Iranski vrhovni vođa poziva Sirijce da se odupru pobunjeničkoj vladi
Govoreći u obraćanju 22. decembra, Khamenei je rekao da Sirijci, posebno mladi u zemlji, "trebaju stati sa snažnom voljom protiv onih koji su osmislili i onih koji su implementirali nesigurnost".
Assad je napustio zemlju u kasnim satima 8. decembra nakon što su teroristička organizacija Hayat Tahrir al-Sham (HTS) i njeni saveznici -- od kojih su neki povezani s Turskom -- pregazili vladine snage u brzoj ofanzivi.
Otkako je Assadu politički azil u Rusiji odobrio predsjednik Vladimira Putina nakon više od pet decenija vladavine njegove porodice, HTS je od tada brzo uspostavio privremenu vladu, a njen vođa Riad al-Asaad je rekao da uvjeren je da će se frakcije koje su pomogle svrgavanju Assada ujediniti kao jedna sila.
HTS i prelazna vlada insistirali su da će prava svih Sirijaca biti zaštićena, ali Khamenei je rekao da vjeruje da će grupa koja je povezana s vladom Islamske republike na kraju prevladati u Siriji.
Zbacivanje Assada mnogi su vidjeli kao još jedan udarac Teheranu, koji je doveo do toga da su regionalne grupe koje Iran podržavao -- dijelovi takozvane osovine otpora -- pretrpjeli velike neuspjehe u posljednjih 14 mjeseci.
Hamas, kojeg su Sjedinjene Države i Evropska unija proglasile terorističkom organizacijom, desetkovao je Izrael, koji je pokrenuo rat protiv te grupe u Pojasu Gaze, a borci Hamasa su u oktobru 2023. prešli u Izrael i ubili 1.200 ljudi te uzeli 250 talaca.
Taj se sukob proširio na Liban, dom Hezbolaha kojeg podržava Teheran, militantne grupe i političke stranke koja kontrolira veći dio južnog Libana.
SAD su Hezbolah označile kao terorističku organizaciju, dok EU stavila na crnu listu njegovo oružano krilo, ali ne i političku stranku koja ima mjesta u libanskom parlamentu.
Izrael je ozbiljno oslabio Hezbolah -- ubivši njegovog dugogodišnjeg lidera i mnoge njegove visoke zvaničnike -- nakon što je grupa pokrenula napade na Izrael za koje je rekla da podržavaju Hamas.
Sporazum o okončanju neprijateljstava u Libanu uz posredovanje SAD stupio je na snagu prošlog mjeseca.
Khamenei je umanjio važnost veza s Iranom, rekavši da su se borili protiv Izraela na osnovu vlastitih uvjerenja.
"Stalno govore da je Islamska republika izgubila svoje proxy snage u regionu. Ovo je još jedna greška. Islamska republika nema proxy snage", rekao je on.
"Ako jednog dana planiramo da preduzmemo akciju, ne treba nam posrednička sila“, dodao je iranski ajatolah.