Odbor za obrazovanje u Skupštini Srbije odbio da raspravlja o blokadama fakulteta i napadima na studente
To je izazvalo žučnu raspravu sa članovima odbora iz redova opozicije koji su to predložili, prenosi Beta.
Član Odbora iz Stranke slobode i pravde (SSP) Peđa Mitrović rekao je da "nije normalno da Odbor ćuti" na napade na studente i da je zahtevao od predsednika Odbora Marka Atlagića da objasni zašto je odbijen predlog opozicionih članova Odbora da se o tome raspravlja.
Atlagić je odgovorio da predlog za dopunu dnevnog reda nije prihvaćen jer nije prošao procedure.
On je dodao da Odbor ne može da raspravlja o tome ko napada, a ko hapsi studente, jer o tome nema dovoljno informacija, prenosi Beta.
"Mi ne znamo ko hapsi i zašto i ne možemo preuranjeno da donosimo odluke", rekao je Atlagić i rekao da "demokratija nije na ulici".
Osvrnuo se i na autonomiju univerziteta i najavio da će to pitanje staviti na dnevni red neke od narednih sednica Odbora.
"Interesantno je kako ta autonomija funkcioniše. Masovno se u obrazovanje uvodi politika, na fakultetima odavno, a sada je počelo i u srednjim školama, što nikad ranije nije bilo", rekao je Atlagić.
Nakon rasprave pristupilo se debati o jedinoj tački dnevnog reda zbog koje je sednica i zakazana, a to je razrešenje dužnosti člana Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje Nebojše Zdravkovića na lični zahtev, jer je izabran za direktora nacionalnog akreditacionog tela.
U Srbiji je blokirano više desetina fakulteta, nekoliko rektorata i nekoliko srednjih škola.
Studenti u blokadama traže političku i krivičnu odgovornost zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, objavljivanje svih dokumenata u vezi s rekonstrukcijom stanice i povećanje budžeta fakulteta.
Oni traže i puštanje na slobodu svih privedenih aktivista, kao i hapšenje onih koji su napadali studente na protestima zbog pada nadstrešnice.
Zvaničnici tvrde da su svi zahtevi studenata ispunjeni, što studenti demantuju.
Betonska nadstrešnica stanične zgrade u Novom Sadu obrušila se nekoliko meseci nakon svečanog otvaranja stanice posle trogodišnje rekonstrukcije i tvrdnji zvaničnika da je urađena po najvišim evropskim standardima.
Zbog sumnje da su odgovorni za pad nadstrešnice uhapšeno je 13 osoba.
Među njima je bio i donedavni ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, koji je posle nekoliko dana pušten iz pritvora.