Juhokórejská provládna strana je za odvolanie prezidenta. Jun sľúbil, že bude bojovať až do konca
Predseda juhokórejskej provládnej Strany ľudovej moci (PPP) Han Dong-hun dnes uviedol, že prezident Jun Sok-jol nejaví ochotu odstúpiť za to, že sa v krajine pokúsil zaviesť stanné právo.
Musí byť preto okamžite odvolaný. Jun medzitým znovu hájil svoje rozhodnutie, ktoré podľa neho malo chrániť juhokórejskú demokraciu pred zásahmi Severnej Kórey. Sľúbil, že bude bojovať až do konca, informovali svetové agentúry.
Podozrenie z vlastizrady
Jun Sok-jol 3. decembra vyhlásil stanné právo v krátkom televíznom prejave, v ktorom sľúbil "vykoreniť sily, ktoré napomáhajú KĽDR, a brániť demokratický ústavný poriadok". Opozičnú Demokratickú stranu zároveň obvinil zo sympatií voči Severnej Kórei a z protištátnej činnosti, ktorá paralyzovala vládu.
Niekoľko hodín po vyhlásení stanného práva sa však proti prezidentovmu rozhodnutiu postavil parlament a výnimočný režim nakoniec zrušila vláda. Prokuratúra teraz podozrieva hlavu štátu z vlastizrady či zneužitia moci.
Opozícia v nadväznosti na tento krok ale minulú sobotu navrhla zbaviť Juna funkcie. Prevažná väčšina poslancov PPP vtedy návrh bojkotovala. Dnes však šéf strany Han povedal, že poslanci sa budú môcť sami rozhodnúť, či budú pre takzvaný impeachment budú. Vyhlásil však, že členovia strany by sa k návrhu opozície prezidenta odvolať mali pripojiť.
Podľa agentúry Reuters sa očakáva, že nový návrh na prezidentovo odvolanie podporí najmenej sedem členov jeho strany, pričom dvaja členovia verejne vyhlásili, že budú hlasovať za. Na získanie dvojtretinovej parlamentnej väčšiny potrebnej na odvolanie Juna je potrebných aspoň osem hlasov členov PPP. Nové hlasovanie je naplánované na sobotu 14. decembra.
Boj do poslednej minúty
Jun dnes kritizoval snahu zbaviť ho funkcie a povedal, že bude "bojovať do poslednej minúty", uviedla agentúra AFP. Zároveň povedal, že sa za vyhlásenie stanného práva nebude vyhýbať právnej ani politickej zodpovednosti.
Zopakoval svoje tvrdenia, že zavedenie stanného práva malo brániť demokraciu a ústavný poriadok v krajine pred opozíciou, ktorá podľa neho svojim konaním paralyzovala štát.
V dlhom televíznom prejave prezident tiež vyhlásil, že Severná Kórea vlani vykonala hackerský útok na juhokórejskú národnú volebnú komisiu a spochybnil tak drvivú porážku svojej strany v tohtoročných aprílových voľbách.
Komisia uviedla, že sa Jun týmto vyjadrením dopustil "sebapoškodzujúceho činu", pretože spochybňuje systém dohľadu nad voľbami v krajine, teda vrátane tých, v ktorých bol sám zvolený hlavou štátu.
Snaha o odvolanie bude pokračovať
Odvolanie prezidenta vyžaduje v Južnej Kórei súhlas 200 poslancov v tristočlennom zákonodarnom zbore, kde opozičné strany teraz majú 192 mandátov.
V sobotňajšom hlasovaní nakoniec za návrh zdvihlo ruku len 195 zákonodarcov. Demokratická strana však uviedla, že bude v snahe odvolať prezidenta pokračovať.
V prípade schválenia návrhu by prípad začal posudzovať ústavný súd, ktorý má až šesť mesiacov na to, aby rozhodol, či Juna odvolá z funkcie, alebo ho do nej znovu uvedie. Do rozhodnutia súdu by prezidentské povinnosti prevzal premiér Han Duk-so.
Han predtým označil vyhlásenie stanného práva za "jasné a závažné porušenie zákona". Bojkot sobotného hlasovania zdôvodňoval tým, že sa strana chce usilovať o usporiadaný odchod prezidenta z funkcie. Dnešný prejav prezidenta označil za priznanie k vzbure.