Добавить новость
ru24.net
World News
Декабрь
2024

Šta se od javnih medijskih servisa traži na protestima u Srbiji?

0
Objektivno i profesionalno izveštavanje o studentskim protestima i blokadama sa kojih se traži ko je kriv za pogibiju 15 ljudi u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.


To je ono što studenti u blokadi i jedan broj zaposlenih na pokrajinskom javnom servisu traže od Radio-televizije Vojvodine (RTV).


"Ovo je deo naše borbe za bolje sutra i sigurnije društvo. RTV kao javni medijski servis treba da bude objektivan, da izveštava ispravno o temama koje se tiču svakog pojedinca", rekao je u izjavi za Radio Slobodna Evropa (RSE) Boris Kojčinović, student Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.


Taj fakultet je zajedno sa svim ostalim, kao i Rektorat Univerziteta u blokadi.


Studentkinja Nađa Šolaja za RSE je rekla da su studenti na protest ispred RTV-a došli zbog "slobode svih medija, a naročito javnih servisa".


"Očekujemo objektivno izveštavanje i uzimanje studenata u obzir, da smo masovni i da nas ima i da nećemo odustati od blokada fakulteta dok svi zahtevi ne budu ispunjeni", rekla je studentkinja Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Ana Radovanović.


Ona je podsetila da se RTV finansira novcem svih građana.


RSE do zaključenja teksta nije dobio stav rukovodstva RTV-a povodom iznetih kritika. Iz RTV-a su u odgovoru naveli da je generalni direktor odsutan do 14. januara i da će za odgovore na pitanja "biti dostupan po povratku na posao".




'Guranje glave u pesak'

Tamara Srijemac, novinarka Radija Novi Sad koji posluje u okviru Radio-televizije Vojvodine, ujedno i članica sindikata "Nezavisnost" za RSE kaže da se nadala da će njena medijska kuća nakon što se desila tragedija objektivno i profesionalno izveštavati o protestima i blokadama koji su usledili.


Međutim, kako je ocenila – to se nije desilo.


"Nakon tog prvog dana mi već imamo guranje glave u pesak i potpuno povlačenje, došao je momenat da se postavljaju pitanja, a prvi program televizije je odlučio da se, mogu slobodno da kažem, ne meša u svoj posao", objašnjava Srijemac.


Zato se jedan broj zaposlenih, kako kaže, odlučio da se fokusira na izveštavanje Prvog programa televizije.


"Ako imamo vest sa studentskih protesta i blokada, imamo vrlo stidljivo, i to će najčešće biti vest sa pokrivalicom, gde mi nećemo čuti gotovo nijednu izjavu nekog od studenata koji se tu nalaze, nekog od građana, građanki, ali ćemo zato imati reakcije funkcionera na to što se dešava", pojašnjava Srijemac.


Kaže da je neformalnih razgovora reprezentativnih sindikata sa rukovodstvom RTV-a bilo, ali da je suština da se "ništa nije promenilo".


Deo zaposlenih na Radio-televiziji Vojvodine se svakog petka pridružuje akciji "Zastani, Srbijo", u okviru petnaestominutne tišine kojom se odaje pomen stradalima u padu nadstrešnice u Novom Sadu, i ispred zgrade razvijaju crni flor.


Kako je izveštavao javni servis Vojvodine?

Analiza RSE priloga emitovanih na pokrajinskom javnom servisu u Dnevniku u periodu od 21. novembra do 3. decembra, pokazala je da je RTV uglavnom emitovao priloge i vesti koje se posredno tiču nesreće u Novom Sadu - hapšenjima zbog pada nadstrešnice i stanju povređenih.


Takođe je izveštavao o protestima i blokadama koji se u više gradova Srbije organizuju nakon 1. novembra, ali na protestima i blokadama fakulteta i saobraćajnica RTV nije razgovarao sa građanima koji u tim protestima učestvuju, a izveštaje o protestima pratile su isključivo izjave državnih zvaničnika i pojedinih opozicionih lidera.


U periodu obuhvaćenom analizom RSE, javni servis Vojvodine nije emitovao nijedan analitički prilog o uzrocima pada nadstrešnice, već je samo prenosio saopštenja tužilaštva o saslušanjima i hapšenjima osumnjičenih.




I deo zaposlenih na RTS-u stao uz studente

Dve nedelje pre akcije studenata novosadskog univerziteta i jednog broja zaposlenih na RTV-u, studenti koji blokiraju fakultete Univerziteta u Beogradu zatražili su na protestu ispred Radio-televizije Srbije (RTS) da objektivno izveštava o studentskim blokadama i protestima.


Oko 200 radnika Radio-televizije Srbije potpisalo je peticiju podrške studentima koju su pokrenuli 20. decembra.


U peticiji piše da zaposleni u RTS-u daju podršku studentima i đacima Srbije u borbi za vladavinu prava i da se ograđuju od neprofesionalnog izveštavanja njihove medijske kuće.


"Ograđujemo se od nedopustivog optuživanja studenata u našoj centralnoj informativnoj emisiji, kao i od neprofesionalnog i neadekvatnog izveštavanja o studentskim i đačkim protestima", navodi se u tekstu peticije.


Iz RTS-a do zaključenja teksta nisu odgovorili na pitanja RSE kako komentarišu kritike studenata u blokadi na izveštavanje javnog servisa i to što je jedan broj zaposlenih na RTS-u pružio podršku studentima u njihovim zahtevima.




Šta su zahtevi studenata?

Studenti su pre mesec dana počeli blokade u kojima je sada više od 50 fakulteta širom Srbije, kao i dva sedišta univerziteta, zahtevajući objavljivanje kompletne dokumentacije u vezi sa rekonstrukcijom nadstrešnice koja se obrušila sa Železničke stanice u Novom Sadu.


Njima se pridružio i jedan broj srednjih škola.


Vlast tvrdi da su zahtevi ispunjeni. Vlada Srbije saopštila je 13. decembra da je na sajtu objavila celokupnu dokumentaciju u vezi sa padom nadstrešnice. Kako su tada naveli, na sajtu Vlade nalazi se ukupno 195 dokumenata.


Studenti tvrde da nije reč o kompletnoj dokumentaciji i da Više javno tužilaštvo nadležno za istragu okolnosti pada nadstrešnice poseduje 857 dokumenata.




"Konkretno nedostaju ugovori ko je šta radio na železničkoj stanici i koliko je to koštalo, zašto je cena rekonstrukcije skočila pet puta, kao i ko je odgovoran što je železnička stanica dva puta svečano otvarana bez upotrebne dozvole", naveli su studenti u blokadi u objavi na Instagramu 26. decembra.


Da dokumentacija koju je objavila Vlada Srbije nije potpuna ukazali su Građevinski fakultet u Beogradu i nevladina organizacija Transparentnost Srbija.


Zbog sumnji na propuste prilikom rekonstrukcije stanice uhapšeno je 13 osoba. Među njima je bio i doskorašnji ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, koji je posle nekoliko dana pušten iz pritvora.


* Saradnja na tekstu: Norbert Šinković



Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Елена Рыбакина

Елена Рыбакина начала новый год разгромом за Казахстан






Аномальные морозы накроют Якутию

Достройка оранжереи в Главном ботаническом саду Москвы: решение найдено

В Новый год умерла актриса из «Служебного романа» Инна Выходцева

Жителям Москвы пообещали мокрый снег в первый день 2025 года