Svečlja: Članovi Srpske liste uključeni u nemire na sjeveru Kosova
On je rekao da je nepostojanje potpunog proširenja lokalnih institucija u sjevernom dijelu u prošlosti omogućilo potpuno slobodan teren za kriminalne grupe i sve vrste ilegalnih aktivnosti.
Ministar Svečlja je dao ove izjave nakon predstavljanja izvještaja Instituta za bezbjednost i otpornost - PREVENT, o bezbjednosti na sjeveru, nakon napada na Banjsku, Zvečan prošle godine i na kanal Ibar-Lepenac u Zubinom Potoku u novembru ove godine.
Kosovo za ove napade koje smatra terorističkim krivi Srbiju, dok Beograd sve negira.
"Srpska lista ne može da kaže da nije učestvovala u napadu na pripadnike KFOR-a, kada su pomoćnici, vozači, tjelohranitelji, službenici Srpske liste bili aktivni dio napada, identifikovani, a sada su neki od njih u bjekstvu", naveo je ministar.
Srpska lista je sredinom 2022. potvrdila da su pozivi za saslušanje zbog "rušenja ustavnog poretka Republike Kosovo" upućeni i predsjedniku Srpske liste Goranu Rakiću, potpredsjedniku Igoru Simiću i članu predsjedništva Slavku Simiću ali da oni te pozive nisu prihvatili.
U javnosti se za sada ne zna dokle se stiglo sa ovim procesom ispitivanja funkcionera Srpske liste.
Tada je reagovala i Kancelarija za Kosovo u Vladi Srbije, navodeći da je o tome obavijestila EU, koja posreduje u dijalogu o normalizaciji odnosa.
Visoki funkcioneri Srpske liste su uglavnom podržavali sve proteste ili barikade Srba
na sjeveru Kosova, čiji je cilj bio otpor odlukama Vlade Kosova.
U maju 2023. godine srpski demonstranti u Zvečanu sukobili su se sa pripadnicima NATO misije na Kosovu, KFOR-a, pri čemu je povrijeđeno preko 90 mirovnjaka iz misije, od kojih neki teže.
Prema riječima ministra Svečlje, integracija paralelnih srpskih struktura u kosovske institucije, prema Briselskom sporazumu, omogućila je postavljanje struktura koje su izvještavale Srbiju i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.
"To dokazuje ne samo orkestrirana ostavka srpskih pripadnika kosovske policije prije dvije godine, koji su u policijskim uniformama, sa platama kosovske policije i sa službenim policijskim oružjem služili destabilizujućoj politici Srbije", naveo je kosovski ministar.
On se osvrnuo na kolektivne ostavke srpskih članova kosovskih institucija u novembru 2022. godine, u znak nezadovoljstva odlukama Vlade Kosova na sjeveru.
Svečlja je rekao da se stalno radi na povećanju efikasnosti policije u reagovanju, jer su izazovi na sjeveru veliki.
"Nikada nećemo reći da smo uspjeli, da neće biti novih napada, sve dok imamo nedemokratsku Srbiju, dok imamo paravojnu Srbiju i njenu fašističku vladu", rekao je kosovski ministar.
Srpska lista kaže da se radi o obračunu
Na izjavu ministra Svečlje reagovala je Srpska lista uz ocenu da je počeo "obračun" sa tom partijom kako bi premijer Kosova Aljbin Kurti (Albin Kurti) u Skupštinu "ubacio svoje Srbe".
Parlamentarni izbori na Kosovu zakazani su za 9. februar a nekoliko srpskih političkih subjekata, uključujući Srpsku listu, je potvrdilo učešće.
U saopštenju se napominje kako je ministar Svečlja funkcionere Srpske liste bez ikakvih dokaza optužio za napad na KFOR.
"Svesni da ovo nije prvi, a ni poslednji napad na Srpsku listu, odnosno srpski narod, jasno poručujemo da smo kao predstavnici naroda uvek delili sudbinu svojih sunarodnika, da smo se uvek zalagali za mir, dijalog i demokratiju i da nas ovakve izjave koje dolaze iz Prištine neće uplašiti niti sprečiti, već baš suprotno, motivisaće nas da damo svoj maksimum i osvojimo svih deset mandata predviđenih za Srbe u parlamentu", navodi se u saopštenju.
Kosovske vlasti su ove godine preduzele niz akcija na sjeveru, uključujući zabranu plaćanja srpskim dinarima u gotovini i zatvaranje nekoliko paralelnih srpskih institucija zbog onoga što su nazvali pretvaranjem suvereniteta.
Neke od poteza su kritikovali iz međunarodne zajednice, smatrajući ih jednostranim i tražili su od Vlade Kosova bolju koordinaciju u potezima.