Добавить новость
ru24.net
World News
Декабрь
2024
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Najmanje 19 podizvođača gradilo brzu prugu, ali Vlada Srbije ne objavljuje ugovore sa njima

0
Najmanje 19 privatnih firmi su, kao podizvođači, gradile brzu prugu od Novog Sada do granice sa Mađarskom, proizilazi iz dokumentacije sa sajta Vlade Srbije - objavljene nakon zahteva dela javnosti posle nesreće na novosadskoj železničkoj stanici.


Međutim, dokumenta koja je analizirao Radio Slobodna Evropa (RSE) ne preciziraju koje od ovih firmi su bile zadužene za rekonstrukciju stanične zgrade u Novom Sadu, gde je u obrušavanju nadstrešnice 1. novembra poginulo 15, a teško povređeno dvoje ljudi.


Osim naziva ovih firmi, u dokumentaciji ne postoje precizni detalji o poslovima na kojima su radile, niti finansijski detalji njihovih ugovora.


RSE je kontaktirao sve ove kompanije, ali niko, do objave teksta, nije potvrdio da je radio na rekonstrukciji stanice.


Brzu prugu gradi konzorcijum kineskih firmi CRIC&CCCC (China Railway International Co. Ltd i China Communications Construction Company Ltd).


Predstavnici vlasti u Srbiji sa njima su sklopili ugovor na osnovu međudržavnog sporazuma Srbije i Kine, bez raspisivanja tendera.


Prema tom ugovoru iz 2018. godine, propisano je da se izbor podizvođača vrši posle objavljivanja javnog poziva za nadmetanje.


"Izvođač će obezbediti da izbor podizvođača i dobavljača bude izvršen javno i transparentno", navodi se u delu ugovora koji se odnosi na obaveze izvođača.




Ugovorom je propisano da finansijer i investitor, što su u ovom slučaju državne institucije Srbije, u roku od 14 dana daju saglasnost na predlog za izbor podizvođača.


U dokumentaciji objavljenoj na sajtu Vlade Srbije, međutim, nema dokumenata o davanju saglasnosti na izbor podizvođača, ugovora sa izabranim firmama i podataka po kojoj ceni i na osnovu kojih referenci su oni izabrani.


Iz kompanija CRIC&CCCC nisu odgovorili na pitanja kako je vršen odabir podizvođača i koje su sve firme bile angažovane na rekonstrukciji novosadske stanice.


Odgovor na ovo pitanje RSE nisu dali ni u javnom preduzeću "Infrastrukture železnice", koje upravlja staničnom zgradom u Novom Sadu i investitor je projekta izgradnje brze pruge.


Kineske firme na i spisku podizvođača

Među glavnim podizvođačima radova su tri firme - dve ćerke firme kineskih izvođača, China Railway 11 i China Civil Engineering Construction Corporation, kao i firma Shandong Luqiao Group Co Ltd.


Shandong Luqiao Group ima 68 zaposlenih i prema podacima sa portala javnih nabavki nije učestvovala na tenderima u Srbiji.


Tokom prošle godine prihodovala je 16,8 milijardi dinara (oko 143,5 miliona evra).


Iz ove kompanije su za RSE odbili da odgovore na pitanja ko ih je i na koji način angažovao na projektu izgradnje pruge.


U kratkom odgovoru su naveli da nisu u mogućnosti da daju izjave i da se za sve detalje obratimo glavnom izvođaču, CRIC&CCCC.




Kao podizvođač na projektu radi i "OBW gradnja" - firma osnovana 2018. u vlasništvu kompanije iz Kine "TIANJIN OUBAIWEI CO. LTD".


"Mi smo kao podizvođač (odobren od strane Ministarstva) izvodili radove na mostu (nadvožnjaku), na Kisačkoj ulici u Novom Sadu", piše u odgovoru koji je "OBW gradnja" dostavila RSE od 13. decembra.


"Nismo izvodili bilo kakve radove u vezi sa stanicom", navode iz ove firme.


Na pitanja kako su izabrani kao podizvođači, navode da "nisu u mogućnosti da daju takve informacije jer je to poslovna tajna".


U projektu je angažovana i kompanija "Mega Infrastructure doo", ćerka firma državne kineske kompanije "CHINA ROAD AND BRIDGE CORPORATION".


Iz ove kompanije do objave teksta nije odgovoreno na pitanja RSE.




Među podizvođačima srpske firme koje rade na državnim projektima

U objavljenim izveštajima na sajtu Vlade Srbije, kao jedan od podizvođača se navodi firma "Starting doo".


Prema tvrdnjama Zorana Đajića, inženjera geologije koji je do juna 2023. radio kao konsultant na projektu rekonstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu, ova firma bila je glavni podizvođač radova na novosadskoj staničnoj zgradi.


"Starting" do zaključenja teksta, međutim, nije odgovorio za RSE na kojim su poslovima radili i kako su angažovani.


"Starting doo" osnovan je 2008. godine i prema poslednjim finansijskim izveštajima ima više od 180 zaposlenih.


Firma "Starting", kao član različitih grupa ponuđača, angažovana je putem tendera na državnim poslovima u Srbiji, vrednim više od 54 miliona evra, pokazuju podaci sa portala javnih nabavki koje je analizirao RSE.




Među podizvođačima na brzoj pruzi je i firma iz Valjeva "Ingrap - omni", građevinska kompanija koja posluje još od 1993.


Kompanija je, prema podacima potrala javnih nabavki, radila brojne poslove za Železnicu, Elektroprivredu Srbije, Direkciju za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda.


Među referencama na sajtu ove firme, navodi se između ostalog, rekonstrukcija dela pruge na Koridoru 10, izvođenje radova na autoputu E-70, uređenje Savskog trga u Beogradu.


Državni revizor je 2019. u izveštaju o poslovanju "Infrastruktura železnica Srbije" naveo da je "Ingrap - omni" bio angažovan na sanaciji dela pruge Ruma- Novi Sad, a da je radove otpočeo pre zaključenja ugovora, kao i da im je iznos od 92 miliona dinara isplaćen pre završetka radova.


Predstavnici ove firme nisu odgovorili na pitanja RSE o njihovom angažovanju.




Dve novosadske privatne firme bile angažovane na izgradnji pruge

Kao podizvođač se u dokumentima pominje i građevinska firma "GAT" iz Novog Sada.


I ona je, prema podacima portala javnih nabavki, angažovana na brojnim državnim poslovima.


Za poslednje četiri godine samostalno ili u konzorcijumu sa drugim firmama pobedila je na preko 100 tendera.


Kompanija je u vlasništvu novosadskog biznismena Dejana Slijepčevića.


Iz firme "GAT" nisu odgovorili na pitanja RSE.




Još jedna novosadska firma je, prema dokumentaciji Vlade Srbije, angažovana na izgradnje brze pruge od Beograda do granice sa Mađarskom.


U pitanju je kompanija "Karin komerc MD d.o.o.", koja se bavi proizvodnjom građevinskog materijala.


"Karin komerc" je, pokazuju podaci sa portala javnih nabavki, angažovana na brojnim državnim projektima, pre svega u Vojvodini.


Da li su radili na novosadskoj železničkoj stanici, iz "Karin komerca" do objave teksta takođe nije odgovoreno za RSE.




'Nismo radili na staničnoj zgradi', tvrde predstavnici šest firmi

Među podizvođačima na projektu brze pruge imenovana je i firma "Smart Foundation".


Njen direktor Nikola Kangrga za RSE kaže da su oni bili angažovani na poslovima niskogradnje duž trase brze pruge, "poput poslova koji se odnose na pobijanje šipova".


“Nismo radili poslove koji se odnose na uređenje zgrade železničke stanice u Novom Sadu”, ističe Kangraga.


Na pitanje kako je firma "Smart Foundation" angažovana i u kom postupku, Kangraga za RSE kaže kako su "radili kao odobreni podizvođač od strane Infrastrukture železnice Srbije za generalnog (kineskog) izvođača".


“Ne mogu tačno da se setim kako je kineska kompanija došla do nas, ali mi ne bismo mogli da radimo, a da nismo odobreni od države", ističe direktor "Smart foundation-a" u telefonskom razgovoru sa novinarima RSE 13. decembra.




Kao podizvođač bila je angažovana i firma "GP Graditelj" iz Novog Sada.


"U ovom trenutku nemamo komentar", kažu iz firme "GP Graditelj" i dodaju da nisu videli dokumenta u vezi sa izgradnjom pruge Beograd-Subotica, koja je Vlada Srbije počela da objavljuje 12. decembra.


Na sajtu kompanije navode da su specijalizovani za izgradnju svih vrsta infrastrukturnih, građevinskih i stambenih objekata.


Da li su i šta radili na Železničkoj stanici u Novom Sadu – iz dokumenata koje je objavila Vlada Srbije, međutim, nije poznato.


"Graditelj NS" je firma koja je od države, putem javnih nabavki, proteklih godina dobijala desetine poslova u milionskim iznosima, pokazuje analiza RSE.


Na tenderima su učestvovali sami ili kao deo grupe firmi. Samo u 2024. godini, "Graditelj NS" je dobio više od 15 tendera.




Jedan od podizvođača bila je i firma "Geo-Janja doo".


Na sajtu firme može se videti da je bila angažovana na različitim geodetskim poslovima poslednjih godina.


Vlasnik firme "Geo-Janja" Miloš Janjić u telefonskom razgovoru sa novinarima RSE kaže da je bio angažovan na deonici pruge od Prokopa do Stare Pazove i od Novog Sada do Vrbasa.


"Ja sam običan geometar, ne mešam se u tuđi posao", kaže za RSE.




Kao podizvođač pojavljuje se i firma "Novkol", koja takođe radi na brojnim državnim poslovima - izgradnji saobraćajnica, pruga, kanalizacione i vodovodne mreže.


Firma je gradila i u luksuznom beogradskom naselju Beograd na vodi, gde je postavljala šipove, a angažovani su i na izgradnji objekata za EXPO i Nacionalni stadion, pokazuje analiza RSE.


Iz "Novkola" odgovaraju da nisu izvodili radove na staničnoj zgradi u Novom Sadu.


"Naši radovi na izgradnji pruge bili su izvođenje šipova za fundiranje inženjerskih objekata (mostova i galerija) na otvorenoj trasi pruge, na kojima smo učestvovali kao podizvođači", objašnjavaju iz Novkola.


Na pitanje kako su izabrani kao podizvođači, kažu da "nemaju ovlašćenje za dostavljanje detaljnijih podataka u vezi ugovorne dokumentacije".




Da je postavljala šipove, odgovara i kompanija "LHR DOO Beograd".


"Obavljali smo radove na nekoliko mostova i nadvožnjaka i izvodili isključivo šipove", kažu iz LHR-a u pisanim odgovorima za RSE.


"Na izvođenju radova na staničnoj zgradi u Novom Sadu LHR DOO Beograd nije bila angažovana", ističu u ovoj firmi.




Podizvođač "Ika Pek" za RSE kaže da je u Novom Sadu bila angažovan pre tri godine i da firma "nijednom svojom aktivnošću nije bila uključena u izvođenje radova na rekonstrukciji stanične zgrade".


"Ono za šta smo kao podizvođač radova kineske kompanije CCECC bili angažovani na železničkoj stanici u Novom Sadu, odnosilo se isključivo na rušenje prvog i drugog koloseka i na rušenje nadstrešnice prvog perona", odgovaraju.


"Nakon izvršenog zadatka trajno smo izmestili celokupno ljudstvo i opremu sa ove pozicije", dodaje se u odgovoru.


Na pitanje kako su angažovani na projektu brze pruge, iz firme odgovaraju da "poslove dobijaju na osnovu odgovornog rada, iskustva i profesionalnosti i na osnovu dobrih preporuka naših prethodnih investitora".


Na spisku podizvođača su i kompanije "ZGOP doo", "DIS Niskogradnja", "Geoinvest grup" i "Hidrooprema".


Ove firme nisu odgovorile na pitanja Radija Slobodna Evropa.




Železnička stanica u Novom Sadu je svečano otvorena 5. jula, nakon trogodišnje rekonstrukcije.


Nekoliko meseci kasnije, u padu nadstrešnice sa stanične zgrade 1. novembra poginulo je 15 ljudi, dok se dvoje teško povređenih, više od mesec dana kasnije, i dalje bori za život.


Objavljivanje dokumenata vezanih za rekonstrukciju novosadske železničke stanice tražili su na protestima opozicija, deo građana, kao i studenti koji u znak protesta blokiraju rad fakulteta.


Objava dokumenata na sajtu Vlade, počela je 12. decembra, nakon što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio da će javnosti na uvid biti dato 195 različitih dokumenata.


Novinari više beogradskih redakcija, uključujući Radio Slobodna Evropa, ranije su tražili dokumentaciju o železničkoj stanici u Novom Sadu od više državnih institucija.


Svi ti zahtevi bili su odbijeni, uz obrazloženje da bi se njihovom objavom "ometala istraga" koju nakon nesreće vodi Više javno tužilaštvo u Novom Sadu.




 



Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Дарья Касаткина

Теннисистка года в России — Дарья Касаткина! Итоговый рейтинг «Чемпионата» — 2024






В Подмосковье задержали водителя, который высадил из автобуса маленького ребенка

Овчинский: В школе «Летово Джуниор» завершились монолитные работы

Источник 360.ru: на Кутузовском проспекте в Москве произошло ДТП

Анастасия Ивлеева оштрафована за дискредитацию российской армии