Vijeće za implementaciju mira pozvalo vlast BiH da riješi pitanje državne imovine
Obraćajući se novinarima nakon dvodnevnog zasjedaja Upravnog odbora PIC-a, Schmidt je kazao da je stekao dojam da pojedinci čekaju da on iskoristi tzv. Bonnske ovlasti i nametne rješenje za državnu imovinu.
"Moram vas razočarati, ne želimo nametati pravila, nego pozivamo Parlament BiH da, uz našu pomoć, donese državni zakon kojim će to biti regulirano", kazao je Schmidt, ističući da je "neprihvatljivo da investicije u BiH ne mogu biti provedene jer nema odgovarajućeg zakonodavstva".
U tom kontekstu pohvalio je inicijativu iz Predsjedništva BiH iz koga je u oktobru najavljeno da će državnom Parlamentu biti upućen prijedlog zakona o državnoj imovini.
"Ne znamo da li je on već stigao u Parlament. No, pozvao bih Parlament, uključujući one koji drugačije misle, da sjednu i razgovaraju o ovoj temi. Mi ćemo pružiti pomoć kako bi osigurali rješenje", kazao je.
Taj zakon predviđa da BiH pripada cjelokupna državna imovina, a da entiteti i drugi nivoi vlasti mogu biti vlasnici imovine koja im je potrebna za obavljanje nadležnosti, dok je svaka promjena vlasništva nakon raspada Jugoslavije ništavna.
Slanje zakona u Parlament BiH podržali su članovi Predsjedništva Denis Bećirović i Željko Komšić, dok je Željka Cvijanović, članica iz entiteta Republike Srpske, bila protiv.
Bosna i Hercegovina dvije decenije ne može da riješi pitanje državne imovine, a PIC od 2004. godine traži trajno rješenje za to.
Državna imovina je pod zabranom raspolaganja od 2005. godine, odlukom tadašnjeg visokog predstavnika Paddyja Ashdowna i bit će sve dok državni Parlament ne usvoji zakon o njoj.
Radi se o imovini koja pripada državi BiH na osnovu sporazuma o sukcesiji iz 2001. godine, te onoj kojom je upravljala Socijalistička Republika BiH do 1991. godine.
OHR je 2009. godine objavio i popis oko 1.000 jedinica državne imovine u zemlji i inozemstvu, od čega je oko trećine vojna imovina.
Dosadašnji prijedlozi bili su da ona ostaje u vlasništvu države BiH i da se daje na korištenje drugim nivoima - entitetima, kantonima ili općinama – u skladu s njihovim nadležnostima i potrebama.
Zakon o državnoj imovini BiH – šta treba znati?
Enitetet RS od ranije tvrdi da državna imovina pripada entitetima, a ne državi BiH, te se njeni politički predstavnici protive bilo kakvim pokušajima donošenja zakona. Nekoliko zakona koje je donosila RS, a tiču se državne imovine, oborio je Ustavni sud BiH.
Neprihvatljivi scenariji secesije
Upravni odbor PIC-a je, na dvodnevnom zasjedanju u Sarajevu, također ponovio da teritorijalni integritet BiH izuzetno važan i da je neprihvatljiv bilo kakvi scenarij secesije.
"To se ne može prihvatiti ni tolerirati, jer se na taj način dovode u pitanje inistitucije BiH, što ide na štetu svih građana, bez obzira gdje žive", kazao je Schmidt.
Na sjednici je, kako je kazao Schmidt, razgovarano i o integritetu i transparentnosti izbornog procesa te obavezi vlasti da za potrebnu tehnologiju osiguraju uvjete i novac do Općih izbora u BiH, koji će biti održani 2026. godine.
"Kada govorimo o izborima, birači moraju imati apsolutno pravo da vjeruju da će njihovi glasovi biti ispravno prebrojani", rekao je Schmidt.
Također je razgovarano o potrebi ispunjavanja obaveza za napredak u evropskim integracijama, kao i problemima s kojima se, zbog nedostatka uposlenika suočava Granična policija BiH.
Schmidt se osvrnuo i na status insitucija kulture od značaja za državu, koje se decenijama suočavaju s problemima, ističući da vlast BiH ima obavezu da riješi i to pitanje.
PIC je tijelo čiji Upravni odbor čine ambasadori zapadnih zemalja, Organizacije islamske konferencije, a ranije i Rusije koja više ne učestvuje u radu, koje daje političke smjernice Uredu visokog predstavnika (OHR) u BiH.