Većina tinejdžera u SAD uzdržava se od alkohola, cigareta i marihuane, pokazuje istraživanje
Oko dve trećine učenika 12. razreda (završni razred srednje škole) ove godine reklo je da nije koristilo alkohol, marihuanu, cigarete ili elektronske cigarete u prethodnih 30 dana. To je najveći procenat apstinencija od kada je počela ovakva vrsta istraživanja 2017.
Među učenicima 10. razreda, 80 odsto je reklo da nije koristilo nijednu od tih supstanci nedavno, što je još jedan rekord. Među učenicima 8. razreda, 90 odsto nije koristilo nijednu od njih, kao što je bilo i u prethodnoj anketi.
Jedino značajno povećanje dogodilo se s nikotinskim kesicama. Oko šest odsto učenika 12. razreda reklo je da su ih koristili prethodne godine, u odnosu na oko tri odsto prethodne godine.
Zasad nije poznato da li to dovodi do novog problema javnog zdravstva. Ričard Mič (Richard Miech) sa Univerziteta u Mičigenu, koji je vodio istraživanje, rekao je: "Teško je znati da li vidimo početak nečega ili ne".
Anketa Monitoring budućnosti koja se finansira iz federalnog budžeta sprovodi se od 1975. Ovogodišnji nalazi su zasnovani na odgovorima oko 24.000 učenika 8, 10. i 12. razreda u školama širom SAD.
Istraživanje je "jedan od najboljih, ako ne i najbolji" izvor podataka o upotrebi supstanci među tinejdžerima, rekao je Noah Kreski, istraživač s Univerziteta Kolumbija koji je proučavao upotrebu droga među tinejdžerima.
Na početku pandemije, učenicima širom zemlje je rečeno da ne idu u škole i da izbegavaju zabave ili druga okupljanja. Bili su kod kuće, pod nadzorom roditelja. Upotreba alkohola i droga svih vrsta je opala jer mladi eksperimentišu s njima obično među prijateljima, pod pritiskom vršnjaka, kažu stručnjaci.
Mič je rekao da se očekivalo da će doći do "barem delimičnog" vraćanja na ranije nivoe kada su ukinute pandemijske mere.
I pre pandemije, postojao je dugogodišnji trenda pada pušenja cigareta, pijenja alkohola i upotrebe nekoliko vrsta droga među tinejdžerima. Jedna od teorija među stručnjacima je da su deca više kod kuće i da komuniciraju pametnim telefonima umjesto da se druže u grupama, u kojima ponekad probaju zabranjene supstance.
Međutim, upotreba marihuane nije padala pre pandemije, dok je vejping bio u usponu. Tek tokom pandemije su i ove dve navike zabeležile trajni pad.
Neki stručnjaci postavljaju pitanje da li su mere tokom pandemije imale dublji uticaj.
Mič je ukazao da mnogi tinejdžeri koji eksperimentišu sa e-cigaretama ili drogama, to počinju u 9. razredu, ponekad zato što to rade stariji adolescenti. Međutim, deca koja su bila đaci 9. razreda tokom karantina nikada nisu dobili tu naviku i nikada nisu imala priliku da to prenesu u negativan uticaj svojih mlađih drugovima, rekao je on.
"Pandemija je prekinula ciklus nove dece koja dolaze i regrutuju se za upotrebu droga", rekao je Mič.
Mentalno zdravlje takođe može biti faktor. Posle početka pandemije bilo je sve više izveštaja o depresiji i anksioznosti kod dece. Depresija je često povezana s upotrebom supstanci, a neki ljudi s depresijom i anksioznošću su veoma oprezni po pitanju droga, rekao je dr. Dankan Klark (Duncan CLark), psihijatar sa Univerziteta u Pitsburgu koji istražuje upotrebu ilegalnih supstanci među decom.
"Neki tinejdžeri sa anksioznošću su zabrinuti zbog efekata supstanci. Oni takođe mogu biti socijalno inhibirani i imaju manje mogućnosti da koriste drogu", rekao je Klark. "To je komplikovan odnos."
Izvor: AP