Добавить новость
ru24.net
World News
Декабрь
2024

Tunel metra jako obrazovka. Pražský startup to zkouší s reklamní revolucí

0

Jedete metrem a z dlouhé chvíle pozorujete reklamu. Jenže to není plakát, jak jste zvyklí. Tahle reklama se míhá za oknem přímo na stěnách tunelu, a přestože vlak jede pořádnou rychlostí, vidíte ji stejně, jako kdyby se okna soupravy proměnila ve velkou televizní obrazovku. Kouzlo? Ne. To jen pražský start-up EUDI nainstaloval svou technologii v dalším tunelu.

Po lince A, mezi stanicemi Dejvická a Bořislavka, se nový světelný reklamní systém od prosince spustí na lince B mezi Karlovým náměstím a Andělem. A během příštího roku chtějí osadit ještě několik dalších úseků.

Když v roce 2017 Tom Procházka coby čerstvý absolvent střední školy cestoval po Asii, zavítal taky do Soulu, Pekingu a Šanghaje. A tam si při cestování metrem všiml, že se v tunelech mezi stanicemi zobrazují jednoduché reklamy.

„Bylo mi čerstvých dvacet a začal jsem přemýšlet, jak by se něco takového dalo vytvořit i v evropských podmínkách. Protože už tehdy bylo jasné, že nejde o to, jestli kolem nás bude reklama, ale jak ta reklama bude vypadat,“ vypráví. 

Hned o rok později založil firmu European Digital Industries neboli EUDI, jejímž hlavním cílem bylo vymyslet a nainstalovat podobnou technologii, ale technicky kvalitnější.  Což bylo v době, kdy pražské metro nedisponovalo ani kvalitním mobilním signálem.

Ve vývoji vsadili na totéž, co průkopníci animovaného filmu v devatenáctém století. Potřeboval totiž rozlousknout stejný problém jako oni – jak rozpohybovat pro lidské oči statický obraz. Tak vznikl koncept světelných LED jednotek v podobě úzkých obdélníků umístěných vedle sebe na stěnu tunelu.

Přesně jde o 480 panelů na 250 metrech, což je minimální potřebná vzdálenost. „Zjistili jsme, že musíme najít místo, kde souprava metra jede alespoň rychlostí 55 kilometrů v hodině. V tu chvíli pak díky setrvačnosti lidského oka vidíme plynulý barevný obraz, nápis nebo video,“ vysvětluje Procházka. 

Světelné panely vyvinuli ve spolupráci s modletickou firmou Brema, která se na technologie v dopravní infrastruktuře, a speciálně v metru, zaměřuje. Podařilo se jim uspět se svou vizí u pražského dopravního podniku a první videa se v tunelu mezi stanicemi Dejvická a Bořislavka na lince A objevila loni v listopadu. 

„Zcela zásadní pro nás bylo vytvořit takový systém, který bude v souladu s evropskou legislativou a zároveň bude použitelný v dopravní infrastruktuře z pohledu bezpečnosti, což byla věc naprosto klíčová,“ vysvětluje Tom Procházka.

„Panely musely zvládnout zkoušku odolnosti proti ohni, vodě, musejí být elektromagneticky kompatibilní, což znamená, aby nerušily vysílačky strojvedoucích. A nesmějí také snižovat jejich pozornost, tedy šlo o to, naprogramovat spuštění až za kabinou řidiče,“ vyjmenovává. 

Jak už jsme zmínili, letos v prosinci uvedou do provozu zobrazovací reklamní systém v dalším tunelu, tentokrát linky B. Nejprve mezi stanicemi Karlovo náměstí a Anděl, na začátku příštího roku pak v opačném směru. A na jaře chtějí přidat jednotky mezi Andělem a Smíchovským nádražím. 

Do vývoje investovali nižší desítky milionů korun. Nejdražší byl ale start. Nové instalace jsou sice zase o něco technologicky dokonalejší, jejich zprovoznění však i přesto vyjde levněji.

Tom Procházka mezitím dostudoval bakalářský program na Harvard University v Bostonu a pak pracoval jako analytik se zaměřením na fúze a akvizice ve společnosti Deloitte.

„Snad čtyřikrát během těch šesti let jsem přemýšlel, že to vzdám. Buď jsme řešili nějaké technické potíže, nebo se během covidu všechno zastavilo. Náročná byla i samotná první instalace. Ale investoři nás vždycky podrželi, a hlavně jsme drželi dohromady jako tým. Za to jsem moc vděčný,“ říká Procházka.

Foto EUDI

Plochy tunelů si firma pronajímá od dopravního podniku, do kasy městského přepravce to ročně může přinést až dvacet milionů korun. „Smlouva platí do roku 2030 s možností prodloužení o pět let,“ informovala při spuštění mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.  

Instalace v tunelu linky B zabrala celkově měsíc a půl. Šlo by to podstatně rychleji, ale testovat mohli zásadně jen v noci, a to ještě jen mezi jednou a čtvrtou ráno, když má metro noční pauzu.

Od prosince spouštějí ostrý provoz. Klasické reklamy mohou střídat připomínky státních svátků, plánují také, že coby partneři znovu podpoří Signal festival nebo Paměť národa, případně zobrazí díla mladých umělců v novém formátu. 

„Jsem přesvědčen, že když takto zobrazíme reklamu, není tak invazivní, nenarušuje vestibuly ani celkově architekturu, navíc náš systém je spuštěný patnáct vteřin, to je méně než průměrný citylight,“ uzavírá Tom Procházka.

A už teď hledá obchodní příležitosti v zahraničí u provozovatelů evropských podzemek a pro sebe definitivně uzavřel kariéru v korporátním světě. „EBITDA pozitivní, cashově negativní,“ hodnotí kondici firmy a věří, že uspěje s instalacemi na dalších místech a příjmy z reklam budou dál posilovat.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Арина Соболенко

Соболенко сделала откровенное признание после победы над россиянкой на Australian Open-2025






Диета «Шесть лепестков»: в чем ее суть, насколько она эффективна и безопасна

Терминатор: начало

Два чемпионских пояса за один день завоевал юный житель Ленинского округа

Свыше 130 человек пострадали в ДТП в Москве 13–19 января