Poljoprivrednici blokadom magistrale podržali proteste studenata u Srbiji
Poljoprivrednici su u 11:52 časova, kada se srušila nadstrešnica, stali ispred teške mehanizacije na kolovozu noseći transparent "Ruke su vam krvave" i petnaestominutnim ćutanjem odali poštu žrtvama nesreće u Novom Sadu.
Oni su i zapalili sveće za 15 stradalih.
Blokada jednog od najfrekventnijih magistralnih puteva u Srbiji trajala je dva sata nakon čega su poljoprivrednici uklonili svoje traktore i druge poljoprivredne mašine.
Oni su rekli da na ovaj način iskazuju i nezadovoljstvo stanjem u agraru i najavili da će njihove buduće akcije zavisiti od narednih poteza vlasti.
Jedan od organizatora blokade Predrag Veljković iz Gokčanice kod Kraljeva rekao je za Radio Slobodna Evropa (RSE) da je poljoprivreda u Srbiji "u predkolapsnom stanju, kao i cela država".
On je dodao da blokadom Ibarske magistrale ne izražavaju samo svoje nezadovoljstvo, već žele da daju aspolutnu i bezrezervnu poršku svim studentima koji blokiraju fakultete i građanima koji protestuju širom Srbije tražeći odgovornost za pad nadstrešnice u Novom Sadu.
Veljković je rekao da poljoprivrednici zahtevaju ukidanje zakona po kome se brojna gazdinstva stavljaju u pasivan status koji ih između ostalog sprečava da apliciraju za državne subvencije i podsticaje za poljoprivrednu proizvodnju.
"Stavljanje u pasivan status praktično znači gušenje i gašenje poljoprivrednih gazdinsta, jer bez te pomoći ne možemo opstati", rekao je Veljković, čije se gazdinstvo našlo na listi za pasivizaciju u trajanju od pet godina.
Pored njega status pasivnog domaćinstva dobilo je i gazdinstvo jednog od većih proizvođača mleka Zlatka Kokanovića iz Jadra, koji je javnosti postao poznat kao jedan od lider pokreta protiv rudarenja litijuma u Srbiji.
"Zahtevamo i smenu kompletnig Ministarstva poljopivrede na čelu sa resornim ministrom Aleksandrom Martinovićem, smenu skupštinskog Odbora za poljoprivredu na čelu sa Marjanom Rističevićem i smenu premijera Miloša Vučevića, čoveka koji je garantovao sve sporazume potpisane sa brojnim udruženjima poljoprivrednika, a ni jedan nije ispoštovao do kraja", rekao je Veljković.
Ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović izjavio je 13. decembra da je razočaran odlukom poljoprivrednika da obustave svaki vid komunikacije sa Vladom Srbije, i ponovo ih pozvao da dođu na razgovor kako bi sve aktuelne izazove "rešavali zajednički, kroz dijalog, a ne na ulici".
Martinović je naveo da rešenja o utvrđivanju pasivnog statusa pojedinim poljoprivrednim gazdinstvima nemaju za cilj "targetiranje i politički progon poljoprivrednika", već da su usmerena na utvrđivanje nepravilnosti.
Više od 200 poljoprivrednih gazdinstava u Srbiji izgubilo je mogućnost dobijanja državnih dotacija kada im je Ministarstvo krajem ove godine pasiviziralo pravni status.
Vlasnici tvrde da je u pitanju odmazda vlasti jer su učestvovali u protestima poljoprivrednika.