Predtým bojoval proti USA a bol verný al-Káide. Kto je vodca sýrskych povstalcov, ktorý zvrhol Asada?
Bojoval v Iraku proti Američanom a tí neskôr vypísali odmenu desať miliónov dolárov (9,46 miliónov eur) za informácie vedúce k jeho dolapeniu. Ahmad Husajn Šara (42) známy ako abú Muhammad Džawlání je vodcom povstaleckých síl, ktoré v rýchlej ofenzíve zvrhli režim sýrskeho diktátora Bašára Asada, píše portál stanice CNN.
Americké úrady označili súčasného vodcu povstalcov z Hajat Tahrír aš-Šám za teroristu pred viac ako desiatimi rokmi a jeho skupina uskutočnila viacero teroristických útokov v celej Sýrii.
Boj proti USA
Po zvrhnutí prezidenta Asada Džawlání vedie krajinu s viac ako 23 miliónmi obyvateľov, ďalších niekoľkých miliónov zo Sýrie utieklo. Mnohí z nich sa teraz budú chcieť podľa CNN vrátiť domov.
Ako sýrsky "zahraničný bojovník" vo veku niečo vyše 20 rokov Džawlání v Iraku bojoval proti Američanom, keď na jar 2003 vtrhli do krajiny. Dostal sa preto do neslávne známeho irackého väzenia Camp Bucca, ktoré spravovali USA. Stalo sa kľúčovým náborovým miestom pre teroristické skupiny vrátane tých, z ktorých neskôr vzišiel Islamský štát.
Po prepustení z väznice sa vrátil do Sýrie a začal bojovať proti Asadovmu režimu s podporou prvého vodcu kalifátu IS abú Bakra Baghdádího. V Sýrii založil militantnú skupinu Front an-Nusra, ktorá prisahala vernosť al-Káide.
Zachovanie práv menšín
V roku 2016 sa Džawlání od tejto teroristickej skupiny odtrhol. Jeho skupina (v súčasnosti známa ako HTS) ovládala milióny ľudí v severozápadnej sýrskej provincii Idlib a poskytovala im základné služby, uviedol pre CNN odborník na terorizmus Aaron Zalin.
Džawlání podľa vlastných slov dozrel od čias, keď pred dvadsiatimi rokmi bojoval proti Američanom v Iraku. Jasne tiež deklaruje zachovanie práv menšín v Sýrii vrátane kresťanov. Podľa CNN sa ťažko dá preveriť pravdivosť jeho nedávnych zmierlivých vyhlásení, hoci jeho bojovníci po nedávnom dobytí sýrskych miest nezačali robiť sektárske masakre v štýle IS.
CNN pripomína, že aj hnutie Taliban sa pred obsadením celého Afganistanu v lete 2021 prezentovalo ako láskavejšie a jemnejšie. Taliban 2.0 teraz vládne v krajine "železnou päsťou" rovnako, ako keď bol pri moci pred útokmi z 11. septembra. Džawláního zaobchádzanie s alavitmi a kresťanmi bude preto dôležitým ukazovateľom jeho pravej tváre.