Добавить новость
ru24.net
World News
Ноябрь
2024

Politici by měli být statečnější, říká nový šéf Křetínského realitní divize Petr Palička

0

Jedna z výrazných tváří Penty mění dres. Někdejší šéf jejích developerských projektů Petr Palička po několikaměsíčním volnu nastupuje do práce u druhého nejbohatšího Čecha Daniela Křetínského. V jeho energeticko-průmyslové společnosti EPH povede divizi Real Estate.

Petr Palička vystudoval obor konstrukce a dopravní stavby na ČVUT. Devět let projektoval mosty. Dalším důležitým angažmá byla projektově manažerská kancelář Bovis, která se stala lídrem trhu, a posledních sedmnáct let budoval a i vedl realitní divizi skupiny Penta. V té době vznikly projekty, jako je Masaryčka, čtvrť Nová Waltrovka, projekt Churchill nebo Victoria Palace na Vítězném náměstí. 

„V okamžiku,kdy se trhem začalo nést, že bych měl končit v Pentě, tak mě oslovil Daniel Křetínský, jestli by mě nezajímalo pokusit se v EPH přeformovat Real Estate divizi, která tam už existuje, ale reality zatím neprodukuje. Zato vlastní hodně pozemků,“ říká Petr Palička o nové profesní výzvě v rozhovoru pro Forbes.

Přemýšlel jste o tom dlouho? 

Nabídka to byla zajímavá. Na druhou stranu měl jsem nabídku od Marka Dospivy zůstat v Pentě v jakési seniorní pozici. Pentu mám rád, v Pentě jsem prožil spoustu let, tak jsem o tom velmi přemýšlel, ale ta pozice by mě zajímala pouze tehdy, kdybych v ní našel nějaký opravdový smysl. A nakonec jsem se prostě rozhodl, že lepší pocit budu mít, když začnu znova.

Vzal jste si půlroční volno. Co jste dělal?

Trochu jsem cestoval, dělal jsem věci, které jsem nestihl dřív, jako třeba kapitánské zkoušky na loď. Takže docela hezký život.

Neříkal jste si, že byste to takhle chtěl nechat? 

Na tom bylo právě fajn vědět, že je to odpočinek na omezenou dobu. Necítím se ještě na to, abych nedělal vůbec nic. Občas potkávám některé své spolužáky, bavíme se a oni mi vyprávějí, jak jsou na chatě a zahrádkaří. Tak to zatím není nic pro mě. 

Ale mohl byste třeba investovat, dělat vlastní projekty. To nebylo ve hře?

To bych samozřejmě mohl. Já si ale myslím, že pro mě je příjemnou součástí práce sociální kontakt, pocit, že někam patříte, že jsou kolem vás lidi, se kterými vás něco spojuje.

Jaký první úkol jste od Daniela Křetínského dostal? 

Poznat detailně firmu, poznat tým, který už tam teď je. Divize se jmenuje EP Real Estate. 

Co prvního postavíte? 

To nevím, to se ukáže. Jeden z projektů, které má EP Real Estate společně s Crestylem, jsou dvě kancelářské budovy v Praze na Hagiboru, které jsou zatím jen částečně pronajaté. Osobně tohle vnímám jako velmi intenzivní úkol na první období. A potom je tam řada pozemků, které jsou v různých částech přípravy projektů a kterým se budeme dál věnovat. 

Foto Lukáš Procházka

Kolik projektů má EP Real Estate v běhu a jak o nich přemýšlí? 

EP Real Estate je v situaci, že vlastní pozemky, které většinou zbyly po sportovních nebo průmyslových aktivitách. Asi nejznámější je areál elektrárny v Holešovicích, což je velmi atraktivní území na břehu Vltavy v lokalitě Bubnů. EPH je aktivní na Strahově nebo také na Letné. Další pozemky má v Malešicích, kde působí energetická část skupiny. K tomu celá řada drobnějších projektů. A pak v zahraničí – v Německu, v Itálii. 

I zahraniční developerské projekty budou případně patřit pod vás? 

Vypadá to, že ano, ale zdaleka ještě ne všechny projekty jsou převedeny z EP Industry na EP Real Estate. To jsou věci, které se budou zatím formovat a není na ně myslím v EPH zatím pevný názor. Řekl bych, že to, co ode mě Daniel Křetínský očekává, je, že tam právě nějaký názor přinesu. 

Po tom, co jste v Pentě prožil při budování Masaryčky i dalších areálů, by mě zajímal hlavní důvod, proč se vám do toho znovu chce? Jestli vás Praha neodrazuje?

Praha mě neodrazuje, žiju v ní celý život a mám ji rád. Rozvoj Prahy je potřebný a správný a jsem rád, že u toho můžu být. Samozřejmě politická situace je někdy trochu složitá, ale tak to prostě je. 

Budování nemovitostí je týmová práce a důležitá je podpora, kterou těm projektům dávají partneři firmy. A v Pentě se tehdy před lety partneři rozhodli, že něco budovat je cesta, kterou chtějí jít. A podobnou představu má teď i Daniel Křetínský. 

Proč je v současné Praze tak těžké stavět? 

Je to složité, to nebudu zastírat. V Praze je složitá situace s územním plánem, metropolitní plán vzniká už léta, doufejme, že už to teď někam povede. Praha má 57 městských částí s vlastní politickou reprezentací a 24 stavebních úřadů.

A pak tu máme stavební zákon, o němž všichni vědí, že nevyhovuje, do toho nepovedená digitalizace stavebního řízení. Ale nemůžete si říct, je to složité, tak tady nic dělat nebudeme. Nicméně výhodou je, když je developer finančně silný, protože dokáže ustát i různé komplikace a hlavně nečekaná zdržení.

Co je největším problémem u povolování staveb? 

Problémů je mnoho. Ale jako jeden důležitý vidím to, že většina politiků z mého pohledu není statečná. Moje představa by byla taková, že přijde developer za městskou částí a přinese projekt, který je v souladu s územním plánem, a dohodne s jejími představiteli, se samosprávou městské části, společné řešení.

Mluví o tom, o co oni mají zájem, co by chtěli vyřešit a co potřebuje řešit on, a najdou soulad. A když ho najdou, tak by se měli politici za projekt postavit a pomoct developerovi vysvětlit ho veřejnosti. A to se bohužel neděje. A když se to náhodou děje, tak lidé říkají, to je ale divné, že ten politik jde tomu developerovi na ruku, a co za to asi dostal. Ale on mu nejde na ruku, on se s ním prostě dohodl. 

Jistě, nikdo není rád, když se vedle něj dva roky staví, ale každá stavba jednou skončí a do toho místa zcela jistě přinese pozitiva – nový veřejný prostor, nové obchody, náměstí, park, školku, cokoli. 

My jsme tohle absolvovali na Masaryčce čtyřikrát, kdy jsme měli dohodu s městskou částí a městem, co všechno tam přineseme a kolik peněz tam dáme, a stejně politici, kteří s námi ty dohody uzavřeli, a ty peníze z nás dostali, byli velmi často osočováni, že to není jen tak. 

Když jsme se před lety začali zajímat o budovu dnešního Florentina, tak to byla ulice, kam nikdo nechtěl dobrovolně chodit. Dnes to tam žije, lidé tam rádi tráví čas a ta proměna je ohromná.

Jsou podle vás v Praze nějaké podceňované lokality? 

Pořád je to hodně o brownfieldech. Jsem zastáncem toho, že se má město zahušťovat. Jenom husté město je ekonomické město. Stavění do šířky vyvolává nekonečnou potřebu dalšího stavění – sítí, dopravní infrastruktury, škol, a jsou to obrovské investiční i provozní náklady.

Zatímco uvnitř města jsou nevyužité prostory, jako byla oblast kolem Masaryčky, Vršovice nebo Bubny a Holešovice a další, tak tam si myslím, že by se mělo soustředit úsilí v příštích letech. 

Který ze svých projektů máte nejradši? 

Jsou taková tři centra, kde si myslím, že Penta výrazně a pozitivně zasáhla do fungování města. První je oblast Masarykova nádraží. Když jsme se před lety začali zajímat o budovu dnešního Florentina, tak to byla ulice, kam nikdo nechtěl dobrovolně chodit. A přitom tři sta metrů od Prašné brány. Dnes to tam žije, lidé tam rádi tráví čas a ta proměna je ohromná.

To druhé je Churchill Square naproti VŠE, místo se podařilo propojit s metrem, jsou tam byty, kanceláře, obchody, je to naprosto zásadní zlepšení tohoto místa. 

A třetí – a zase úplně odlišnou – lokalitou je oblast Waltrovky, což bylo šestnáct hektarů průmyslového areálu, ke kterému se podařilo dokoupit ještě dalších několik hektarů průmyslového nevyužívaného území. Samotná Radlická ulice také nijak vábná nebyla. A podívejte se dnes. Stala se z ní jedna z oblíbených pražských čtvrtí, kde se dobře bydlí i pracuje. 

Je něco, co teď podle vás Praze chybí? 

Samozřejmě si nemyslím, že by město mělo být vyskládáno ze samých architektonických skvostů nebo by se mělo experimentovat v historickém jádru města. Na druhou stranu všichni víme, že do řady měst na světě se jedeme podívat na nějakou budovu. Například Guggenheimovo muzeum v Bilbau, Operní dům v Oslu, Centre Pompidou v Paříži nebo skleněný jehlan v Louvru. 

To jsou všechno věci, které vznikaly jako trochu kontroverzní stavby, nakonec vzpomeňte si na ten povyk okolo stavby v Louvru, a dneska za nimi lidé jezdí, dělají si na ně názor, a některým se líbí a některým se nelíbí. To se mi zdá, že na tohle jsme v Praze zbytečně moc opatrní. 

Mě třeba mrzí, že se nepostavila Kaplického knihovna. Protože budovy, které v Praze vznikly a jsou neobvyklé, jako je Tančící dům nebo budova DRNu na Národní třídě nebo i už zmiňovaná Masaryčka, tak jsou budovy, které ovlivní místo, město nezničí, fungují a zároveň mají nějaký výtvarný výraz, který poutá diskusi a vyvolává emoce.

Osobně si taky myslím, že Praze chybí výškové budovy, ne v centru, ale například v Holešovicích si je představit velmi dobře dovedu. 




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



Подмосковные росгвардейцы получили более 100 новых служебных автомобилей

Токсиколог Кутушов перечислил топ-5 наиболее токсичных веществ в бытовой химии

В Подмосковье сотрудники Росгвардии задержали гражданку, находившуюся в федеральном розыске

В Подмосковье сотрудники Росгвардии задержали гражданку, находившуюся в федеральном розыске


Семинар «Как, кому и что рассказывать об инклюзивных проектах: основные принципы коммуникационной стратегии»

Как сделать кормушку для птиц своими руками: из чего ее можно сделать. 10 способов

Новогодний хит! от MYAKESH Слушайте «Новогоднюю»!

Новогодний хит! от MYAKESH Слушайте «Новогоднюю»!


What to know before Stanford visits SJSU for Bill Walsh Legacy Game

The Evolution of Graphic Design: What Today’s Designers Offer

Derek Chisora unveils plan for shock career change once he’s retired from boxing – but plans dream 50TH fight first

Bigg Boss 18: Digvijay Rathee asks Chum Darang about the kind of guy she would like to marry; says ‘mere parents ko manana padega’


Почему автобус – это опасно: 3 причины

Беспроводной сканер штрих-кодов SAOTRON P05i промышленного класса

Михаил Мальцев: "Низкий туррейтинг Свердловской области – из-за нехватки мест размещения"

Компания Pango Cars открыла 100-й дилерский центр в России


Woolly Boy and the Circus можно предзаказать на iOS, Android и PC

How two secret Stalker 2 hacks cut my loading time from 5 minutes to 52 seconds and got me in the Zone faster

Arcane co-creator reminds fans 'there are always constraints', dispels theories the show was rushed or restrained by Riot's higher-ups

The best-selling graphics card deals on Amazon right now, and which we recommend


Секретар Миколаївської міськради у робочий час у нетверезому стані рекламував свій бізнес


Ricci | Жилая недвижимость: девелоперский консалтинг как эффективное решение

Пожарные провели занятие и мастер-класс по использованию огнетушителя

Удобное бронирование жилья в Дивноморском и Геленджике с помощью ТутОтель

В логистическом центре «Почта России» прошло профилактическое занятие




Фотовыставка откроется в Хорошевском районе

На ВДНХ откроется первый в России Музей героизма

Интересные каналы в Telegram. Лучшие каналы в Telegram.

Токсиколог Кутушов перечислил топ-5 наиболее токсичных веществ в бытовой химии


Что отправляют фермеры столичных ярмарок в зону СВО в преддверии Нового года

Наталья Сергунина: Около 30 пунктов сбора новогодних подарков для детей и участников СВО открылось в столице

Сильнейшие гибридные Toyota Camry XV80 уже у дилеров России

Юная жительница Раменского получила жилищный сертификат


WTA сделала заявление об отстранении второй ракетки мира

Теннисистка Кудерметова планирует восстанавливаться после сезона в Казани

Трофеи Северной Пальмиры. Бублик сыграет с Баутиста-Агутом, Мыскина и Давыденко поборются с Весниной и Бахрами

Казахстанская теннисистка из топ-30 WTA одержала победу на турнире в России


Юная жительница Раменского получила жилищный сертификат

Михаил Силантьев: «Так мы останемся совсем без своей картошки»

В Ереване водители автобусов объявили забастовку: Известна причина

9-й Московский еврейский кинофестиваль назвал победителей


Музыкальные новости

Цифра дня: Тимати купил картину за 65 млн рублей

Секреты мотивации: как превратить рутину в увлекательный процесс

Лерчек получает букет от бывшего, а Джиган ищет жену и дочку в лесу: что смотреть на ТНТ в выходные

Тимати сделал себе подарок за 65 млн рублей: что купил рэпер



Какой будет погода на Новый год, спрогнозировали синоптики

Подмосковные росгвардейцы получили более 100 новых служебных автомобилей

Подмосковные росгвардейцы получили более 100 новых служебных автомобилей

В Подмосковье сотрудники Росгвардии задержали подозреваемых в краже железнодорожных рельс


Алексей Тузов для РБК Autonews:В России возник дефицит оригинальных запчастей

Иван Олейников обыгрывает в Санкт-Петербурге «Зенит»

Estet Fashion Week 2024: итоги 26-го сезона международной Недели моды, прошедшей в Москве

Прошла любовь: русская девушка Джонни Деппа намекнула на расставание с ним


Двойное ДТП с участием пяти машин произошло на 36-м километре МКАД

«Автомобилист» отыграл три шайбы, но уступил «Спартаку» по буллитам

Автоперевозки. Подходящее резюме водителя – позвоните прямо сейчас!

Два ДТП с участием пяти автомобилей произошли на МКАД


???? По горячим следам 02.12.2024. Грузины свихнулись, уже коктейли бросают в полицию

Курс для повышения выживаемости на поле боя провели в Приамурье

В Москве показали любимую дагестанскую мебель Путина

Песков заявил, что Путин не передавал посланий Зеленскому через Шольца


Повлиять на лечение рака может открытие российских ученых




Mash: звезда фильма «Москва слезам не верит» Муравьева попала в больницу

Стендап-терапия: Елизавета Варвара Аранова о премьере сольного концерта и Большом туре 2025

Детская больница в Люберцах получила новое диагностическое оборудование

Еще 1,3 тыс. выпускников медколледжа получили работу в больницах Подмосковья


В Кремле заявили, что Путин не передавал через Шольца послания Зеленскому

Шольц прибыл в Киев для переговоров с Зеленским

Bild: Шольц хочет узнать у Зеленского, на что тот готов ради мира

Канцлер ФРГ назвал цели визита в Киев


Росгвардейцы обеспечили безопасность на спортивных мероприятиях в Москве

Дмитровские спортсмены стали призерами всероссийских соревнований

Четыре «золота» взяли российские школьники на олимпиаде по математике в КНР

Школьники из Подольска победили на чемпионате России по лазертагу




На 40 минут быстрее. Сергей Собянин открыл Бескудниковский путепровод

Сергей Собянин. Главное за день

Сергей Собянин: Московский туризм продолжает бить рекорды

Собянин рассказал, какие социальные объекты строят в ЗАО по программе реновации


В Москве на этой неделе похолодает до минус 8 градусов

Четыре новых проезда появится на западе Москвы

Лекция про пернатых пройдет 6 декабря в ЦАО

Исследование: юные россияне считают новостройкой всё, что не хрущёвка, а взрослые — только дома, которые строятся сейчас


Что отправляют фермеры столичных ярмарок в зону СВО в преддверии Нового года

Сильнейшие гибридные Toyota Camry XV80 уже у дилеров России

Спортсменка из Чехова завоевала золото в соревнованиях по художественной гимнастике

Михаил Силантьев: «Так мы останемся совсем без своей картошки»


Какой будет погода на Новый год, спрогнозировали синоптики

Декабрь спрогнозировали россиянам синоптики

В Архангельске представили выставку «Мечта о Севере. Снегурочка»

Архангельская станция переливания крови вновь признана одним из лучших профильных учреждений в России


Беседа-рекомендация «Это важно знать»

Выставка-память «Пропавшие без вести, но не забытые», ко Дню Неизвестного солдата

Беседа-рекомендация «Это важно знать»

В рейтинге качества жизни российских городов Ростов обвалился сразу на 17 мест


Наталья Сергунина: Около 30 пунктов сбора новогодних подарков для детей и участников СВО открылось в столице

Что отправляют фермеры столичных ярмарок в зону СВО в преддверии Нового года

9-й Московский еврейский кинофестиваль назвал победителей

Награды за героизм вручили юным жителям Подмосковья в музее «Зоя»












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Борис Беккер

«Он талисман!» Беккер предложил «Ливерпулю» продлить контракт с Салахом






Барынин занял пост замгубернатора Ульяновской области

В Ереване водители автобусов объявили забастовку: Известна причина

9-й Московский еврейский кинофестиваль назвал победителей

Михаил Силантьев: «Так мы останемся совсем без своей картошки»