Добавить новость
ru24.net
World News
Январь
2025
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
26
27
28
29
30
31

Godina jačanja 'čeličnog prijateljstva' Srbije i Kine

0
U novu, 2025. godinu, Srbija ulazi sa opredeljenjem da će sa jezički, kulturno i fizički udaljenom Kinom deliti zajedničku budućnost.



Sporazum kojim su odnosi dve zemlje sa "strateškog", "čeličnog" prijateljstva podignuti na nivo "zajednice za zajedničkom budućnošću" dogovorili su u predsednik Srbije Aleksandar Vučić i Si Đinping (Xi Jinping) tokom Đinpingove posete Beogradu u maju 2024.



"Da se samo to desilo, dakle, da ste imali samo posetu i potpisivanje tog sporazuma, godina bi mogla da se oceni kao izuzetno uspešna za bilateralnu saradnju između Srbije i Kine", ocenio je za Radio Slobodna Evropa (RSE) Stefan Vladisavljev, programski direktor nevladine Fondacije BFPE za odgovorno društvo.


Dodaje da je 2024. godina bila godina u kojoj su Srbija i Kina učinile značajan pomak u bilateralnim odnosima. Jačanje ekonomske i saradnje u odbrani samo su neki od segmenata saradnje Srbije i Kine koji su obeležili 2024.



U julu je na snagu stupio sporazum o slobodnoj trgovini, koji podrazumeva oslobađanje od carina za oko 20.000 proizvoda.



U maju tokom posete Đinpinga Beogradu, Srbija i Kina potpisale su 28 sporazuma, među njima i Ugovor o izručenju i niz sporazuma sa ciljem jačanja saradnje u sferi medija i komunikacija.




Ipak, ukazuje Vladisavljev, "osnovu odnosa" Beograda i Pekinga predstavljaju infrastrukturni projekti za koje se Srbija zadužuje kod kineskih banaka u okviru Inicijative Pojas i put (BRI).



"Infrastrukturni projekti iako su neupitno doveli do poboljšanja infrastrukturne na teritoriji Srbije, nisu prošli bez određenih izazova i problema koji su bili povezivani sa ovim projektima", navodi Vladisavljev.


Kineske kompanije u fokusu nakon pada nadstrešnice

Poslovi sa kineskim kompanijama u fokus javnosti dospeli su nakon pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra, u kojem je poginulo 15 ljudi, dok je dvoje teško povređeno.



Kineski konzorcijum CRIC&CCCC, koji čine kompanije China Railway International i China Communications Construction Company je bio angažovan kao izvođač radova na rekonstrukciji stanice, koja je svečano otvorena u julu 2024. nakon trogodišnje rekonstrukcije.



Javnost nije obaveštena kakva je odgovornost kineskog konzorcijuma za pad nadstrešnice kao ni da li je bilo ko iz kineskih kompanija ispitan u okviru istrage ili priveden.




Netransparentnost poslova Srbije sa kineskim kompanijama

U prethodnoj godini nastavljen je trend netransparentnosti kada su u pitanju ugovori sa Kinom i kineskim kompanijama, ukazuje za RSE Nemanja Nenadić, programski direktor nevladine organizacije Transparentnost Srbija.



On ističe da je tek posle tragedije na novosadskoj železničkoj stanici Vlada Srbije odlučila da objavi neke dokumente koji se odnose samo na taj projekat.



"Međutim, nije izmenila svoju opštu praksu, prema kojoj se ugovori zaključeni posle međudržavnih sporazuma i u sklopu njihove realizacije, ne objavljuju ni na sajtu Vlade Republike Srbije, ni na sajtovima resornih ministarstava", pojasnio je Nenadić.



Nakon pritiska javnosti, protesta i studentskih blokada, Vlada Srbije je 13. decembra objavila 195 dokumenata vezanih za rekonstrukciju glavne Železničke stanice u Novom Sadu. Organizacija Transparentnost Srbija i Građevinski fakultet ukazali su da je nije reč o kompletnoj dokumentaciji.



Transparentnost Srbija: Objavljivanje dokumenata o padu nadstrešnice nepotpuno




Neposredno pre kraja godine, Više javno tužilaštvo u Novom Sadu, nadležno za istragu pada nadstrešnice, objavilo je dodatnu dokumentaciju, za koju tvrde da je “celokupna raspoloživa dokumentacija i informacije prikupljene u toku predistražnog i istražnog postupka”.



Nenadić je istakao da kod međudržavnih sporazuma i direktnih pogodbi, što je obrazac srpsko-kineskih poslova, izostaje "onaj činilac koji obezbeđuje transparentnost i koji bi trebalo da obezbedi da se plati najniža cena za najbolji kvalitet".



"A to je konkurencija. U odsustvu konkurencije, u odsustvu sprovođenja otvorenog tenderskog postupka, mi nemamo nikakav način gde bismo mogli da utvrdimo da li je ta cena koja je ugovorena zaista i najpovoljnija, jer nikakvih konkurenata koji bi eventualno mogli da daju bolju ponudu – nije bilo", pojašnjava Nenadić na primeru rekonstrukcije novosadske železničke stanice.




Investicije i trgovinska razmena u porastu

Prema podacima Narodne banke Srbije, za prvu polovinu 2024. Kina je po vrednosti direktnih investicija bila drugi najveći investitor, posle Evropske unije (EU).



Investicije iz EU čine gotovo polovinu ukupnih stranih direktnih investicija, a investicije iz Kine gotovo trećinu.




U porastu je i ukupna spoljnotrgovinska razmena, koja je u prvih deset meseci 2024. iznosila 5,7 milijardi evra.



Izvoz robe iz Srbije u Kinu bio je gotovo tri puta manji od uvoza iz Kine.




U periodu od 2013. do 2023. godine dug Srbije prema Kini povećao se 12 puta u poslednjih deset godina, prema podacima Narodne banke Srbije ranije dostavljenom RSE.



Narodna banka Srbije nije dostavula podatke na upit RSE koliko trenutno iznosi ukupan spoljni dug Srbije prema Kini.



U odgovoru su naveli da ti podaci "podležu statističkoj poverljivosti".




Odnosi Srbije i Kine iz perspektive Brisela i Vašingtona

Zbog intenziviranja saradnje Srbija sa Kinom, od dolaska Srpske napredne stranke na vlast 2012. godine, na adresu zvaničnog Beograda u više navrata stizale su kritike i upozorenja iz Brisela i iz Vašingtona. Konkretnijih mera, međutim, nije bilo.



Stefan Vladisavljev iz Fondacije BFPE za odgovorno društvo ukazuje za RSE da sama Evropska unija (EU) "nema potpuno definisanu i homogenu politiku" prema Kini i da samim tim nije zauzela čvršći stav u odnosu na uticaj Kine u Srbiji, državi kandidatu za članstvo.



"To ne znači da ukoliko dođe do daljeg zaoštravanja odnosa između Brisela i Pekinga ili potencijalno između Vašingtona i Pekinga – da se države koje se nalaze negde u međuprostoru neće naći pod višim pritiskom nego što se nalaze u ovom trenutku", pojašnjava Vladisavljev.



Ukazuje da pojedine članice EU razvijaju bliske odnose sa Pekingom i dalje "na izuzetno visokom nivou", uprkos tome što se zvanični Brisel pozicionira kao grupa država koja "želi da napravi određenu distancu od Pekinga i umanji rizik i saradnju sa ovom državom".



Osim Srbije, na mapi evropske turneje Si Đinpinga u maju 2024. našle su se i Francuska i Mađarska, čiji najviši zvaničnici održavaju dobre odnose sa kineskim liderom.



Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
ATP

Александр Зверев и Хольгер Руне сыграют на турнире ATP-500 в Рио-де-Жанейро






Умер известный советский и российский актер Фоменко

Путин поздравил МГУ с 270-летием

Уроженец Касимова Даниил Соловьёв поборется за победу в шоу «Титаны» на ТНТ

Актер Владимир Фоменко умер на 85-м году жизни от отека легких