Guatemala buduje dobré vztahy s USA. Země je ochotná přijmout migranty, které Trump deportuje
Guatemala je otevřena přijímat občany dalších zemí Střední Ameriky, kteří budou deportováni ze Spojených států. Podle tří zdrojů, které si přáli zůstat v anonymitě, se tak země chystá budovat pozitivní vztahy s přicházející administrativou Donalda Trumpa.
„Chceme být součástí řešení,“ řekl agentuře Reuters jeden z guatemalských úředníků.
Spojené státy se potýkají s problémy při deportaci občanů zemí, jako je Nikaragua, Venezuela či Haiti, a to kvůli napjatým vztahům s těmito státy. Tato situace by mohla představovat výzvu pro nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, který slíbil deportovat rekordní počty nelegálních migrantů žijících ve Spojených státech.
Trumpův tým podle Reuters už oslovil vlády několika zemí, aby otestoval jejich ochotu přijímat deportované osoby z třetích států. Mnoho sousedů USA, včetně Mexika a Baham, se již vyjádřilo, že nechtějí přijímat deportované z jiných zemí.
Guatemala byla v přípravách na Trumpovo druhé funkční období proaktivnější než její sousedi Salvador a Honduras. Země se již setkala s přechodným týmem Trumpovy administrativy, senátorem Marcem Rubiem (před jeho jmenováním ministrem zahraničí) a konzervativním think tankem Heritage Foundation, aby diskutovali o migraci, masových deportacích, bezpečnosti hranic, obchodu s drogami a vztazích s Čínou.
Guatemala má v plánu využít dovednosti deportovaných osob získané v USA a nabídnout jim zaměstnání v soukromém sektoru. „Mnozí z těchto lidí pracovali ve stavebnictví, v průmyslu služeb a dalších oblastech a mnoho z nich mluví anglicky. Chceme toho využít,“ dodal úředník.
V roce 2022 pocházelo více než čtyřicet procent nelegálních imigrantů v USA z Mexika, což činilo přibližně 4,8 milionu z celkových jedenácti milionů. Následovala Guatemala, Salvador a Honduras, které dohromady tvořily více než pětinu celkového počtu.