Scholz vyzval Evropskou komisi k podpoře evropského autolandu. Žádá i dohodu s Čínou
Německý kancléř Olaf Scholz vyzval v dopise Evropskou komisi, aby přijala opatření k podpoře evropského automobilového průmyslu. Podle listu Süddeutsche Zeitung, který o dopisu informoval, žádá mimo jiné, aby komise zavedla dodatečné pobídky na nákup elektromobilů a pokusila se najít dohodu s Čínou v celním sporu. Loni v říjnu Evropská unie zavedla dodatečná cla až 35,3 procenta na dovoz elektromobilů z Číny.
Podle Scholze jsou dodatečné pobídky k nákupu elektromobilů nezbytné. Na národní úrovni by chtěl „nebyrokratickou daňovou srážkou“ podpořit prodej elektromobilů vyrobených v Německu.
Evropská komise by podle něj v tomto směru měla v krátké době přijmout „odpovídající iniciativu“.
Předsedkyni unijní exekutivy Ursulu von der Leyen vyzval Scholz také k tomu, aby hledala dohodu s Čínou, která by umožnila nedávno zavedená cla na dovoz elektromobilů z této asijské země opět zrušit.
Komise tvrdí, že Peking si náklady na výrobu elektromobilů uměle snižuje nespravedlivými subvencemi. Německo loni hlasovalo proti zavedení cel kvůli obavě z odvetných opatření.
Scholz se v dopise přimlouvá také za další průmyslová odvětví, především ta energeticky náročná. Oceláře by podle jeho představ měla Evropská unie podpořit v přechodu ke klimaticky příznivější výrobě.
Komise by podle něj měla také umožnit členským státům Evropské unie energeticky náročné podniky i nadále dotovat kvůli vysokým cenám energií.
Německo čekají za necelé dva měsíce předčasné parlamentní volby. Jedním z hlavních témat předvolební kampaně bude i hospodářská situace země.
Podle současných průzkumů veřejného mínění není příliš pravděpodobné, že by Scholz dokázal svou funkci v čele německé vlády obhájit. Nahradí jej pravděpodobně kandidát opoziční konzervativní unie CDU/CSU Friedrich Merz.
Německo, které má největší ekonomiku v eurozóně, se potýká s problémy už několik let. Jeho mohutný průmyslový sektor totiž ztratil přístup k levné ruské energii, zatímco hlad Číny po německých výrobcích už není tak velký, jak býval.
Po poklesu hospodářství v minulém a předminulém roce se však letos očekává návrat k mírnému růstu.