Vučić kaže da nije video papir o američkim sankcijama Naftnoj industriji Srbije, ali da je zvanično obavešten
"Mi imamo i neku vrstu zvanične potvrde, ali moramo da vidimo papir. Mi još nismo videli dokumente. Kada vidimo dokument, razgovaramo najpre sa Amerikancima, onda idemo razgovaramo sa Rusima", rekao je Vučić za RTS 14. decembra.
NIS je od 2008. godine u većinskom vlasništvu ruske državne kompanije Gasprom Njeft i njene krovne kompanije Gasprom.
Vučić je dodao da nije spreman u "ovom trenutku da uopšte razgovara o potencijalnim sankcijama Moskvi".
Predsednik Srbije je dan ranije najavio da će SAD za nekoliko dana uvesti sankcije NIS-u zbog ruskog vlasništva u nekadašnjem državnom preduzeću, a da se sankcijama pridružuju Britanci.
Mogućnost uvođenja sankcija NIS-u nije potvrđena od strane SAD i Velike Britanije.
Prema podacima Centralnog registra hartija od vrednosti, Gasprom Njeft i Gasprom imaju 56,15 odsto vlasništva u bivšem državnom gigantu, dok je 29,87 odsto u vlasništvu Srbije.
Evrpska unija i SAD su Gasprom Njeft stavili na crnu listu 2014. godine nakon ruske aneksije ukrajinskog poluostrva Krim.
Beograd od početka ruske invazije u februaru 2022. na Ukrajinu odbija da se pridruži zapadnim sankcijama Moskvi i nastavlja da održava veze sa zvaničnicima u Kremlju.
Srbija dominantno zavisi od Rusije u energetskom sektoru, ali je preduzela mere za diversifikaciju pravaca snabdevanja i dobavljača.
Poslednji sporazum o isporukama gasa, koji su u jeku invazije na Ukrajinu u maju 2022. dogovorili Aleksandar Vučić i ruski predsednik Vladimir Putin, ističe u martu 2025. godine.