Добавить новость
ru24.net
World News
Январь
2025
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
26
27
28
29
30
31

Móda na hraně. Jak se návrhářka Holanová dostala od Kenvela k PBG i vlastní značce

0

Začínala jako kostýmní výtvarnice a stylistka u reklamy, coby módní návrhářka prošla Kenvelem nebo značkou TimeOut. Už víc než deset let stojí Klára Holanová v čele pražského brandu Eiri a tři roky tvoří oděvní kolekce pro brand PBG.

„Tak na tomto obřím stole běžně stříháme, ale radši jsme to tady uklidili, abychom vás nevyděsili,“ vítá mě ve svém ateliéru módní návrhářka Klára Holanová. Nacházíme se v jedné z budov industriálního areálu v pražských Strašnicích, velkými okny s výhledy do vnitrobloku sem proudí nezvykle mnoho světla. 

V jedné místnosti sedí dvě návrhářky, s jednou z nich, Ellenou, mě zakladatelka oděvní značky Eiri hned seznamuje. Stejně jako se svými mladými kolegyněmi, které vedle šití a prototypování pomáhají i s konstrukcemi střihů, které jsou pečlivě vyskládané v jedné z místních polic.

Střihy tu vznikají pro oděvní značku, kterou osmačtyřicetiletá Klára Holanová založila před více než deseti lety a s níž se letos prezentovala na Designbloku. Její koncept až statement – džíny ve čtyřech siluetách z japonského denimu přehozené přes rám tvarově připomínající japonský šicí stroj –, byl v rámci přehlídky nečekaným osvěžením. 

Pojďme se ale nejprve vrátit oněch deset let zpět, k založení značky Eiri. Nejen tehdy na to nebyla Klára Holanová sama – značka, jejíž jméno vychází z japonského slova nesoucí významy od „ostrý“, „na hraně“, „křišťálový“, ale i „navždy“, získala své obrysy i díky tehdejší kolegyni Ivetě Polášek.

Spojila je láska k módě a touha vytvářet oděvy, které by si samy rády oblékly. Tedy takové oděvy, které pracují s experimentem a jiným tvarovým výrazem než běžná konfekce a zároveň takové oblečení, které popírá běžnou konstrukci oděvu, ale je zároveň pohodlné a tvarově čisté.

K založení značky je dovedl také fakt, že obě návrhářky v té době působily u velkých oděvních značek, a hledaly tak pro sebe větší tvůrčí svobodu. Klára Holanová, která dříve pracovala jako kostýmní výtvarnice a stylistka u reklamy, byla od roku 2003 v mezinárodním designérském týmu izraelské (a v Praze založené) značky Kenvelo, Iveta vedle Kenvela pak také v Bushmanu. 

„K vlastní značce mě dovedla touha dělat vlastní věci, tvořit vlastní styl. Zákazníci velkých firem, pro které jsem pracovala, mi nebyli tak blízcí, jako designér jsem spíše ctila filozofii a rukopis dané značky a dohlížela na celý výrobní proces,“ říká Klára Holanová, která během let do svého životopisu přidala i brandy jako TimeOut, Hannah nebo Ragwear. V poslední zmíněné firmě měla na starosti přerod k organické, udržitelné módě.

I když o svých předchozích zaměstnavatelích mluví ráda – zdůrazňuje, že si cení profesních kontaktů, práce v mezinárodním týmu a velké odpovědnosti, kterou jako designérka měla –, je z jejích slov cítit, že raději než o Kenvelu nebo TimeOutu by se bavila o své současné tvorbě. V módě, jak říká, je obzvlášť nekonstruktivní vracet se do minulosti. 

Kenvelo patřilo ve své době opravdu k těm kvalitnějším značkám, které se nedají s dnešními fast fashion řetězci srovnávat.

„Ano, dělala jsem trendové věci v objemech statisíců kusů. Ale Kenvelo patřilo ve své době opravdu k těm kvalitnějším značkám, které se nedají s dnešními fast fashion řetězci srovnávat,“ dodává ke svému působení.

I s odstupem času vnímá svou letitou zkušenost u velkých „lidových“ brandů jako velkou výhodu. Už jen proto, že díky svému angažmá procestovala svět, měla možnost setkávat se s dodavateli materiálů a detailně poznat technologické možnosti výroby oděvu. Tuto znalost ostatně využívá dodnes v Eiri.

Že jste o značce Eiri během posledních jedenácti let příliš neslyšeli? V designérských kruzích je známá, nemá však potřebu o své existenci příliš křičet do světa. „Zákládaly jsme si a stále si zakládáme spíše na přímém kontaktu se zákazníky, s naší komunitou,“ říká Holanová, absolventka módního návrhářství na Technické univerzitě v Liberci.

Posunů a zajímavých momentů by se však v historii značky našla celá řada. V roce 2015 se Eiri stalo součástí sdíleného projektu Showroom s obchodem v Klimentské ulici, a zajistilo si tak dostatečný odběr oděvů, tedy plynulý chod ateliéru a místo pro setkávání se se zákazníky.

Několikrát se také účastnilo německého designérského veletrhu Blickfang (tam ostatně značka jezdí dodnes). A v roce 2017 se rozvoji začala jeho zakladatelka Klára Holanová poprvé věnovat naplno. 

Foto Miharu Micha
Klára Holanová ve svém strašnickém ateliéru

Odešla z předchozího projektu – tehdy rozvíjela vůbec první udržitelnou kolekci pro vzpomínaný Ragwear, k jejíž tvorbě si ji přizval majitel společnosti Holger Brodkorb – s tím, že ji její autorská tvorba bude poprvé v životě živit.

„S Ivetou jsme se rozešli v dobrém,“ říká ke konci tvůrčího tandemu, za nímž stálo především to, že současná tvář značky viděla na rozdíl od své kolegyně v Eiri potenciál pro další rozvoj.

Klára Holanová tak nakoupila stroje od jednoho zavřeného pražského krejčovství, kde do té doby oděvy svého ateliéru nechávala šít, a pustila se do práce. Vedle své vlastní tvorby, kterou letos už potřetí prezentovala na Designbloku, začala spolupracovat s pražskou značkou PBG proslulou koženými kabelkami a doplňky.

Byla to právě Klára Holanová, koho zakladatelky Tereza Mayer a Aneta Vojtová oslovily, když se rozhodly, že koženou nabídku obohatí i o pravidelné oděvní kolekce. Rodačka z Prahy s nimi spolupracuje už tři roky a vedle designu a konstrukce střihů odpovídala i za samotnou výrobu oděvů. 

Fungujeme hlavně jako vzorkovací laboratoř.

Dnes už většina modelů pro PBG v místním ateliéru nevzniká. Klára Holanová figuruje primárně jako tvůrčí laboratoř na vývoj designu a jako kontrolorka kvality produktů. Ty nechává značka PBG šít v externích profesionálních dílnách.

„Fungujeme hlavně jako vzorkovací laboratoř,“ říká Klára Holanová s tím, že zakázky pro PBG zaměstnávají její ateliér z poloviny kapacit. 

Tu druhou pak společně se svým týmem věnuje vývoji autorských kolekcí, které tu stále zčásti vznikají. Poslední představila na Designbloku. Džínovou řadu šitou z japonského denimu tu vyvíjeli tři měsíce.

„S denimem jsem se poprvé setkala v Kenvelu, které v době svého vzniku platilo právě za denimovou značku. S džínami jsem pak dva roky pracovala i v TimeOut, kde jsem s materiálem získala další cennou zkušenost,“ říká návrhářka.

Na otázku, zda se do denimu pustila i proto, že džínami vyhlášené duo Chatty na začátku letošního roku oznámilo konec fungování, odpovídá rezolutně: „Přiznám se, že tohle mě nemotivovalo vůbec. Českou módní scénu příliš nesleduji. Tady v ateliéru se řídíme vlastními tendencemi. S džínami jsem navíc pracovala dlouho, ale až teď na ně dozrála v ateliéru doba,“ míní.

Ony tendence, jak si pozorný čtenář mohl povšimnout, odkazují na asijskou kulturu. Nejde jen o samotný název značky, vliv můžeme spatřit právě i v dováženém materiálu a minimalistických střizích nebo v důrazu na precizní zpracování materiálu.

Doslovnou inspiraci – například japonským kimonem – však podle Kláry Holanové v jednotlivých modelech hledat nemáme, pro svou značku chce přece jen větší tematickou rozmanitost. 

Foto Michal Ureš

To ostatně ukázala před třemi lety s kolekcí Persona, kdy nechala na topy a šaty s pomocí umělé inteligence vygenerovat ženské obličeje. K nápadu využít AI – v té době, v roce 2021, ještě ne tak rozšířenou – ji prý přivedla dcera. Ta jí v covidu ukázala video dvou youtuberů debatujících o generativních programech. 

Návrhářku, která má dnes v nabídce vše od denimu až po šaty, roláky nebo zimní kabáty, video tak zaujalo, že se rozhodla vyzkoušet aplikaci umělé inteligence v praxi. Dodnes se jí v ateliéru nebojí, podle návrhářky Kláry Holanové využívají AI zejména pro generování textů na web. Ten prošel minulý rok rebrandingem, stejně jako veškeré propagační materiály značky. 

Zdá se, že Eiri stojí na začátku nové cesty. Kláře Holanové se během posledních let povedlo značku ucelit a dát jí současný kabát. „Naše branže je hodně nestabilní. Děláme zboží, které nutně nepotřebujete, jsme náchylní na všechno, i na geopolitickou situaci ve světě. Že bychom to ale někdy vzdali, si nepřipouštím. Přežili jsme i covid a tohle byl navíc vždycky můj sen,“ dodává návrhářka.

Denimová kolekce, s níž se po dlouhé době prezentovala na Designbloku, se bude podle jejích slov rozrůstat. V plánu ale nemá jen prezentace pro českého zákazníka. Po pozitivních ohlasech na nedávném vídeňském veletrhu Blickfang by ve větším ráda pronikla i na německý a rakouský trh.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
ATP

Александр Зверев и Хольгер Руне сыграют на турнире ATP-500 в Рио-де-Жанейро






Агаларов показал уникальные фото школьных лет — 15-летний красавец на мопеде

Конфликт фигуристов Багина и Нарижного: драка на Гран-при России 2023

КРЕЩЕНСКИЕ КУПАНИЯ

Всероссийский фестиваль «Дзержинск поет Высоцкого» пройдет 26 января