šancu, ako získať odškodné, keďže Ukrajina plánuje na budúci rok ukončiť dohodu umožňujúcu tranzit ruského plynu cez jej územie.
OMV hľadá spôsoby
OMV nakupovala plyn ešte od Sovietskeho zväzu, od roku 1968. Najnovšie udalosti naznačujú, že rakúska firma hľadá spôsoby, ako úplne ukončiť nákup ruského plynu napriek tomu, že jej zmluvy s Gazpromom platia do roku 2040, uviedli štyria z piatich ľudí oboznámených so situáciou.
Náhle ukončenie vzťahu Gazpromu a OMV prekvapilo mnohých na trhu s plynom a je ranou pre dlhodobý ekonomický a politický vplyv Gazpromu v strednej Európe.
Rakúsko bolo jedným z najvernejších zákazníkov Gazpromu a zostalo takmer úplne závislé od ruského plynu, aj keď ostatní členovia EÚ v roku 2022 prešli na dovoz z Nórska, USA a Kataru.
Zmluvy OMV s Gazpromom obsahujú klauzulu take-or-pay, čo znamená, že musí platiť za plyn, aj keď ho neodoberá.
Rakúsko má veľké zásobníky plynu a po začiatku vojny na Ukrajine ušetrilo miliardy na lacnom ruskom plyne.
Napriek tomu, že Gazprom odstavil OMV od dodávok, Rakúsko naďalej dostáva ruský plyn cez Slovensko, ukázal prieskum Reuters o regionálnych tokoch plynu.
Gazprom predal viac plynu slovenskému SPP, odkedy zastavil predaj OMV. SPP potom predal plyn rakúskym nákupcom, uviedli tri z piatich zdrojov.
Opätovný predaj nebol vopred hlásený. Gazprom a SPP to odmietli komentovať. Rakúska OMV odmietla povedať, či kupuje plyn od Gazpromu nepriamo prostredníctvom tretej strany.