Suspendovan policajac koji je napao učesnike protesta u Novom Sadu
U saopštenju se navodi da je policajac, koji je uhapšen zbog izazivanja opšte opasnosti i nasilničkog ponašanja, u trenutku izvršenja krivičnih dela bio na bolovanju.
"Inače, imenovani je do sada tri puta disciplinski kažnjavan, a prošle godine je protiv njega podneta i krivična prijava, koja je prosleđena na nadležnost tužilaštvu", dodaje se u saopštenju.
Policijski službenik stanice Zemun u Beogradu jedan je od četvorice muškaraca koji su 13. decembra najpre automobilom uleteli među okupljene, a potom pretukli neke od učesnika akcije "Zastani, Srbijo", kojom se odaje pošta žrtvama pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Oni su nakon incidenta uhapšeni, a Više javno tužilaštvo u Novom Sadu im je odredilo zadržavanje do 48 sati.
Automobilom na studente i profesore Fakulteta bezbednosti u Beogradu
Privatno vozilo naletelo je 16. decembra na grupu studenata i profesora tokom blokade ispred Fakulteta bezbednosti u Beogradu, saopštio je taj fakultet.
U saopštenju se dodaje da u incidentu nije bilo povređenih i da je vozač uhapšen.
"Ekipe Hitne pomoći i Ministarstva unutrašnjih poslova su odmah izašle na lice mesta. Vozač, koji je pobegao sa mesta incidenta, je kasnije uhapšen", navodi se.
Dodaje se da Fakultet bezbednosti najoštrije osuđuje napad i da će nastaviti da podržava svoje studente u izražavanju njihovih stavova.
U Srbiji je blokirano više desetina fakulteta, nekoliko rektorata i nekoliko srednjih škola.
Studenti u blokadama traže političku i krivičnu odgovornost zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, objavljivanje svih dokumenata u vezi s rekonstrukcijom stanice i povećanje budžeta fakulteta.
Oni traže i puštanje na slobodu svih privedenih aktivista, kao i hapšenje onih koji su napadali studente na protestima zbog pada nadstrešnice.
Zvaničnici tvrde da su svi zahtevi studenata ispunjeni, što studenti demantuju.
Pod pritiskom javnosti, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je 11. decembra najavio da će 195 dokumenata biti objavljeno na sajtu Vlade, uz tvrdnju da je to kompletna dokumentacija.
Deo stručnjaka, kao i više nevladinih organizacija, izrazio je sumnju da je kompletna dokumentacija objavljena.
Novinari više beogradskih redakcija, uključujući i Radio Slobodna Evropa, ranije su tražili dokumentaciju o Železničkoj stanici u Novom Sadu od više državnih institucija.
Svi ti zahtevi bili su odbijeni, uz obrazloženje da bi se njihovom objavom "ometala istraga" koju nakon nesreće vodi Više javno tužilaštvo u Novom Sadu.