Novi parlament Gruzije sastaje se nakon osporavanih izbora
Politička previranja potresla su Crnomorsku naciju od glasanja 26. oktobra, na kojima je pobedila vladajuća partija Gruzijski san.
Prozapadne opozicione stranke osporile su rezultate i odbijaju da uđu u novi parlament, koji smatraju "nelegitimnim".
Proevropska predsednica Salome Zurabišvili – u zavadi sa vladajućom strankom – podnela je tužbu ustavnom sudu tražeći da poništi rezultat.
Zurabišvili, glavna liderka nacije, je odbila da izda predsednički dekret za sazivanje parlamenta i optužila Rusiju za mešanje u glasanje, što je Moskva demantovala.
Gruzijski san, koji je obezbedio 89 mesta u veću od 150 članova, kaže da je glasanje bilo slobodno i pošteno.
Poslanici vladajuće stranke okupili su se sredinom dana (08:00 GMT) na inauguracionoj sednici koju je bojkotovala opozicija.
Zurabišvili je plenarnu sednicu proglasila "neustavnom", rekavši da je "masovna izborna prevara potkopala njen legitimitet".
"Odbila sam da sazovem prvu sednicu i Ustav ne priznaje nikoga da bude zamena", napisla je ona na Fejsbuku.
Vodeći stručnjak za ustavno pravo Vakhušti Menabde rekao je da se "novi parlament ne može sastati dok Ustavni sud ne donese svoju odluku po tužbi Salome Zurabišvili".
Na ulicama glavnog grada Gruzije prisutne su jake policijske snage. Uprkos tome, demonstranti su 24. novembra uveče počeli da se okupljaju ispred zgrade parlamenta nakon poziva opozicije na proteste.
Stotine demonstranata postavilo je kampove, blokirajući saobraćaj duž glavne saobraćajnice u Tbilisiju.
Opozicija kaže da vlada stranke Gruzijski san iskrivljuje spoljnu politiku prema Rusiji i podriva njenu dugogodišnju težnju za pridruživanje Evropskoj uniji. Stranka ove optužbe negira.
Od glasanja, desetine hiljada ljudi izašlo je na ulice u Tbilisiju u znak protesta zbog navodne izborne prevare.
Evropska unija i Sjedinjene Države pozvale su na istragu "nepravilnosti" tokom glasanja.
Na pomolu izmene u izboru predsednika
U petak je aktuelni predsednik parlamenta Šalva Papuašvili rekao da se očekuje da poslanici u novom parlamentu glasaju za to da aktuelni premijer Irakli Kobahidze ostane na čelu vlade.
Pravo da nominuje premijera ima osnivač i "počasni predsednik" Gruzijskog sna, milijarder Bidžina Ivanišvili, za kojeg se smatra da vuče konce vlasti bez ikakvog zvaničnog položaja u vladi.
Kobahidze je u ponedeljak saopštio da će samo nekoliko ministara biti smenjeno u njegovom kabinetu i – kao jasan signal Briselu – predložio Maku Bočorišvilija, bivšeg predsednika parlamentarnog odbora za integraciju u EU, za mesto ministra inostranih poslova.
Poslanici će takođe odrediti datum indirektnih predsedničkih izbora, koji se očekuju do kraja godine – a Zurabišvili će izgubiti funkciju.
Kao rezultat ustavne reforme usvojene 2017. godine, sledećeg predsednika će – po prvi put u istoriji zemlje – birati izborni kolegijum koji se sastoji od zakonodavaca i lokalnih zvaničnika, a ne direktnim narodnim glasanjem.
'Borba za vrednosti EU'
Nakon parlamentarnog glasanja, grupa vodećih posmatrača izbora u Gruziji rekla je da je otkrila dokaze o složenoj šemi izborne prevare velikih razmera koja je uticala na rezultate u korist Gruzijskog sna.
Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel rekao je prošle nedelje da će blok "poslati misiju u Gruziju... i da će izbori morati da budu istraženi".
"Gruzinskom narodu EU poručuje da nikada neće napustiti vas i vašu borbu za vrednosti EU", rekao je on u izjavi posle sastanka Saveta EU za spoljne poslove.
Uoči izbora, Brisel je upozorio Tbilisi da će sprovođenje glasanja biti odlučujuće za njegove izglede za pridruživanje bloku.
Gruzijski san je negirao optužbe za prevaru i kaže da članstvo u EU ostaje "glavni prioritet" njene vlade.
Izvor: AFP