Šefica donjeg doma Parlamenta Češke: Evropska perspektiva je tu, BiH treba da napravi korak
Podsjetila je da su demokratija, sloboda i ljudska prava vrijednosti koje svaka članica EU visoko poštuje, a Bosna i Hercegovina mora pokazati da joj ove vrijednosti nisu važne "samo na papiru".
RSE: Čini se da je Evropska unija umorna od neispunjenih obećanja koja dolaze od bosanskohercegovačkih političara. Postoje li neki mehanizmi, koje EU može uspostaviti, koji će osigurati da BiH ostane ozbiljna u svojim namjerama da bude dio Evropske unije?
Pekarova Adamova: Prije svega, na vašoj zemlji je da bude u mogućnosti da nastavi proces i iskoristi sve mjere i metode kako to da učini. Mi pružamo pomoć, na primjer, naši fondovi i grantovi su na raspolaganju vašoj zemlji. Tu su i različiti projekti, na primjer, univerziteti su uključeni, stipendije, naravno, sarađujemo kroz mnoge druge projekte.
Tako da, mislim da uvijek postoji mogućnost da se pokaže kako je taj novac pomogao da, znate, transformišemo zemlju i na primjer, gradove i institucije. I to je zaista od pomoći ljudima, da im se pokaže da postoji volja.
Naravno, prema našim vrijednostima koje, sigurna sam, dijelimo, demokratija, sloboda i prosperitet su osnovne vrijednosti. I moramo raditi na vladavini prava i pravosuđu. Naravno da su ljudska prava uključena u ovaj proces. Zato je za nas veoma važno da vidimo da dijelite isti stav, isti aktivan, proaktivan stav prema ovim vrijednostima i da ih nemate samo na papiru, nego da se aktivno ponašate u skladu s njima.
To je isto i za druge zemlje. Trudimo se da damo sve od sebe kada su u pitanju naši građani, vladavina prava i ljudska prava, jer na kraju krajeva, tako izražavamo svoj stav prema životu, a život je na prvom mjestu, naša najveća vrijednost.
RSE: S obzirom na to da Rusija ima svoje pristalice u Bosni i Hercegovini, prvenstveno Milorada Dodika, predsjednika entiteta Republika Srpska, da li Bosni i Hercegovini prijeti opasnost da se okrene prema Rusiji umjesto prema Evropskoj uniji?
Pekarova Adamova: Rekla bih da treba pitati one koji misle da Evropska unija ima alternativu, da kažu šta je alternativa, kako to izgleda, da je opišu do detalja. I mislim da biste onda mogli vidjeti razliku.
Evropska unija je, zaista, posvećena prosperitetu. I sigurna sam da imate mnogo građana koji žive u zemljama EU. Zapravo, poznajem mnogo Bosanaca koji žive u Češkoj Republici. Tako da vrlo lako mogu opisati kakav je život u Evropskoj uniji, šta se tamo dešava i kako oni, naravno nije svima lako, ali kako žive tamo, zarađuju za život i tako dalje.
A alternativa, Rusija, ne mislim da mnogo ljudi emigrira u Rusiju ili koristi ruske proizvode ili slično. Za mene se radi o tako jednostavnim stvarima i tako jednostavnim detaljima gdje se lako može uporediti život, a sve je to povezano i sa politikom. Naravno, to je vaša unutrašnja tema, ali ove alternative treba opisati.
Češka podržava Zapadni Balkan na putu ka EU
RSE: Kako vidite poziciju Bosne i Hercegovine na njenom putu ka članstvu u Evropskoj uniji?
Pekarova Adamova: Mislim da u posljednje vrijeme imate dobre vijesti za svoje građane, jer pravite nove korake na tom putu. Naravno, vaša zemlja treba da ispuni zahtjeve i naravno da to nije bezuslovno, ali u isto vrijeme vidljiv je veliki napredak za vas. Tako da mislim da je evropska perspektiva tu i samo je na vašoj zemlji da ispuni uslove i da napravi još jedan korak na tom putu.
RSE: Kako Češka Republika može pomoći na tom putu, ne samo Bosni i Hercegovini, već i drugim zemljama Zapadnog Balkana?
Pekarova Adamova: Mi, kao zemlja smo uvijek podržavali Zapadni Balkan. Naša je tradicija i u politici i u diplomatiji, tako je bilo prije i još uvijek je, da smo veliki zagovornici proširenja Evropske unije. To je prvi dio naše pomoći, a drugo, možemo pomoći i bilateralno i to radimo.
Na primjer, češki parlament ima mnoga partnerstva sa Balkanom i zemlje Zapadnog Balkana sarađuju sa našim parlamentom kroz mnoga pitanja, tehnička pitanja, zakonodavstvo i razmjenu svih iskustava. Jer, mi se još dobro sjećamo koliko nam je bilo teško ispuniti zahtjeve i napraviti zakonodavstvo po standardima Evropske unije. Tako da možemo da vam pomognemo i mi to radimo, naša saradnja ima obostranu korist i mislim da je odlična.
Izazov ponuditi alternativu rastućim populističkim pokretima
RSE: Da li je moguće i kako ponuditi alternativu rastućim populističkim pokretima, posebno onima koji podržavaju islamofobiju i anti-imigrantskim pokretima?
Pekarova Adamova: To je uvijek izazov, svuda u svijetu. Možemo vidjeti kako se lako šire lažne vijesti, dezinformacije, propaganda. Djeluje i isplati se, jer je prilično jeftino onima koji koristite tu metodu.
I mi se, u našoj zemlji, suočavamo sa ovim fenomenom i moramo o tome brinuti. Kao demokrate, moramo da pružimo ljudima, demokratija treba da pruži, samo bolji život i prosperitet, kao i ljudska prava. Sigurna sam da je ovaj izazov zajednički za obje zemlje i također možemo podijeliti iskustvo.
U isto vrijeme, ovo je zaista veliki izazov za zemlje u cijelom demokratskom svijetu. Tako da sigurno nema lakog rješenja. Svako lako rješenje je pomalo populističko, jer je sloboda govora među najvažnijim pravima u demokratskim zemljama i u slobodnom svijetu.
Dakle, mi uvijek štitimo slobodu govora, ali s druge strane, to nije sloboda govora mržnje i trebali biste biti svjesni ovakve vrste pokreta koji koriste islamofobiju, antisemitizam i druge vrste ksenofobije, a koji se šire, uglavnom, na društvenim mrežama, web stranicama i drugom online svijetu.