Merkelovej kniha je v Nemecku bestsellerom, predalo sa už 200-tisíc výtlačkov
Kniha pamätí bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej sa v Nemecku stala bestsellerom. Za prvý týždeň od vydania sa jej predalo viac ako 200-tisíc výtlačkov, vyplýva z analýzy spoločnosti Media Control, ktorá zostavuje okrem iného rebríček bestsellerov časopisu Der Spiegel.
"Žiadna iná kniha tento rok nemala taký prudký nástup," uviedla Ulrike Altigová, šéfka Media Control.
Kniha Sloboda: Spomienky 1954 - 2021, ktorú exkancelárka spísala spolu so svojou dlhoročnou spolupracovníčkou Beate Baumannovou, vyšla minulý utorok.
Na viac ako 700 stranách v nej Merkelová opisuje svoje detstvo, dospievanie v totalitnej Nemeckej demokratickej republike (NDR) a politickú kariéru v spolkovej republike, ktorá ju doviedla až do kresla kancelárky.
Na viacerých stranách sa Merkelová spomína tiež o Československu a Česku, predovšetkým v súvislosti s pražskou jarou, svojimi študijnými pobytmi v Prahe v 80. rokoch minulého storočia či pri spomínaní na rokovania o americkom pláne na umiestnenie radarovej základne v Brdoch.
Bývalá kancelárka vo svojej knihe opisuje svojich 16 rokov na čele Nemecka, píše portál stanice Euronews. V knihe napríklad zdôrazňuje svoje rozhodnutie odmietnuť rýchly vstup Ukrajiny a Gruzínska do NATO. Podľa nej by bolo ilúziou veriť, že takáto integrácia by ochránila obe krajiny pred agresiou ruského prezidenta Vladimira Putina.
Merkelová v knihe spomína aj na "mocenské hry" Putina, aké s ním zažila na osobných stretnutiach, či svoje kontrastné schôdzky s americkými prezidentami Barackom Obamom a Donaldom Trumpom. Sama seba sa tiež spytuje napríklad to, či mohla urobiť viac, aby zabránila brexitu.
Podľa nemeckých médií ale kniha žiadne veľké odhalenie neprináša. Memoáre neobsahujú ani veľkú dávku sebakritiky. V Nemecku sa pritom po vydaní knihy opäť rozhorela debata o nemeckej politike voči Rusku, ktorú z veľkej časti utvárala práve Merkelová a ktorú mnohí považujú za chybnú.
Denník The Guardian uviedol, že ide o knihu bez literárnej umelosti, ktorá sa vyhýba osobným postrehom. To, čo autorky predkladajú čitateľom je akási správa o konci funkčného obdobia, v ktorej bývalá kancelárka podáva podrobný opis.
Po tom, ako bývalá kancelárka predstavila svoju knihu v Nemecku, vyrazila na propagačné turné do Spojených štátov, kde tento týždeň debatovala nad knihou s bývalým americkým prezidentom Barackom Obamom.
Turné však musela prerušiť, pretože dnes bude vypovedať vo vyšetrovacom výbore nemeckého Spolkového snemu na stiahnutie zahraničných vojsk z Afganistanu v auguste 2021, teda tesne pred koncom jej mandátu.