Gazprom zastaví vývoz plynu do Moldavska. Rusko používa energiu ako politickú zbraň, reaguje Kišiňov
Ruská energetická spoločnosť Gazprom pozastaví od 1. januára vývoz plynu do Moldavska. Dôvodom je nezaplatený dlh krajiny. Oznámil to dnes podľa agentúry Reuters Gazprom a varoval, že by mohol pristúpiť aj k vypovedaniu zmluvy o dodávkach.
Moldavský premiér Dorian Recean odsúdil rozhodnutie o zastavení dodávok, obvinil Rusko z používania energie ako politickej zbrane a dodal, že krajina zváži svoje právne možnosti, vrátane medzinárodnej arbitráže.
Rusko dodáva ročne zhruba dve miliardy metrov kubických plynu do moldavského separatistického regiónu Podnestersko, ktorý plyn využíva na výrobu lacnej elektriny a tú predáva zvyšku Moldavska. Plyn prúdi cez Ukrajinu.
Na konci decembra vyprší platnosť dohody o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu a do Európy. Moldavsko, ktoré má 2,5 milióna obyvateľov, sa pripravuje na dlhodobé výpadky elektriny od chvíle, keď Kyjev oznámil, že nepredĺži tranzitnú dohodu s Gazpromom.
Moldavský premiér Dorin Recean uviedol, že krajina má dostatok plynu, ktorý nakúpila na medzinárodnom trhu, na celú zimu pre časť krajiny na pravom marci rieky Dnestr. Zhruba 360-tisíc obyvateľov na ľavom brehu rieky, teda v Podnestersku, je však stále závislých od Gazpromu.
Rusko tvrdí, že mu Moldavsko dlhuje za minulé dodávky 709 miliónov dolárov. Moldavsko uvádza, že dlh predstavuje len 8,6 milióna USD.
Rusko je kritické voči moldavskej centrálnej vláde, ktorá sa prikláňa k Západu, a odmieta obvinenia, že využíva energiu ako politickú zbraň. Podnestersko a vláda v Kišiňove sa v roku 2022 dohodli, že všetok ruský plyn odoberaný Moldavskom bude prúdiť do separatistického regiónu, ktorý však za dodávky neplatí.
Bez dodávok plynu nebude fungovať elektráreň a Moldavsko aj Podnestersko kvôli hrozbe prerušenia dodávok plynu vyhlásili výnimočný stav.
Okrem plynovodu cez Ukrajinu vedie do Moldavska aj plynovod z Rumunska, ktorý je napojený na TurkStream. Moldavská prezidentka Maia Sanduová obvinila Gazprom, že odmieta dodávať plyn alternatívnou cestou a vyvoláva tak energetickú krízu.
Gazprom už skôr uviedol, že chce, aby Moldavsko najprv zaplatilo dlh, kým sa začne plyn do krajiny dodávať alternatívnymi cestami.