Povalit Goliáše. Jak (ne)vytvořit vtipnou a virální reklamu nebo firemní video
„Kreativita je zaklínadlo každého zadavatele – firemní video musí být kreativní, vtipné, virální. A moderní, abych nezapomněl,“ říká Jarek Střelecký, zakladatel a jednatel reklamní agentury FaceX. „Ale to, že video nebo TV reklama nevyhrává žebříčky kreativy, nesdílí se na sockách, nutně neznamená, že neprodává,“ dodává. Jak podle něj vyvážit kreativu, přání klienta a očekávání zákazníka? Co teď v jeho byznysu frčí? A čemu se při natáčení firemních spotů vyhnout?
„Důležité je vyhnout se pokud možno prvoplánovosti a stavění obsahu na analytice a trendovosti s představou, že dosáhnu virálnosti nebo parodování. To zařizuje spíš náhoda nebo příroda,“ tvrdí o natáčení firemních reklamních spotů Jarek Střelecký.
Agentura FaceX, kterou řídí, má za sebou reklamní kampaně a projekty pro značky jako Barum, BestDrive, Continental, Capillus, Elektrowin, Mentholka, Neospan, Priessnitz, Velkopopovický Kozel a dalších třicet značek. V kampaních nebo TV reklamě umí vystihnout brand či produkt a doručit zásadní sdělení zákazníkovi. Ideálně vtipně a s nadhledem.
Kreativitia a tvůrčí svoboda je při tom samozřejmě zásadní – poodstoupení od produktu přináší víc nekonvenčních námětů, ale v reklamním byznysu to má své meze. „I u firemního videa chcete vystavět jakési paradigma. Zadavatel vám ho mnohdy postupně zboří a uhněte trochu jinou kuličku, kterou jste před sebou valil. S tím se potýkáte, ať je to video, televizní reklama, nebo reklamní kampaň obecně,“ popisuje Střelecký.
„Zkrátka zadavatel tu kuličku nabaluje a nabaluje. Což neznamená, že dokoulíte smrdutou kuličku. Mnohdy je postupné cizelování kreativy s klientem účelné. Vy si načtete značku, produkt nebo službu, ale nikdy nejste k produktu nebo zákazníkovi tak blízko, jako je klient,“ doplňuje.
Přesto firmy vybízí, aby se v kreativě víc odvázaly. „Aby si po zhlédnutí reklamního videa divák řekl, ‚Wow, to pošlu Frantovi‘, musí být trochu odvážnější. A není to o větších penězích za produkci nebo postprodukci, vždyť na telefon se dnes točí filmy,“ podotýká.
Co teď podle něj hodně frčí, je autenticita. „Což je marketingový termín pro ‚snažte se nevypadat jako marketing‘. Klienti chtějí být ‚real‘ a ukazovat svou ‚pravou tvář‘, ale zároveň kontrolují každé slovo, které třeba influenceři zveřejní. A pak tu máme udržitelnost a etiku – protože kdo by nechtěl, aby jeho produkt zachránil svět, zatímco si ho kupujete na jedno kliknutí?“ poznamenává.
Současný reklamní byznys přirovnává k vesmíru. „Je toho moc. Sedíme v raketě a kolem nás se rychlostí světla míhá reklamní obsah všemožných formátů. Sem tam se nám podaří nějaký záblesk zaregistrovat, ale většinou vnímáme jen šmouhy.“
Zatímco velké agentury mají na tuhle pouť vesmírem armády lidí a těží z charismatu nadnárodních společností, menší reklamky často umějí lépe využít přímý kontakt projektových manažerů nebo kreativců s manažery firem a efektivně s nimi sdílet podněty.
I FaceX sází na blízký kontakt, byť za největšími klienty musí z Valašského Meziříčí, kde od svého vzniku sídlí, většinou do Prahy. „I nadnárodního Goliáše můžete díky kreativě povalit. Nápad je prostě nápad a ten se zrodí v hlavě člověka, ať sedí v Londýně, nebo Valmezu,“ nebojí se Střelecký poměřit síly s většími agenturami.
Jeho tým pro klienty tvoří televizní reklamy, firemní profily, návodná videa, medailonky i rozhovory. Zvládne desetisekundové spoty i grafický design a loga nebo celý integrovaný marketing – všechny reklamní aktivity s jasnou strategií v jednom projektu. „Pracujeme s pojmy, jako jsou marketingové soutěže, call centrum, telemarketing, online podpora, správa sociálních sítí, expedice, e-mailing, reporting, datamining – statistiky, analýzy, prognózy…“
Do oběhu teď FaceX chystá nové vánoční kampaně, ale na sníh a koledy si moc nepotrpí. „Vánoční reklamy jsou jako vánoční cukroví – každý rok se na ně těšíte, ale někdy jsou moc sladké a občas se třeba připálí,“ říká Jarek Střelecký.
„Já si myslím, že chyba je myslet si, že když na obrazovku nasypete tuny umělého sněhu, rozsvítíte pár světýlek a přidáte dojemný soundtrack, máte vyhráno. Tak to nefunguje. To diváci už dávno prokoukli, že za těmi dojemnými scénami často stojí marketingový plán,“ vysvětluje svůj pohled na přeslazené Vánoce.
„My se raději držíme zásady, že pokud to nevyvolá aspoň jeden úsměv, pak to za nic nestojí. Vánoce, to je radost, tak jsme si řekli, proč to neudělat zábavné? Klíčem je udržet si lehkost a humor – a hlavně to nepřehnat s tím cukrovím,“ dodává.
Jeho agentura si každý rok dělá radost vlastním vánočním videem. A v „péefku“ vlastně shrnuje i svůj přístup k reklamní produkci – sice v něm občas zazní koleda i kostelní zvony, sladkou pohádku a dojímání ale nečekejte.
„Spíš je to něco, co vám zvedne náladu po dlouhém dni plném povinných koled. Takový mix vánoční atmosféry a našeho smyslu pro humor. A možná i s trochou sarkasmu nebo cynismu,“ uzavírá jednatel FaceX.
Co tím má přesně na mysli? Tak se podívejte: