Juhokórejský prezident prijal demisiu ministra obrany, odstúpil aj šéf armády
Juhokórejský prezident Jun Sok-jol v noci na štvrtok prijal demisiu ministra obrany Kim Jong-hjuna. Do čela rezortu zároveň vymenoval doterajšieho veľvyslanca v Saudskej Arábii a štvorviezdičkového generála vo výslužbe Čchoi Bjung-hjuka.
Kim sa tak stal prvým ministrom, ktorý odstúpil po tom, čo prezident v utorok nečakane vyhlásil stanné právo, informujú agentúry Jonhap a Reuters.
Kim sa v stredu občanom ospravedlnil za chaos vyvolaný vyhlásením stanného práva a ponúkol svoju rezignáciu. Minister vnútra I Sang-min podľa agentúry Reuters dnes povedal, že prezidentovi Junovi poradil vyhlásenie stanného práva práve bývalý minister obrany Kim.
Pri dnešnom vystúpení v parlamente námestník bývalého ministra obrany Kim Son-ho povedal, že to bol práve jeho nadriadený, ktorý vydal rozkaz vojakom, aby v utorok večer obsadili parlament. Minister tým zrejme chcel znemožniť hlasovanie zákonodarcov o stannom práve. Námestník poslancom tiež povedal, že vojaci nemali pri zásahu ostrú muníciu.
V súvislosti so zavedením stanného práva podal demisiu aj náčelník generálneho štábu juhokórejskej armády generál Park An-su. Park An-su bol zodpovedný za jeho uplatňovanie.
"Sme síce vojenskí experti, ale nie sme experti na stanné právo," povedal generál v parlamente a vyhlásil, že na príprave prezidentovho rozhodnutia sa nepodieľal.
Prezident Jun nečakane oznámil vyhlásenie stanného práva v utorok vo vopred neohlásenom príhovore. Hlava štátu v ňom obvinila opozíciu z protištátnych aktivít a sympatií voči Severnej Kórei. Stalo sa tak v čase, keď sa jeho strana a opozícia nevedia dohodnúť na budúcoročnom rozpočte.
O necelé tri hodiny po vyhlásení stanného práva parlament schválil väčšinou hlasov návrh na jeho zrušenie. Podľa juhokórejskej ústavy ho musí prezident v takom prípade odvolať. Rozhodnutie prezidenta vyhlásiť stanné právo kritizovalo aj viacero členov jeho vlastnej strany a okrem Kima ohlásilo zámer podať demisiu aj viacero ďalších členov vlády.
Najväčšia opozičná Demokratická strana (DP) v stredu podala návrh na odvolanie Kima i prezidenta Juna Sok-jola. DP tiež avizovala, že na prokuratúre plánuje podať žalobu na prezidenta, už bývalého ministra obrany a ministra vnútra I Sang-mina za vlastizradu.
Šéf juhokórejskej polície pri vypočúvaní pred poslancami potvrdil, že prezident čelí vyšetrovaniu zo vzbury. Pred stíhaním za tento trestný čin podľa AFP prezidenta nechráni imunita a hrozí mu až trest smrti. Úrady vyšetrujú v súvislosti s vyhlásením stanného práva aj ministra vnútra a exministra obrany, ktorý dostal zákaz opustiť krajinu.