Добавить новость
ru24.net
World News
Ноябрь
2024

Zavřete Temu, když nedodržuje pravidla, říká šéf a spolumajitel drogerií Rossmann

0

Má na povel jeden z největších drogistických řetězců v Evropě. Raoul Rossmann, devětatřicetiletý druhorozený syn Dirka Rossmanna, zakladatele stejnojmenné sítě drogerií, se může radovat. Rodinná firma, kterou jeho otec založil v Německu v roce 1972, má za sebou další úspěšný rok. A připravenou tučnou sumu na rozsáhlou expanzi.

Loni její obrat stoupl na rekordních téměř čtrnáct miliard eur, letos čeká podobný výsledek. „Jsme v zisku a to nám dává velkou ekonomickou sílu a svobodu,“ říká šéf rodinné firmy s víc než šedesáti tisíci zaměstnanci. Plán, jak využít zisk, je jasný: investovat do dalšího růstu a zahraniční expanze. Ta se týká i českého trhu, ačkoli je už poměrně nasycený. 

Pro Raoula Rossmanna ale není důležitý jen růst firmy. Nedávno oznámil, že zpětinásobí sumu, kterou společnost dává na dobročinné účely. A aktivní je i v oblasti ochrany životního prostředí. Rozruch tak už před americkými prezidentskými volbami vyvolal tím, když oznámil, že Rossmann už nekoupí žádný vůz Tesla. 

Jak se daří Rossmannu? Blíží se konec roku a s ním i největší sezona, jak jste připraveni?

Z hlediska prodeje je prosinec, ale i listopad samozřejmě nejrušnějším a nejvytíženějším obdobím roku. V posledních letech jsme hodně pracovali na tom, aby to bylo méně stresující, například díky moderním systémům doplňování zboží, které umožňují velmi inteligentně řídit rostoucí objem, což usnadňuje práci v prodejnách. Vánoční sezona tak je dnes mnohem menší výzvou než třeba před deseti lety. 

Co nyní nejvíce zaměstnává vás? Jaké je vaše téma číslo jedna?

Jsou to různá témata. Hodně se věnuji nákupu a marketingu. A přestože stále klademe velký důraz na tradiční tištěnou reklamu, jsme velmi aktivní i v digitální oblasti. Velkou roli hraje aplikace Rossmann, která je s více než 9,5 milionu aktivních uživatelů měsíčně nejpoužívanější aplikací v drogistickém průmyslu. Díky tomu jsme lídrem v německém maloobchodním sektoru. To je například jedna z věcí, ve které se velmi angažuji.

Chystáte se nově vstoupit i na nový trh, do Švýcarska, jak to prožíváte?

Je to vzrušující! Poslední testovací fáze dopadla velmi dobře, takže 5. prosince otevřeme v Emmenu náš první obchod ve Švýcarsku.

Letos Rossmann investuje do expanze 390 milionů eur, to se týká primárně Švýcarska? 

Ne, tam letos začínáme pouze s jedním obchodem. Velké investice nás čekají příští rok, až jich otevřeme dalších asi patnáct. V Německu jsme letos investovali zhruba 230 milionů eur do sítě obchodů a logistiky, na zahraničních trzích to bylo zhruba 160 milionů eur. Celkově v zahraničí rosteme rychleji než kdykoli předtím. Nyní se blížíme k zahraničnímu podílu 35 procent na celkových tržbách skupiny. Jen v letošním roce jsme v zahraničí otevřeli více než 220 prodejen a pokračujeme dál ve významných investicích.

V jakých zemích rostete nejvíc? Budete otevírat nové obchody i v Česku? 

Mnoho prodejen otevíráme ve Španělsku, Turecku a v Polsku. Také v Česku otevíráme nové obchody, a ačkoli je český trh již poměrně nasycen, stále se nám daří růst a otevírat nové prodejny. Na konci letošního roku plánujeme otevřít již dvoustou českou prodejnu. V Německu je situace podobná: otevíráme nové prodejny, ale jiné zavíráme a neustále optimalizujeme naši síť.

Příští rok budete investovat opět podobnou sumu? 

Zrovna na těchto plánech pracujeme a myslím, že ta čísla budou velmi podobná. Trhy, kde jsme, se dynamicky rozvíjejí. Za pár let bude podíl zahraničních tržeb na celkových číslech kolem čtyřiceti procent. 

Loni Rossmann vykázal velký plus v hospodářských výsledcích, jaké výsledky čekáte letos? 

Bude to srovnatelné. Během pandemie jsme hodně poskočili, a ačkoli jsem si myslel, že se výsledek zase vrátí na předchozí nižší úroveň, nestalo se to a naopak se ustálil na vysoké úrovni, což nám dává sílu investovat do mnoha projektů, u kterých bychom v minulosti museli být opatrnější. 

Myslíte zmíněnou expanzi? 

Ano, to, že jdeme do zemí, jako je Španělsko a Švýcarsko, samozřejmě stojí spoustu peněz a to zatěžuje cash flow. Dnes si to ale můžeme dovolit, protože máme v Německu a střední Evropě velkou ekonomickou sílu. Tahle ziskovost nám dává svobodu, kterou jsme před pár lety neměli.

Pandemie koronaviru se tedy v hospodaření Rossmannu promítla pozitivně? 

Ano, specializované obchody byly zavřené, a tak lidé více chodili do drogerií. Ale nebyla to jediná událost, která vedla ke zvýšení prodejů. Obchodníkům hraje do karet obvykle i inflace a třetí faktor je v tom, že do Polska, Německa i Česka přišlo mnoho Ukrajinců a tím přibyla další kupní síla. Všechny tři krize tak byly v podstatě pro náš prodej velmi příznivé.  

Říkáte, že Rossmannu se daří dobře, ale jak vidíte celkovou hospodářskou situaci v Německu? V médiích se mluví o nemocném muži Evropy. Jak to vnímáte vy?

Zčásti si za to v Německu můžeme sami, zčásti je to vnější příčina. Německý průmysl vždy těžil z nízkých cen plynu. S ruskou invazí na Ukrajinu se to ale naprosto změnilo. Stále víc se navíc pohybujeme v něčem, čemu můžeme říct plánované hospodářství a to není způsobeno jen německou politikou, ale i EU.

Na jedné straně se němečtí politici snaží s velkým kontingentem sil uskutečnit energetickou transformaci. Na druhé straně existuje řada nařízení EU, která odvádějí pozornost od skutečného podnikání, od vytváření hodnoty. Dopadá to silně na průmysl, zatímco maloobchodu se daří velmi dobře, a to platí i pro služby. 

Velký vliv na německý průmysl má ale i konkurence z Číny, ne? 

Ano, to se týká hlavně automobilového průmyslu. Mění se podmínky na trhu, Čína vybudovala vlastní automobilový průmysl a konkurují evropským firmám. To vytváří tlak na marži. Konkurence je dobrá věc, ale je to prostě změna, kdy se do jisté míry musíme o svou prosperitu dělit víc s ostatními. 

Platí to i pro obchodníky? Zmínil jste, že se retailu daří velmi dobře.

To je pravda, ale když mluvíme o obchodu, musíme mluvit i o Temu a Shein, kteří podkopávají férovou konkurenci v Evropě. 

Ti na vás přece nemůžou mít dopad, ne? 

Trpí tím mnoho nepotravinářských prodejců a nepřímo samozřejmě i my. Centra měst se vylidňují a naše lokality, které sdílíme se specializovanými prodejci, ztrácejí návštěvnost. Chování EU je příliš váhavé. Ale to už jsme viděli před lety.

Co máte na mysli? 

Vzpomínám si, jak Amazon v polovině roku 2010 nedodržoval řadu zákonů. A trvalo velmi dlouho, než se Amazon přiblížil standardům, které platí pro kamenné obchody. Nyní se to opakuje s Temu a Shein a já se ptám, proč se tyto obchody nezavřou, když vidíme, že zde dochází k masivním pochybením.

Kdybyste v kamenném obchodě neuplatňovali předpisy, hned vás zavřou. Ale tady je to naopak. Musíme zajistit spravedlivou hospodářskou soutěž. Protože ta přispěje i k emancipaci a dalšímu rozvoji evropské ekonomiky. V některých oblastech ale férovou soutěž nevidím.

Velké téma je AI, jak ji v Rossmannu využíváte? Má konkrétní dopad na vaši práci? 

Máme řadu projektů souvisejících s umělou inteligencí, naše hlavní procesy využívají strojového učení už dlouho. Není to pro nás tedy úplně nové téma. Druhá věc je, že hlavní činnost, kterou dělá většina našich zaměstnanců, tedy ve skladech a obchodech, AI nenahradí. Pomáhá nám, abychom byli rychlejší a efektivnější, ale není to tak, že by v jejím důsledku byla ohrožena pracovní místa.

Vy sám AI využíváte? 

Ano, občas si povídám s ChatGPT, protože rychle najde odpovědi, když třeba hledám konkrétní data. Je to pro mě pomoc při hledání informací, ale znepokojuje mě, když vidím, jak se začíná prolínat do kreativního světa. Bylo by nešťastné, kdyby tvůrčí oblast lidé přenechali strojům. Právě kreativita je podle mě přirozená lidská vlastnost a důležitý zdroj sebevědomí a sebepoznání. 

Nedávno jste oznámili, že zpětinásobíte sumu na dobročinné účely a ročně Rossmann daruje 20 milionů eur, jak jste k tomu dospěl? To je přece hodně peněz.

Nemyslím si, že to je nějak moc peněz, protože se osobně nijak neomezujeme. Když se podíváte na altruistickou filantropii, tak v zásadě říká, že musíte rozdávat tolik, dokud nezačne klesat kvalita vašeho vlastního života. To je etický princip. Jistě, dvacet milionů eur je výrazný nárůst, ale větší a složitější otázka je, jak je efektivně využít. Existuje bohužel spousta organizací i nadací, které s penězi zacházejí neuvěřitelně špatně.

Takže teď hledáte ty, kteří to umějí dobře? 

Přesně tak, hledáme dobré projekty. Část těch peněz chceme investovat tady v okolí Hannoveru, kde žije přes milion lidí a stejné problémy jako jinde v Německu najdete i tady. Hlavní témata jsou klimatická změna, výživa, vzdělávání, rovné příležitosti. To jsou otázky, které nás zajímají. Peníze ale nezůstanou jen v Německu, investujeme je i v dalších zemích.

Řešíte to i vy osobně, kam tyto peníze půjdou? 

Je to pro mě velmi důležité. Sám mám dvě děti a to mění můj pohled na svět. Jedním z velkých problémů v Německu je školství. Stále mě opravdu šokuje, jak jsou naši politici ve školství nezaujatí. Tolik se investuje do různých věcí, do silnic, nových chodníků, všeho možného. Pro mě ale vždy byly absolutní prioritou vzdělávání a zdraví. 

Když se ukázalo, jak silně Elon Musk podporuje Donalda Trumpa, oznámil jste, že společnost Rossmann už nekoupí žádný vůz Tesla. Proč? 

Pro naši rodinu i společnost je velmi důležitá ochrana klimatu. A ta nekončí tím, že si koupím údajně ekologické auto. CEO Tesly Elon Musk je velkým podporovatelem muže, který popírá změny klimatu, a to je pro nás velmi problematické. Protože boj za větší ochranu klimatu se nakonec rozhoduje především na politické úrovni.

Jsou to tři roky, co jste oficiálně převzal vedení celé společnosti Rossmann. Bylo pro vás samozřejmostí nastoupit do rodinné firmy?

To je dobrá otázka. Určitě to nebylo automatické, protože jsem to chtěl dělat dobře nebo velmi dobře a nemohl jsem vědět, jestli se mi to podaří. Samozřejmě jsem ale doufal, že tato očekávání splním. Poprvé jsem začal přebírat manažerskou odpovědnost za jednu z našich tří nákupních divizí v roce 2010.

Výzvy byly zpočátku velmi velké a moje nejistota tomu odpovídala. Ale po nějaké době jsem si uvědomil, že to jde a co všechno můžu rozvíjet. A to člověku dodá sebevědomí. Navíc když už jsem zvládl jednu věc, proč bych nezvládl další? 

A váš otec vám dával čím dál větší pravomoci? 

Ano, v roce 2015 jsem se stal výkonným ředitelem, a protože mi otec vždy dával velkou volnost, mohl jsem se zabývat nejpalčivějšími problémy a výzvami. Takže když jsem pak převzal celé vedení, neměl jsem před sebou horu problémů. Právě naopak. Společnost je úspěšnější než kdykoli předtím a já mám kolem sebe skvělý manažerský tým, který mě hodně podporuje. 

Váš otec pořád do firmy chodí, i když ji už neřídí. Radí vám? Nebo ho o rady žádáte sám? 

Někdy si oba vzájemně radíme víc, než bychom měli. Víte, můj otec nikdy neřídil oddělení nákupu, proti tomu moje matka, která ve firmě stále pracuje, byla vždycky větší nákupčí, takže v prvních letech jsem trávil více času s matkou než s otcem a sdílel s ní nápady. Můj otec má ale talent držet se celkového obrazu a pak vybrat určité body, které jsou podstatné. 

Jaké máte plány pro příští rok? 

Určitě budeme pokračovat v expanzi, to je plán na několik let. Samozřejmě bych byl rád, kdyby se i příští rok opakovala čísla jako v tom letošním, doufám, že tuhle cestu udržíme. Ale velkou neznámou, které se všichni obávají, je kyberbezpečnost. Věřím, že máme dobrou pozici, ale je to velká neznámá pro všechny obchodníky. Zatím nás tato nebezpečí míjela a děláme vše pro to, abychom zůstali dobře připraveni. 




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Краснодарский край стал региональным лидером спроса на оборудование для уличного спорта

Ярославна Смирнова: "Кризис - это не катастрофа. Это начало пути и новые возможности!"

«Я считал, что Анжелика в трусах, но она утверждала, что это шортики. И нас выгнали с собственной свадьбы!»: Леонид Агутин рассказал в «Шоу Воли» о своей провальной свадьбе с Анжеликой Варум

Свердловская область вошла в число лидеров по количеству проведенных осмотров учащихся на незаконное употребление наркотиков


One of the country’s largest supermarket chains recalls baby food sold in 8 states because of elevated levels of lead, health officials say

O'Leary: Trump policy bill provision 'almost seems unfair and un-American' to small businesses

Chipotle employees are rising through the ranks and making 6 figures after Guild suggested a simple switch that transformed the workforce

Andy Jassy continually explaining Amazon’s AI bets is something other CEOs can learn from


«Поэт танца» // В Москве простились с Юрием Григоровичем

Четыре человека травмировались в перевернувшейся "Тойоте"

В Пензе расследуют махинации с гражданством: под подозрением 2 полицейских-взяточника и 10 тысяч мигрантов

Lesya Sexy | Jeans


Регистрация на Supremacy: Warhammer 40,000 — стратегию от создателей Supremacy 1914

Epic CEO Tim Sweeney takes his victory lap as Fortnite returns to the app store after nearly 5 years: 'Thanks to all of the folks who initially sided with Apple then later came around to the winning side'

Минималистичную стратегию Thronefall портировали на смартфоны

Computex has made me finally care about PC cases and it's not just because of rig envy


27 мая в 10:00 состоится очное мероприятие «Продажа городского имущества для бизнеса и жизни: путеводитель в мир торгов»


Ласковый Май, Андрей Разин и Сергей Арутюнов выпустили совместный трек “Как Тогда На Выпускном”.

Эколог Рыбальченко: в Измайлово и Сокольниках больше всего случаев укусов клещей

Два человека погибли и двое пострадали в ДТП в тоннеле на северо-западе Москвы

«ПутеРодитель. Колесим по Руси»: Тутта Ларсен приглашает в новые путешествия по России




Спектакли на фестивале «Театральный бульвар» покажут труппы из регионов России

Mash: Филиппа Киркорова госпитализировали в отделение экстренной хирургии

Индивидуальные мастер-классы в «Тропикана Парк»

Иван Ургант появился на мероприятии в Москве


МЧС предупреждает: пожароопасность в Подмосковье возрастает к концу мая

Куда движется рынок жилья?

Теперь за Ильгизом Зайниевым «искусство плюс общее руководство»

Дружба с нюансом: что означает слово «френдзона» и когда оно уместно


Джокович вышел в четвертьфинал теннисного турнира в Женеве

Гамбург (ATP). 2-й круг. Рублев сыграет с Энгелем, Зверев – с Мюллером, Тиафу – с Баутистой-Агутом

Синнер: Надаль — величайший из всех на грунте

Женева (ATP). 1/4 финала. Хачанов сыграет с Офнером, Джокович встретится с Арнальди, Фриц – с Хуркачем


МЧС предупреждает: пожароопасность в Подмосковье возрастает к концу мая

В Тверской области в 2025 году выпускниками стали 4 828 учащихся 11 классов

Умяров выводит "Спартак" вперёд: стартовый гол в матче с "Химками"

SHOT: племянник Юрия Григоровича унаследует его многомиллионное состояние


Музыкальные новости

Депутат ЗСК Виктор Тепляков поздравил сочинских выпускников на торжественной линейке

Наследница легенды: что известно о тайной дочери Фредди Меркьюри

5-летний сын Самойловой и Джигана сел на шпагат, восхитив мать

Диана Арбенина о новом альбоме BloodyMary, наркотиках, судьбе и смерти — интервью



Умяров выводит "Спартак" вперёд: стартовый гол в матче с "Химками"

Ласковый Май, Андрей Разин и Сергей Арутюнов выпустили совместный трек “Как Тогда На Выпускном”.

Эколог Рыбальченко: в Измайлово и Сокольниках больше всего случаев укусов клещей

«ПутеРодитель. Колесим по Руси»: Тутта Ларсен приглашает в новые путешествия по России


Вильфанд спрогнозировал потепление до +28 градусов в Москве на выходных

Оренбургские школьники попробовали себя в профессии дефектоскописта

В Нальчике пройдет благотворительный концерт «Культура в помощь Донбассу»

В Вологде прошло открытие выставки «Россия в лицах. Неизвестные портреты известных людей»


В зону пыток превратился Московский проспект Брянска из-за ремонта

Два человека погибли и двое пострадали в ДТП в тоннеле на северо-западе Москвы

Уникальный агитпоезд с трофейной техникой из зоны СВО встретили в Тынде

Футбольный клуб «Торпедо» вернулся в Российскую премьер-лигу


Путин поздравил патриарха Кирилла с днём тезоименитства — видео

Патриарх Кирилл призвал верующих молиться за Путина и Отечество

Путин подписал закон о регистрации мигрантов в Москве через приложение

Малайзия укрепляет связи с Россией и Китаем: Ньюзмейкер Анвар Ибрагим





В Москве осудили массажиста, который домогался клиентки

Подмосковный нарколог предупредил об опасности алкогольных напитков в жару

Болят почки: что делать, к какому врачу обратиться

Mash: Филиппа Киркорова госпитализировали в отделение экстренной хирургии


Зеленского назвали продавшим все

FT: Киев потратил 770 млн долларов на оружие, которое так и не получил


«Я считал, что Анжелика в трусах, но она утверждала, что это шортики. И нас выгнали с собственной свадьбы!»: Леонид Агутин рассказал в «Шоу Воли» о своей провальной свадьбе с Анжеликой Варум

Александр Овечкин прибыл в Москву с багажом и уникальным рекордом НХЛ

Умяров выводит "Спартак" вперёд: стартовый гол в матче с "Химками"

Самая кровавая банда "лихих 90-х". Сообщники таганской ОПГ располагали даже огнемётами




Сергей Собянин рассказал о преобразовании социальной инфраструктуры в Бирюлево

Мэр Собянин: Все коллекции музеев Москвы оцифруют к 2026 году

Собянин: Все коллекции столичных музеев будут оцифрованы к 2026 году

Сергей Собянин. Главное за день


Эколог рассказал, в каких районах Москвы и Подмосковья больше всего клещей

Редкая черепаха из Красной книги родилась в Московском зоопарке

Москва предупреждает: неправильная утилизация может стать причиной пожара

Эколог Рыбальченко: в Измайлово и Сокольниках больше всего случаев укусов клещей


МЧС предупреждает: пожароопасность в Подмосковье возрастает к концу мая

Умяров выводит "Спартак" вперёд: стартовый гол в матче с "Химками"

В Тверской области в 2025 году выпускниками стали 4 828 учащихся 11 классов

Куда движется рынок жилья?


В первой половине мая в Поморье родились 132 малыша

В Архангельской области отмечен дефицит провизоров

Сийский монастырь очистили от кровожадных паразитов

Полвека на службе Арктике: «Михаил Сомов» доставит грузы на 21 станцию и отметит юбилей в море


Литературно-краеведческое посвящение «Не плачь, если трудно! Надейся и верь!»

Битмама попала в десятку // Валерию Федякину требуют признать виновной по всем эпизодам

Кино-посвящение «Кинокумир советского экрана – Леонид Харитонов»

В Крыму хотят расширить границы Симферополя


В Тверской области в 2025 году выпускниками стали 4 828 учащихся 11 классов

Ласковый Май, Андрей Разин и Сергей Арутюнов выпустили совместный трек “Как Тогда На Выпускном”.

Индивидуальные мастер-классы в «Тропикана Парк»

SHOT: племянник Юрия Григоровича унаследует его многомиллионное состояние












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Даниил Медведев

Теннисист Даниил Медведев: теннис и учёба - это две разные вещи






В Тверской области в 2025 году выпускниками стали 4 828 учащихся 11 классов

Комлесхоз Подмосковья опубликовал прогноз пожарной опасности на 24-26 мая

Смирнов оценил вероятность восстановления членства ОКР в МОК

SHOT: племянник Юрия Григоровича унаследует его многомиллионное состояние