Добавить новость
ru24.net
World News
Декабрь
2024

V umelej inteligencii dominuje západné videnie sveta, to vytvára predsudky o mnohých krajinách

0

Angela Oduor Lungati je výkonnou riaditeľkou organizácie Ushahidi a je nositeľkou ocenenia Mozilla Rise25 pre rok 2025. Ocenenie Rise25 oslavuje ľudí, ktorí vedú ďalšiu vlnu rozvoja umelej inteligencie, pričom zdôrazňujú filantropiu, kolektívnu silu a princípy otvoreného zdroja, aby bola budúcnosť AI zodpovedná, dôveryhodná, inkluzívna a rešpektovala ľudskú dôstojnosť.

Umelá inteligencia má potenciál revolučne zmeniť každodenný život. Vývoj AI zaznamenali oblasti zdravotníctva, vzdelávania, poľnohospodárstva a ďalších oblastí. Okrem iného skúži aj ako nástroj na podporu kreativity, ktorý ľuďom uľahčuje a urýchľuje realizáciu ich nápadov.

Aby sme však plne využili potenciál tejto technológie, musíme čeliť viacerým výzvam, ktoré spôsobujú nerovnováhu a bariéry, najmä v častiach sveta, ako je Afrika. Mnohé z týchto problémov sa už prejavujú na našom kontinente.

Nerovnováha v údajoch a jazykoch

Jedným z hlavných problémov je nedostatočné zastúpenie dátových súborov z globálneho Juhu v tréningových súboroch pre AI, čo vedie k neefektívnej aplikácii týchto nástrojov v kontextoch, ktoré nie sú navrhnuté tak, aby im rozumeli alebo ich reprezentovali.

Afrika je domovom približne dvoch tisíc jazykov, z ktorých 75 hovorí viac ako milión ľudí. Napriek tomu táto jazyková rozmanitosť nie je zahrnutá v modeloch umelej inteligencie, ako sú veľké jazykové modely, ktoré sú základom mnohých AI systémov. To sťažuje vývoj lokalizovaných riešení.

Tieto problémy sú zložitejšie, pretože Afrika sa potýka s výrazným nedostatkom odborníkov v oblasti AI. Tento nedostatok často núti používať nástroje, ktoré môžu prehlbovať predsudky.

Infraštruktúra predstavuje ďalší problém. Počítačové a dátové zdroje sú v Afrike najnákladnejšími vstupmi pre vývoj AI riešení. Náklady na využitie existujúcich LLM vo veľkom meradle sú relatívne vysoké, najmä pre neziskové organizácie. Budovanie a používanie vlastných modelov by si vyžadovalo významné investície do výpočtových zdrojov.

Afrika čelí výraznému nedostatku odborníkov na AI a digitálna priepasť tento problém ešte prehlbuje. Väčšinou sú ľudia odkázaní na nástroje vyvinuté pre západný kontext, čo len zhoršuje zaujatosť a neefektívnosť. Navyše, vývoj AI vyžaduje veľké investície do výpočtovej techniky a dátového úložiska, čo je pre mnohé africké neziskové organizácie finančne neudržateľné.

Miestne iniciatívy prinášajú nádej

Napriek tomu existujú dôležité miestne iniciatívy, ochotné pomôcť. Ushahidi, globálna nezisková organizácia, ktorú Angela Oduor Lungati vedie už 16 rokov, sa zameriava na využívanie údajov generovaných komunitou na dosahovanie pozitívneho vplyvu v rôznych sektoroch. Pôsobia vo viac ako 160 krajinách a spolupracujú s marginalizovanými komunitami, aby spoločne formovali budúcnosť, ktorú chcú vidieť.

Napríklad technická komunita v Keni už využila generatívnu AI ako nástroj pre občianske vzdelávanie. Viaceré AI nástroje boli vytvorené na pomoc miestnym komunitám pri pochopení dôsledkov navrhovaných zákonov.

Prekonávanie digitálnej priepastí je prioritou trvalo udržateľného rozvoja. Existuje globálne uznanie úlohy digitálnych technológií pri vytváraní zdravšieho, inkluzívnejšieho a udržateľného sveta do roku 2030.

„Ak sa nebudeme venovať vypĺňaniu dátových medzier, rozvoju AI talentov a investovaniu zdrojov do výpočtovej techniky na globálnom Juhu, tieto AI systémy budú naďalej prehlbovať predsudky s neprimerane negatívnymi dôsledkami na marginalizované komunity,“ povedala výkonná riaditeľka Ushahidi, Angela Oduor Lungati.

Naša práca v Ushahidi nám neustále pripomína kľúčovú úlohu technológií pri podpore spoločenského vplyvu. Projekty ako Masakhane, Lelapa AI a GhanaNLP naďalej presadzujú snahy o zavádzanie dátových súborov pre africké jazyky a ich integráciu do AI riešení.

Spravili kus práce, no na vybudovaní inkluzívnej, zodpovednej a prístupnej AI pre všetkých je potrebné stráviť ešte veľa času. „Musíme zabezpečiť, že AI bude inkluzívna, zodpovedná, dôveryhodná a dostupná pre všetkých, aby nikto nezostal technologicky ukrátený,“ ukončila Angela Oduor Lungati.

Článok bol preložený z portálu Context.news. Editovaný preklad vznikol v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizujú nezisková organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Program spolufinancuje SlovakAid.

HN Globálne Logo FOTO: Hn Globálne

FOTO: Hn Globálne



Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Australian Open

Д. Шнайдер вышла в третий раунд Открытого чемпионата Австралии в парном разряде






Психолог Роман Цветков: как быстро успокоиться и прийти в душевное равновесие

Дом для участников программы реновации появится в поселке Акулово

Успех лучницы Яны Кулюшиной

В 90 парках Московской области пройдет праздник "ЗАЧЕТный парк"