Добавить новость
ru24.net
World News
Декабрь
2024

Napetosti u Tbilisiju nakon još jedne noći protesta

0
Gruzijski demonstranti razišli su se rano ujutro 3. decembra nakon pete noći sukoba sa sigurnosnim snagama koje su koristile suzavac i vodene topove, u nastavku velikih protesta izazvanih planovima vlade da suspendira pregovore o pristupanju Evropskoj uniji do 2028. godine.


Nekoliko stotina demonstranata napustilo je aveniju Chavchavadze u prijestolnici Tbilisiju, blizu državnog univerziteta, mjestu na kojem se okupljaju od 28. novembra, otkako je vladajuća stranka u zemlji Gruzijski san objavila odluku o pregovorima s Briselom.


U međuvremenu, novinar Radija Slobodna Evropa Beka Beradze pušten je 3. decembra iz pritvora u Tbilisiju.


Beradze je hodao blizu zgrade parlamenta 1. decembra kada su njega i njegovog brata Tornikea napale i pretukle sigurnosne snage, a kasnije odvele u pritvor.


Njegov advokat rekao je da Beka Beradze u tom trenutku hapšenja nije bio na radnom zadatku. Optužen je za sitno huliganstvo i neposlušnost prema policiji, ali budući da njegov slučaj nije upućen na sud, pušten je na slobodu.


Tornike Beradze kazao je da je policijska marica, u kojoj su ih prevozili nakon hapšenja, bila u lokvi krvi i puna pretučenih demonstranata. On je kasnije odveden u kliniku zbog potresa mozga.




Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je 2. decembra da su 224 demonstranta privedena zbog prekršajnih prijava, a tri su uhapšena zbog vršenja krivičnih djela. Takođe, tri policajca su hospitalizovana, a 113 njih je trebalo medicinsku pomoć.


Gruzijska proevropska predsjednica Salome Zurabišvili, koja podržava demonstrante, rekla je na mreži X da su mnogi od privedenih demonstranata zadobili povrede na glavi i licu.


Neki su bili podvrgnuti sistematskom premlaćivanju između hapšenja i transporta u pritvorske objekte, dodala je ona.


Premijer Irakli Kobahidze tvrdi da su protesti "finansirani izvana" i obećao da "u Gruziji neće biti revolucije".


Međutim, Zurabišvili je u intervjuima za zapadne medije odbacila ove tvrdnje premijera, rekavši da ljudi žele slobodne izbore, a ne revoluciju.


"Ovo je sve samo ne revolucija. Ovo je ogroman, rekla bih, nacionalni pokret koji se zaista proširio cijelom zemljom, geografski i društveno, obuhvatajući sve segmente stanovništva", istakla je predsjednica u razgovoru za Reuters 2. decembra.


Specijalne snage koje nose maske dio su "nasilne represije nad demonstrantima", kazala je Zurabišvili za CNN.


Vlada provodi politiku koja pokušava da ograniči izražavanje želje gruzijskog naroda da ne ide prema Rusiji, rekla je.


Kako je navela, ovo je odgovor na "sramotnu odluku" premijera o pregovorima za članstvo u EU.


Kobahidze je upozorio opoziciju da će "svako kršenje zakona biti najstrože kažnjeno".




Kobahidze je ranije kazao da Zurabišvili mora napustiti funkciju predsjednice države na kraju svog mandata.


Zurabišvili je, pak, u nedjelju izjavila da "nelegitimni" parlament nema pravo izabrati njenog nasljednika nakon što joj završi mandat u decembru, te je obećala da će ostati na dužnosti.


Gruzija je ušla u političku krizu nakon parlamentarnih izbora u oktobru, na kojima je Gruzijski san osvojio 54 posto glasova, dok opozicija i zapadne vlade tvrde da su izbore obilježili nepravilnosti i ruski utjecaj.


Novoizabrani parlament je prošle sedmice raspisao indirektne izbore za izbor novog predsjednika za 14. decembar.


Većina Gruzijaca podržava članstvo u Evropskoj uniji, a napori da se pridruže Uniji propisani su ustavom te zemlje.


Međutim, vladajuća stranka Gruzijski san je ove godine usvojila zakon koji Zurabišvili i kritičari nazivaju "ruskim zakonom", kojim se suzbijaju nevladine organizacije i mediji koji se finansiraju iz inostranstva, kao i kontroverzni zakon o pravima LGBT+ osoba.


Sjedinjene Američke Države su u julu najavile da će obustaviti pomoć veću od 95 miliona dolara gruzijskoj vladi, upozoravajući da zemlja demokratski nazaduje.


Evropski parlament donio je 28. novembra rezoluciju kojom poziva na nove parlamentarne izbore u Gruziji i sankcije visokim članovima stranke Gruzijski san.


Evropski parlament u rezoluciji smatra da rezultati izbora "nisu poslužili kao pouzdani prikaz volje gruzijskog naroda".


Takođe, pozvao je Evropsku uniju, koja je prošlog mjeseca zamrznula zahtjev Gruzije za članstvo u EU, da uvede sankcije ključnim zvaničnicima unutar vladajuće stranke, uključujući Kobahidzeu, predsjedniku Gruzijskog sna Irakliju Garibašviliju, milijarderu i osnivaču stranke Bidzinu Ivanišviliju te gradonačelniku Tbilisija Kahu Kaladzeu.



Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
WTA

Мирра Андреева ответила, есть ли у неё подруги в WTA-туре






Владислав Овчинский: Два дома по программе реновации построили на северо-востоке столицы

Придет и твой день: исследование показало, где живут самые счастливые россияне

Секунды в плюс: в Московской области увеличили время выезда на два шоссе

Терминатор: начало