Republikáni tesne pred výpadkom financií štátu navrhujú nový výdavkový balík
Vedenie Republikánskej strany v americkej Snemovni reprezentantov predkladá upravený návrh pokrývajúci výdavky federálnej vlády, ktorej bez prijatia rozpočtového opatrenia už o niekoľko hodín hrozí výpadok financií.
Republikáni dnes na poslednú chvíľu pripravili druhý alternatívny plán po tom, ako nastupujúci republikánsky prezident Donald Trump a jeho spojenec Elon Musk pochovali skorší kompromisný balík dojednaný s Demokratickou stranou. Nový návrh podľa amerických médií napriek Trumpovej požiadavke nezahŕňa nové zvýšenie dlhového stropu Spojených štátov.
Nový návrh
Médiá a niektorí republikánski kongresmani najnovší text popisovali ako opakovanie návrhu, ktorý vo štvrtok večer v snemovni stroskotal, avšak tentoraz bez pozastavenia platnosti dlhového stropu na ďalšie dva roky. Trump pritom v stredu vyhlásil, že bez tejto položky žiadne dodatočné financovanie federálnej vlády Kongresom neprejde.
Nový návrh by rovnako ako tie predchádzajúce predĺžil platnosť stávajú rozpočtové politiky na ďalšie tri mesiace a udržal tak federálne agentúry "otvorené" do polovice marca.
Ďalej podľa všetkého počíta aj s vyčlenením mimoriadnej podpory pre obete živelných pohrôm a s predĺžením programov na pomoc poľnohospodárom. Tesná republikánska väčšina na urýchlené schválenie plánu v snemovni potrebuje podporu aspoň časti Demokratickej strany, ktorej stanovisko nebolo hneď jasné.
"Vládny shutdown nebude," vyhlásil v odkaze na hroziace obmedzenia chodu vlády predseda snemovne Mike Johnson. Jeho tím potom okolo 16:30 washingtonského času (22:30 SEČ) publikoval text nového legislatívneho návrhu a oznámil, že hlasovať by sa o ňom mohlo do hodiny.
Hrozí shutdown
V Kongrese tak pokračoval chaotický vývoj, ktorý privádza americkú vládu na pokraj tzv. shutdownu, čiže narušenia chodu federálnych agentúr kvôli absencii financií na ich prevádzku. Peniaze bez prijatia nového rozpočtového opatrenia dojdú s koncom dnešného dňa, avšak výpadok by sa v praxi naplno prejavil až po víkende.
Vyjednávači republikánov a demokratov sa najskôr dohodli na kompromisnom výdavkovom balíku, ktorý zahŕňal zachovanie vládnych financií na súčasnej úrovni do 14. marca. Keď ale v utorok finálny návrh s radom nesúvisiacich bodov predstavili, zdvihla sa v republikánskom tábore vlna odporu, ktorú viedol Trumpov kľúčový spojenec Musk.
Nakoniec sa pridal aj sám znovuzvolený exprezident, ktorý rokovania ďalej vykoľajil požiadavkou, aby kongresmani zakročili tiež proti stropu pre zadlženie štátu, ktorým by sa inak Trump musel zaoberať zkraja svojho mandátu.
Akýkoľvek výdavkový návrh by musel okrem snemovne prejsť aj demokratmi kontrolovaným Senátom a získať podpis prezidenta Joea Bidena. Demokrati aj dnes dopoludnia trvali na tom, že sa Kongres musí vrátiť k pôvodne dojednanému balíku a vo štvrtok odmietli republikánsky plán so zásahom proti dlhovému stropu.
Práve proti Trumpom požadovanému bodu sa však vymedzovali, jeho odstránenie z návrhu by tak mohlo parlamentnú matematiku výrazne zmeniť.