Akcija 'Zastani, Srbijo!' i 15 minuta tišine u znak sećanja na stradale u Novom Sadu
Petnaest minuta predstavlja po minut ćutanja za svaku od 15 osoba poginulih u padu nadstrešnice.
Akcija je sinhronizovana u 11.52 časa, simbolično u vreme kada je došlo do obrušavanja betonske konstrukcije nadstrešnice 1. novembra.
Građani su pozvani da zaustave i "stopiraju" svoje aktivnosti - u saobraćaju, kao pešaci na ulicama, na radnim mestima, školama.
Blokade u Novom Sadu
Građani Novog Sada i ovog petka zastali su na raskrnici ispred Železničke stanice.
Razvijen je dug crni flor preko raskrsnice.
Građani su držali ispisana imena poginulih, a mnogi aktivisti nosili su crvene kišobrane.
Zaustavili su se i studenti i zaposleni Univerziteta u Novom Sadu.
Oni su se, kao i prethodne sedmice, okupili kod fontane između Pravnog i Fakulteta tehničkih nauka.
"Okupljamo se kod fontane ispred Pravnog da se u 15 minuta ćutnje setimo 15 stradalih koje su na Železničkoj stanici ubili nemar i nestručnost", napominje se u pozivu.
Novosađani su se okupili i oko spomenika Svetozaru Miletiću na centralnom gradskom trgu, gde se i dalje nalaze sveće, igračke, cveće i slike stradalih na Železničkoj stanici.
Akciji se priključio i deo zaposlenih u Srpskom narodnom pozorištu, Pozorištu mladih, kao i u Radio-televiziji Vojvodine.
Blokiran je bio i Bulevar oslobođenja, najprometnija raskrsnica u gradu.
Mnogi zaposleni u preduzećima na toj lokaciji izašli su sa radnih mesta na 15 minuta.
I u Beogradu blokade na više lokacija
U Beogradu je bila blokirana ulica ispred Rektorata Univerziteta u Beogradu, gde su ljudi u tišini stajali 15 minuta.
I Ustanička ulica ispred Specijalnog suda i Tužilaštva za organizovani kriminal u Beogradu bila je blokirana u petak.
Tamo su se okupili predstavnici građanske inicijative "ProGlas", pojedini poslanici opozicije i građani, a skup je protekao bez incidenata.
Profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu i član "ProGlasa" Miodrag Jovanović izjavio je da je Tužilaštvo za organizovani kriminal prava adresa za simboličnu akciju "Zastani, Srbijo!".
"Ovim simboličnim činom smo hteli da skrenemo pažnju javnosti na to da znamo koja su krivična dela u pitanju i da će sigurno doći trenutak kada će to tužilaštvo pokrenuti odgovarajuće postupke i da će oni koji su odgovorni kad-tad odgovarati za ta krivična dela", rekao je Jovanović.
Tokom trajanja akcije u Ustaničkoj ulici saobraćajna policija je preusmeravala vozila na alternativne rute, tako da nije bilo većih gužvi u tom delu grada.
Građani su u tišini po kiši odali poštu ljudima koji su poginuli u padu betonske nadstrešnice sa zgrade Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra.
Beograđanka Aleksandra Jovanović rekla je za Radio Slobodna Evropa (RSE) da se nada da će protesne akcije, koje nedeljama unazad organizuju neformalne grupe i deo opozicije, dati rezultat i da će odgovorni za tragediju biti procesuirani.
"Ja ne mogu da sedim kod kuće, moram da dođem i da iskažem svoj stav, makar tim stajanjem. Mislim da je krajnji čas. Ne možemo više da odlažemo", kaže Aleksandra Jovanović.
Nikola Zeljković učestvovao je na ovoj, kao i na prethodnim blokadama. Smatra da je u nedeljama nakon obrušavanja nadstrešnice izostala adekvatna reakcija nadležnih.
"Očekujem da će narod ustati i da će biti svesniji i probuđeniji. Od nadležnih ne očekujem ništa", kaže Zeljković.
Blokirana je ulica ispred Radio-televizije Srbije (RTS), gde je došlo do manjeg incidenta.
Jedan automobil je pokušao da prođe kroz blokadu, a aktivisti to nisu dozvolili.
Ispred RTS-a aktivisti su, između ostalog, držali transparente sa imenima žrtava u Novom Sadu.
'Zastani, Srbijo!' i u Valjevu, Subotici, Nišu i Čačku
Petnaestominutnom blokadom glavne raskrsnice u centru Valjeva, na zapadu Srbije, i minutom ćutanja okupljeni Valjevci odali su poštu stradalima na železničkoj stanici u Novom Sadu.
Deo građana držalo je baner na kome je pisalo "Korupcija ubija".
Ivan Manić iz opozicione koalicije "sVAnuće" pročitao je imena i godine starosti nastradalih u Novom Sadu.
"Ne tražimo ko je kriv, već tražimo da se utvrdi ko je za ovu tragediju odgovoran", rekao je Manić.
Na samom početku blokade dogodio se incident, kada je jedan vozač svojim kolima pokušao da prođe kroz blokiranu raskrsnicu, tvrdeći da ide po dete.
Usledila je rasprava sa prisutnima, ali to vozilo nije uspelo da prođe kroz raskrsnicu na kojoj su stajali okupljeni građani.
I grupa građana Subotice na severu Srbije zastala je na 15 minuta u znak poštovanja prema poginulima u Novom Sadu.
Akcija "Zastani, Srbijo!" održala se u centru grada, ispred zgrade Narodnog pozorišta u Subotici.
Oni su mirno stajali ispred zgrade Narodnog pozorišta držeći crni transparent na kom je crvena ruka sa natpisom "Ruke su im krvave", kao i belu tkaninu na kojoj je otisak crvenih dlanova.
Na ogradi ispred pozorišta bio je okačen beli papir na kom je bila crvena ruka i natpis "Za našu decu".
Pojedini građani su se pridružili mirnom protestu tako što su zastali na 15 minuta tokom svoje šetnje na gradskom korzou.
I u Nišu na jugu Srbije blokirana je raskrsnica ispred Palate pravde u čast stradalima u nesreći u Novom Sadu.
Saobraćaj je bio blokiran, a prilaze raskrsnici obezbeđivali su pripadnici policije.
Okupljeni su stajali u tišini, a neki od njih su nosili transparente.
Među građanima su bili i politički predstavnici opozicionih stranaka u Nišu.
Đorđe Stanković iz Narodnog pokreta Srbije je rekao za RSE da žele da pošalju poruku da policija treba da radi svoj posao i da uhapsi odgovorne.
"Kada Tužilaštvo počne da radi ozbiljno, moći ćemo da saznamo ko stoji iza svega toga", rekao Stanković.
Građani Čačka su takođe odali poštu žrtvama tragedije. Oni su 15 minuta stajali u miru i tišini ispred zgrade Gradske uprave, čiji su ulaz blokirali.
Nosili su transparente na kojima je pisalo "Korupcija ubija" i "Krvave su vam ruke".
Skup je protekao mirno i bez ikakvih incidenata.
Reakcija vlasti
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da manje od pet hiljada aktivista blokirajući raskrsnice "maltretira šest miliona ljudi", prenosi Beta.
Ona je optužila opoziciju za nasilje i pokazala fotografije sa akcije "Zastani, Srbijo!" koja je organizovana u čast 15 poginulih u Novom Sadu.
Akcija "Zastani, Srbijo!" organizovana je i 22. novembra širom Srbije.
Na pojedinim blokadama u Beogradu bilo je incidenata.
U padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra poginulo je 15 osoba, a dve osobe su teško povređene. To se dogodilo četiri meseca nakon svečanog otvaranja stanice posle trogodišnje rekonstrukcije.
Od početka novembra je u Srbiji održano više protesta na kojima se tražila politička i krivična odgovornost za ovu nesreću.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je 21. novembra da je uhapšeno i zadržano ukupno 12 lica zbog postojanja osnovane sumnje da su odgovorni za pad nadstrešnice sa zgrade Železničke stanice u Novom Sadu. Kasnije je uhapšena još jedna osoba.
Među uhapšenima 21. novembra je četvoro državnih funkcionera – bivši ministar građevinarstva Goran Vesić i članica njegovog kabineta zadužena za železnicu Anita Dimoski.
Pored njih, uhapšena je i dosadašnja direktorka "Infrastrukture železnice Srbije" Jelena Tanasković, i njen prethodnik na čelu tog javnog preduzeća Nebojša Šurlan.
Njih četvoro se, prema saopštenju Tužilaštva, sumnjiče za "teško delo protiv opšte sigurnosti, u vezi sa izazivanjem opšte opasnosti" i određen im je pritvor.
Međutim, Viši sud u Novom Sadu naložio je 27. novembra da se Goranu Vesiću ukine pritvor.