Još jedna akcija 'Zastani, Srbijo' širom zemlje, incident u Novom Sadu
Građani, studenti, aktivisti, opozicioni političari blokadom ulica pozivaju na odgovornost zbog tragedije u Novom Sadu kada je 1. novembra stradalo 15 osoba i dvoje teško povređeno.
U Beogradu su okupljanja organizovan na više lokacija. Blokirane su brojne saobraćajnice u glavnom gradu.
Deo studenata okupio se ispred Rektorata na Studentskom trgu u Beogradu. Na transparetnima koje su istakli piše "Krvave su vam ruke" i "Učitelji i nastavnici su uz studente". Posle 15-minutne tišine okupljeni su se razišli, a saobraćaj je normalizovan.
Grupa studentata blokirala je raskrsnicu Bulevara kralja Aleksandra i Beogradske kod Pravnog fakulteta. Kako javlja reporterka RSE, došlo je do manjeg incidenta između dve prolaznice koje su ušle u verbalnu i fizičku raspravu sa studentima.
Kako javlja reporterka RSE, na beogradskom Trgu Republike okupili su se glumci i pojedini predstavnici pozorišnih ansambala koji u tišini blokiraju ulicu i odaju poštu stradalima u padu nadstrešnice u Novom Sadu.
Okupljeni su nosili transparente sa imenima 15 žrtava pada nadstrešnice. Petnaestominutna tišina okončana je aplauzom, a skup je prošao bez incidenata.
Automobilom na demonstrante u Novom Sadu
I u Novom Sadu su se studenti u blokadi, aktivisti, predstavnici opozicije i deo građana okupili na više mesta u okviru akcije "Zastani, Srbijo".
Na raskrsnici kod Futoške pijace došlo je do incidenta kada je vozač crnog džipa prošao kroz masu okupljenih, uprkos pozivima prisutnih da zaustavi vozilo.
Na snimku koji je dostavljen Radiju Slobodna Evropa, vide se kako dve osobe sa kačketima u automobilu voze kroz okupljene i obaraju jednu osobu.
U Novom Sadu su se studenti koji blokiraju fakultete Univerziteta u Novom Sadu okupili u kampusu i prošetali do ugla Bulevara cara Lazara i Stražilovske ulice.
Kako javlja reporter RSE, više stotina studenata stopiralo je saobraćaj i uz 15 minuta tišine obeležilo nesreću koja se u tom gradu dogodila 1. novembra i u kojoj je poginulo 15 osoba.
Okupljeni studenti nosili su poruke na kojima je pisalo: "Želimo pravdu", "Računajte na nas", i "Za fer uslove studiranja".
Od četvrtka 12. decembra blokirana je zgrada Rektorata i svi fakulteti Univerziteta u Novom Sadu.
Rektor Dejan Madić napustio je zgradu. Deo studenata i više stotina zaposlenih na novosadskom univerzitetu traži njegovu smenu, nazivajući ga "SNS rektorom".
Predstavnici opozicije, aktivisti i građani koji su im se pridruzili blokirali su raskrsnicu kod zgrade policijske uprave u Novom Sadu.
Prethodnog dana deo opozicionara pokusao je da blokira blokira tu zgradu, zahtevajući procesuiranje policajaca koji su pretukli sedamdesetčetvorogodišnjeg Novosađanina Iliju Kostića, uhapšenog tokom jedne od blokada suda i tužilaštva u tom gradu.
Kostić je priveden 21. novembra tokom blokade, zbog sumnje da je sprečavao policajce u svom poslu. Posle toga, nanete su mu teške telesne povrede i imao je hitnu operaciju prilikom koje mu je odstranjen deo tela.
Užice
Treći je petak kako građani Užica odaju poštu stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu. Građani stoje i ćute uvek na istom mestu, u centru grada, na Glavnoj ulici.
Među transparentima koje su okupljeni istakli bili su "Užice ne zaboravlja nevine žrtve korupcije, tražimo odgovornost", "Ko je kriv?" i "Ruke su vam krvave".
Kako javlja reporterka RSE, tokom skupa nije bilo incidenata, neki od vozača koji su tada vozili Glavnopm ulicom, zaustavili su automobile i pridružili se građanima u odavanju pošte nastradalima u Novom Sadu.
Okupljeni su se posle 12 časova mirno razišli.
Studentske blokade širom Srbije
Tražeći otvaranje svih dokumenata o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu i hapšenje odgovornih, studenti blokiraju više od 40 fakulteta i nekoliko rektorata širom Srbije.
Zahtevi studenata koji blokiraju fakultete u sva četiri univerzitetska centra, Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu, zahtevaju i hapšenje onih koji su napadali studente na protestima i puštanje na slobodu svih privedenih aktivista.
Studenti koji blokiraju fakultete u Beogradu održali su protest 12. decembra ispred zgrade Radio-televizije Srbije (RTS), u vreme nacionalnog dnevnika praveći buku duvanjem u pištaljke i skandiranjem.
Protest su organizovali navodeći da Javni servis ne izveštava o njihovim aktivnostima. RTS je o protestu studenata ispred svoje zgrade izvestio u 16. minutu Dnevnika.
Studenti su pravili buku i 11. decembra ispred Predsedništva Srbije tokom obraćanja predsednika Aleksandra Vučića koji je tada ocenio da su svi zahtevi studenata u blokadi ispunjeni.
Međutim, studenti u protestu su odbacili te navode i saopštili da nastavljaju sa blokadama.
U međuvremenu je Vlada Srbije saopštila 13. decembra da je na sajtu objavila celokupnu dokumentaciju u vezi sa padom nadstrešnice. Međutim, deo javnosti kaže da to nije tačno i da objavljena dokumentacija nije kompletna.
Predstavnici vlasti osuđuju proteste i blokade optužujući predstavnike opozicije za izazivanje nereda i pokušaje rušenja vlasti.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić optužuje studente da protestima i blokadama pokušavaju da "ruše vlast", i da su za to "plaćeni malo spolja (iz inostranstva), malo iznutra", ali za te tvrdnje nije pružio dokaze.
Betonska nadstrešnica stanične zgrade u Novom Sadu obrušila se svega nekoliko meseci nakon svečanog otvaranja stanice posle trogodišnje rekonstrukcije i tvrdnji zvaničnika da je urađena po najvišim evropskim standardima.
Zbog sumnje da su odgovorni za pad nadstrešnice uhapšeno je 13 osoba.
Među njima je bio i donedavni ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić koji je posle nekoliko dana pušten iz pritvora.