Добавить новость
ru24.net
World News
Декабрь
2024

U građevinskom materijalu od srušenog hotela Jugoslavija nema azbesta, saopštio beogradski institut

0
Beogradski Institut IMS saopštio je 2. decembra da u građevinskom materijalu sa gradilišta gde je nedavno srušen hotel Jugoslavija nije pronađen azbest.


Kako se navodi u saopštenju objavljenom na sajtu ovog instituta, ispitivanju su bila podvrgnuta 33 uzorka različitih građevinskih materijala.


"Makroskopskim ispitivanjem pod stereo ispitivanjem pod stereo mikroskopom pri uvećanju 6,5x i 20x na sedam uzoraka pronađeno je prisustvo vlaknastih zrna/vlaknastih materijala. Svih sedam uzoraka je podvrgnuto mikroskopskom ispitivanju. Na osnovu makroskopskog i mikroskopskog ispitivanja, utvrđeno je da u ispitanim uzorcima nisu prisutni minerali azbesta", navodi se na sajtu Instituta IMS.


U institutu su za Radio Slobodna Evropa rekli da je naručilac ispitivanja Sekretarijat za inspekciju, nadzor i komunikaciju Grada Beograda.


Nakon što je 15. novembra počelo rušenje legendarnog hotela, deo javnosti u Beogradu je izrazio zabrinutost da će kao posledica toga u vazduhu biti oslobođena velika količina azbesta, supstance koja ima brojne negativne efekte po zdravlje ljudi.


Naime, u vreme gradnje hotela Jugoslavija šezdesetih godina 20. veka, azbest je zbog svojih izolacionih svojstava bio u širokoj upotrebi kao građevinski materijal.




Međutim, iz kompanije "Milenijum tim", koja na mestu hotela Jugoslavija gradi novi hotel, su rekli da se radovi odvijaju uz sve potrebne mere bezbednosti, te da su navodi o opasnim materijama u građevinskom materijalu netačni.


Hotel Jugoslavija prodat je u martu jedinom učesniku na licitaciji, kompaniji "MV Investment" koja je u vlasništvu "Milenijum tima", po početnoj ceni nešto većoj od 27 miliona evra.


Kompanija Milenijum tim (Millennium Team) najavila je 22. marta da će uložiti više od 400 miliona evra u objekat beogradskog Hotela Jugoslavija u naredne četiri godine.


Hotel Jugoslavija otvoren je 1969. godine, za vreme tadašnje Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ), a za građane Beograda ima ne samo arhitektonsku, nego i emotivnu vrednost.


Zdanje je izgrađeno po projektu zagrebačkog arhitekte Lavoslava Horvata, a važio je za najveći hotel na prostoru SFRJ.


Jedan deo Hotela Jugoslavija stradao je tokom NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije 1999. godine.


Obnovljen je samo jedan deo, a od tada je promenio više vlasnika. Zadržao je ime nepostojeće republike, a nalazi se na atraktivnoj lokaciji na obali Dunava.



Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Арина Соболенко

Арина Соболенко снялась для Harper's Bazaar и раскрыла тайны личной жизни






Семен Макарчиков, «Ремонт 16»: «Перед БРИКС разнорабочие за день начали брать до 7 тысяч!»

У осужденного за взятку экс-следователя Тамбиева изымут 1 млрд в биткоинах

F.A.C.C.T.: Россию и страны СНГ в 2024 году атаковали 27 хакерских группировок

Сергунина рассказала о международных проектах Москвы в сфере кино