'15 minuta tišine' i ovog petka širom Srbije
Na 15 minuta su na gradskim saobraćajnicama zastali studenti, đaci, građani kako bi odali počast stradalima u padu betonske nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.
Građani svakog petka, ali i ostalim danima u nedelji, akcijom "Zastani, Srbijo", pozivaju na odgovornost zbog 15 stradalih osoba i dvoje teško povređenih na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra.
Ovog petka su se akciji priključili i prosvetni radnici, koji su na poziv reprezentativnih sindikata obustavili rad 20. decembra, u znak solidarnosti sa studentima.
U Srbiji je blokirano više više od 50 fakulteta na četiri državna univerziteta, nekoliko rektorata i više srednjih škola sa zahtevom da se utvrdi odgovornost za stradanje u Novom Sadu.
U Beogradu je akcija organizovana na više lokacija - pored ostalih, ispred Fakulteta političkih nauka, Elektrotehničkog i Pravnog, kao i na Studentskom trgu u centru grada.
Kako javljaju reporteri RSE, akcija '15 minuta tišine' ispred Pravnog i Fakulteta organizacionih nauka protekla je bez incidenata.
Kod Fakulteta organizacionih nauka, pojedini vozači su izašli iz automobila kako bi se priključili odavanju počasti.
U Novom Sadu '15 minuta tišine' na više lokacija
Uz slogan "Sviuda smo, branićemo se" aktivisti iz Novog Sada pozvali su sugrađane prekinu svoje aktivnosti u 11.52.
Najmasovniji skup je održan u blizini univerzitetskog kampusa gde su studenti svih fakulteta sa sedištem u Novom Sadu na 15 minuta blokirali jednu od obližnjih raskrsnica.
Okupljeni su nosili poruke "Krivi smo mi", "Pametniji više ne popušta".
Kako javlja reporter RSE, studenti blokirane Akademije umetnosti okupili su se u Zmaj Jovinoj ulici. Razvili su transparente "Pravda je na ispitu" i "Studenti neće zaboraviti".
Prošetali su se do raskrsnice kod Srpskog narodnog pozorišta, gde su na 15 minuta blokirali saobraćaj.
Grupa učenika Gimnazije Svetozar Markovic "zastala" je na Trgu slobode.
Stali su iza poruke "Svetini junaci neće zbog vas ćutati".
Na tom mestu, kod spomenika Svetozaru Miletiću i dalje su cveće, sveće i poruke poginulim u nesreći od 1. novembra.
Na 15 minuta blokiran je Bulevar Mihajla Pupina, ispred Vlade Autonomne Pokrajine Vojvodine.
Bulevar oslobođenja, najprometnija saobraćajnica u gradu, kao i prethodnih sedmica blokirana je na nekoliko raskrsnica.
Akciji su se priključili i glumci Srpskog narodnog pozorišta i Pozorišta mladih.
Javni čas održan je ispred Gimnazije "Laza Kostić".
Po završetku časa, u 11.52 započela je tišina koja je trajala 15 minuta.
Deo učenika novosadske gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj", koji su u ponedeljak 16. decembra blokirali školu, takođe su se priključili akciji "15 minuta tišine".
Učenici koji blokiraju rad Jovine gimnazije zahtevaju da direktor Radivoje Stojković povuče saopštenje od 29. novembra i izvinjenje zbog "pritiska na učenike i nastavnike" koji su učestvovali na komemorativnim skupovima proteklih nedelja.
Đaci su 19. decembra saopštili da nastupaju "složno i jedinstveno, kao zajednica koja stoji iza svojih odluka i stavova".
Ogradili su se od bilo koje političke partije jer, kako kažu, "svi koji učestvuju u blokadi to čine samoinicijativno i svojom voljom".
Učenici koji su u blokadi smatraju da uprava i dalje ne čuje njihov glas.
"Umesto dijaloga, suočavamo se sa zidom nerazumevanja i nedostatkom volje da se naše mišljenje sasluša i uvaži", dodaju u saopštnenju.
U Kragujevcu duža blokada
Studenti, srednjoškolci i građani Kragujevca danas su na oko sat i po vremena blokirali saobraćaj na jednoj od najfrekventnijih raskrsnica kod Gornjeg parka.
Kako javlja reporter RSE, iako je bilo planirano da blokada traje samo tokom petnaestominutnog odavanja pošte žrtvama nesreće u 11:52, stotine građana su se ranije pojavile na raskrsnici, pa je policija zatvorila saobraćaj.
Blokada raskrsnice je potrajala do 12:40.
Građani su nosili transparente na kojima je pisalo "Ruke su vam krvave", "Njihove greške naši životi", "Korupcija ubija", "Uzalud vam zimski raspust".
Skup je protekao mirno i brz incidenata.
U Subotici gimnazijalce podržali profesori i studenti Ekonomskog fakulteta
U Subotici je 15-minutni protestni skup održan na više lokacija.
Kako je javila reporterka RSE, danas su se prvi put ispred Gimnazije "Svetozar Marković" okupili učenici i pojedini profesori.
Jedna od učenica gimnazije rekla je prisutnima preko megafona da su se okupili da pokažu solidarnost sa žrtvama i solidarnost sa studentima koji protestuju. Pročitana su imena žrtava nesreće u Novom Sadu.
Učenici su držali u rukama imena 15 žrtava i transparente na kojima je pisalo "Gimnazija je (u)stala", "Oni nisu samo broj", "Saosećam, dakle postojim", "Živeti slobodno, svetom se oriti".
Grupa studenata Ekonomskog fakulteta okupila se preko puta Gimnazije i pružila podršku učenicima.
Neki od njihovih transparenata bili su "Tišina govori hiljadu reči", "Ni žuti ni plavi za našu budućnost borimo se sami".
Na Trgu Slobode, ispred Narodnog pozorišta u 11:52 je na 15 minuta stala grupa građana među kojima su bili i mladi, ali i predstavnici pojedinih opozicionih stranaka.
U Valjevu podrška gimnazijalcima
Učenicima Valjevske gimnazije, koji učestvuju u protestnoj blokadi škole, danas su se pridružili i učenici srednje Tehničke škole u Valjevu.
Predhodnih dana, valjevskim gimnazijalcima su se prudružili učenici Ekonomske, Medicinske i sednje Muzičke škole u ovom gradu.
Istovremeno, u petnaestominutnoj blokadi na raskrskici kod glavne pošte bili su članovi opozicione kolaicije "sVAnuće", koji su držali baner sa porukom "Korupcija ubija".
Prosvetni radnici podržali studentske blokade
Reprezentativni sindikati zaposlenih u prosveti odlučili su da u petak, 20. decembra, obustave rad u znak solidarnosti i podrške studentima.
Sindikati, pored ostalog, zahtevaju smenu kompletnog rukovodstva Ministarstva prosvete.
Među zahtevima prosvetnih radnika je poboljšanje materijalnog položaja, kao i zustavljanje nasilja u školama.
Vlada Srbije je 20. decembra donela odluku da zimski raspust u osnovnim i srednjim školama počne sedam dana ranije nego što je planirano, odnosno 24. decembra.
"Ova odluka je doneta u cilju očuvanja nastavnog procesa, kao i interesa i prava učenika na obrazovanje", navodi se u saopštenju.
Raspust je trebalo da počne 30. decembra, dok je samo na teritoriji pokrajine Vojvodine planiran od 24. decembra.
Reprezentativni prosvetni sindikati nazvali su to "nasilnim prekidom nastave".
Protest i u Čačku
U Čačku je u petak u organizaciji Sindikata obrazovanja održan protest prosvetnih radnika.
Članovi Sindkata obrazovanja Čačka su zajedno sa kolegama iz Kragujevca, Kraljeva, Gornjeg Milanovca i Ivanjice blokirali centralnu gradsku saobraćajnicu.
Njima su se pridružili studenti Fakulteta tehničkih nauka i maturanti više srednjih škola u Čačku.
Učesinici skupa su poručili da je prekid nastave i upućivanje đaka na zimski raspust "nerazuman i neracionalan potez", koji neće sprečiti nameru srednjoškolaca da se priključe studentima koji protestuju.
"To je samo još jedan u nizu nepromišljenih poteza ove vlasti, koji će im se vrlo brzo vratiti poput bumeranga. Ne može zimski raspust da traje večito, niti će đaci sedeti kod kuće. Za očekivati je da će tokom zimskog raspusta maturanti još više vremena posvetiti protestima i blokadama", rekao je Marko Mrdak, profesor iz Ivanjice.
Na teritoriji Čačka nastavu je u petak potpuno obustavilo 12 škola, dok se u nekoliko škola nastava skraćuje na 30 minuta.
Među studentskim zahtevima je objavljivanje kompletne dokumentacije o padu betonske nadstrešnice - kako bi se utvrdila politička i krivična odgovornost.
Zahtev je i da se identifikuju i krivično odgovaraju napadači na demonstrante, na protestima koji su širom Srbije usledili nakon tragedije u Novom Sadu.
Takođe se zahteva i oslobađanje uhapšenih aktivista na protestima i zaustavljanje krivičnih postupaka protiv njih.
Dok vlast tvrdi da je ispunila sve njihove zahteve, predstavnici studenata kažu da objavljena dokumentacija nije potpuna, te da ne daje odgovor na pitanje ko je odgovoran i šta se desilo.
Betonska nadstrešnica stanične zgrade u Novom Sadu obrušila se svega nekoliko meseci nakon svečanog otvaranja stanice - posle trogodišnje rekonstrukcije i tvrdnji zvaničnika da je urađena po najvišim evropskim standardima.
Zbog sumnji na propuste prilikom rekonstrukcije stanice uhapšeno je 13 osoba.
Među njima je bio i doskorašnji ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, koji je posle nekoliko dana pušten iz pritvora.