Energia z jadra v ohrození. Francúzsko stratilo kontrolu nad uránom z Nigeru
Spotrebu elektriny Francúzsko pokrýva z dvoch tretín energiou z jadra. Urán z africkej krajiny navyše pokrýval potreby celej Európy najmenej z jednej štvrtiny.
Francúzska štátna spoločnosť Orano tento týždeň oznámila, že junta, ktorá zosadila pri minuloročnom puči Francúzsku nakloneného prezidenta Mohameda Bazouma, prevzala kontrolu nad jej miestnou firmou Somair, ktorú doteraz vlastnil nigerský štát iba z jednej tretiny.
Pre Francúzsko je to ďalšia zo záplavy zlých správ zo západnej Afriky. Zrušenie obrannej dohody s Parížom nedávno oznámil Čad. Senegal zase požaduje uzavretie francúzskej vojenskej základne, priateľské vzťahy už nemá s Parížom ani Burkinou Faso či Mali.
A teraz je teda koniec aj s uránom. Nový nepriaznivý krok Nigeru sa podľa denníka Le Figaro rysoval už dlho. Už tento rok v júni stiahli vojenskí vládcovia spoločnosti Orano povolenie na ťažbu a na konci októbra museli pozastaviť ďalšiu ťažbu. Tamojšie bohaté ložisko Imouraren je pritom jedným z najväčších na svete.
Paríž hľadá nové alternatívy
Nová akcia Nigeru nemohla prísť v horší čas. Európsku energetiku zviera diktát zelených emisných kvót aj klesajúce dodávky energií z Ruska. Energia z jadra sa tak javí ako dobré východisko. Ale len ak je dostatok uránu.
Celosvetovo síce predstavuje Niger iba päť percent celkovej produkcie, do jadrových elektrární v Európe však dodáva plnú štvrtinu potrebných zásob. Francúzsko, so svojimi 18 jadrovými elektrárňami a celkovými 56 reaktormi, sa rovnako ako Belgicko a ďalšie štáty závislé na energii z jadra musí obzerať inde.
Zostáva vám 54% na dočítanie.