Akcija '15 minuta tišine' na više lokacija u Srbiji
Građani i studenti blokadom ulica u tišini pozivaju na odgovornost zbog nesreće u Novom Sadu u kojoj je 1. novembra stradalo 15 osoba, a dvoje teško povređeno.
Na jednoj od najprometnijih raskrsnica u Nišu okupili su se studenti Univerziteta u tom gradu.
U Novom Sadu su na ulice izašli i srednjoškolci koji su na više lokacija odali petnaestominutnu poštu stradalima u železničkoj stanici.
U Beogradu su okupljanja organizovan na više lokacija.
Nesreća na Železničkoj stanici pokrenula je talas protesta u više gradova Srbije sa kojih se traži odgovornost za pad nadstrešnice i pogibiju 15 ljudi.
Istovremeno, u Srbiji je blokirano više više od 50 fakulteta na četiri državna univerziteta, nekoliko rektorata i više srednjih škola.
Među studentskim zahtevima je objava kompletne dokumentacije o padu betonske nadstrešnice sa Železničke stanice u Novom Sadu - kako bi se utvrdila politička i krivična odgovornost za nesreću.
Takođe, zahtev je da se identifikuju i krivično odgovaraju napadači na demonstrante, na protestima koji su širom Srbije usledili nakon nesreće u Novom Sadu.
Zahtev je i oslobađanje uhapšenih aktivista na protestima i zaustavljanje krivičnih postupaka protiv njih.
Traži se i povećanje budžeta za univerzitete.
Dok vlast tvrdi da je ispunila sve njihove zahteve, predstavnici studenata koji su u blokadi to demantuju.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je 11. decembra najavio da će 195 dokumenata biti objavljeno na sajtu Vlade, uz tvrdnju da je to kompletna dokumentacija.
Grupa koja okuplja studente u blokadi fakulteta u Srbiji saopštila je 13. decembra da nijedan njihov zahtev nije u potpunosti ispunjen i da se blokade nastavljaju.
Između ostalog, smatraju da je dokumentacija nepotpuna, te da njeno objavljivanje ne daje odgovor na pitanje ko je odgovoran i šta se desilo.
Betonska nadstrešnica stanične zgrade u Novom Sadu obrušila se svega nekoliko meseci nakon svečanog otvaranja stanice - posle trogodišnje rekonstrukcije i tvrdnji zvaničnika da je urađena po najvišim evropskim standardima.
Zbog sumnji na propuste prilikom rekonstrukcije stanice uhapšeno je 13 osoba.
Među njima je bio i doskorašnji ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, koji je posle nekoliko dana pušten iz pritvora.