Otpuštanja i najave novih investicija kineskih kompanija u auto-industriji u Srbiji
Više stotina radnika dobilo je, prema pisanju lokalnih medija, otkaz u ovoj u fabrici auto delova, a neki od njih okupili su se krajem decembra na protestu ispred fabrike zbog otpuštanja.
"Ljudi su plakali (kada su dobili otkaze) jer su podigli kredite", rekla je za Radio Slobodna Evropa (RSE) radnica ove fabrike koja je tražila da ne objavljujemo njeno ime kako ne bi trpela potencijalnu odmazdu od bivšeg poslodavca.
Ona kaže da su otkazi došli bez prethodne najave i otkaznog roka.
Iz kompanije "Mei Ta" nisu odgovorili na pitanja RSE o ovim otpuštanjima.
Sa druge strane, 85 kilometara dalje, u Sremskoj Mitrovici, druga kineska kompanija obilazila je potencijalne lokacije za fabriku automobila.
Reč je o kompaniji JMEV koja se profilisala u proizvodnji električnih automobila.
Predstavnici ove kompanije posetili su u dva navrata ove jeseni Sremsku Mitrovicu, grad na severozapadu Srbije, obilazeći sa lokalnim zvaničnicima potencijalne lokacije za svoju fabriku koja bi, kako je tada saopšteno, proizvodila oko 5.000 električnih automobila godišnje.
Za sada je dolazak samo u fazi planova, ali ova investicija je, prema rečima gradonačelnika Sremske Mitrovice Branislava Nedimovića, "velika stvar".
Više informacija o svemu biće poznate "kada dođe vreme", rekao je u kratkoj izjavi za RSE gradonačelnik i nekadašnji potpredsednik Vlade Nedimović.
Koliko je izvesno otvaranje fabrike, nisu precizirali ni potencijalni kineski investitori.
"Što se tiče projekta blagovremeno ćete svi biti obavešteni", navela je za RSE Brankica Zjalić, predstavnica projekta "JMEV Srbija".
Zainteresovanost kineskih proizvođača za ulaganja u Srbiji dolazi u trenutku kada se automobilska industrija u državama Evropske unije suočava sa krizom.
Predstavnici evropske automobilske industrije pozvali su institucije EU da preduzmu hitne mere pomoći dok pokušavaju da se izbore s krizom tokom prelaska na novu tehnologiju – električne automobile u cilju smanjenja emisije štetnih gasova.
U dokumentu koji je u oktobru sastavila interna istraživačka služba Evropskog parlamenta navodi se je došlo do usporavanja korišćenja električnih automobila, kao i da su troškovi proizvodnje vozila u EU za oko 30 odsto veći u poređenju sa Kinom.
Otpuštanja u 'Mei Ta'
Bivša radnica "Mei Ta" za RSE kaže da je godinama radila u proizvodnji u fabrici u Obrenovcu i da nije bilo najave otkaza. Otkazi su, kaže, uručivani 24. decembra u trećoj smeni.
"Nije bilo smanjenja proizvodnje. Radili smo i vikendima", kaže ona.
Ona za RSE navodi da su u prethodnom periodu u fabrici obučavani radnici iz Indije i Šri Lanke i da misli da će oni doći na radna mesta otpuštenih radnika.
Iz kompanije "Mei Ta" nije stigao odgovor na ove tvrdnje.
Zakon o radu u Srbiji zabranjuje da se u roku od tri meseca od otkaza radnicima koji su tehnološki višak zaposle novi radnici na istim radnim mestima.
Kineska kompanija "Mei Ta" u Srbiji proizvodi automobilske delove, a prva fabrika je otvorena 2017. Druga je otvorena dve godine kasnije i obe su u Obrenovcu, kraj Beograda.
"Mei Ta" je u obe svoje fabrike uložila 150 miliona evra, a, prema podacima Agencije za privredne registre, zapošljava 2.740 radnika.
Najava investicije bez mnogo detalja
Sa druge strane, predstavnici kompanije JMEV do sada su se dva puta sastajali sa gradonačelnikom Sremske Mitrovice Branislavom Nedimovićem.
Nakon razgledanja potencijalnih lokalica za fabriku u oktobru, drugi sastanak održan je, kako su objavili lokalni mediji, u novembru.
Kompanija JMEV (Jiangling Group Electric Vehicle) osnovana je u Kini 2015. Na svom sajtu navodi da su od osnivanja prodali preko 100.000 elektičnih vozila.
Zašto kineski investitori biraju Srbiju?
U Srbiji posluje više kineskih kompanija koje proizvode auto delove. Jedna od najvećih je fabrika auto guma kompanije "Linglong" u Zrenjaninu, na severu zemlje.
Svečano je otvorena u septembru iako je bar jedan od tri njena pogona već više od godinu dana proizvodio i izvozio gume.
U njoj je zaposleno preko 1.200 srpskih radnika, a Linglong je, kako se navodi u finansijskom izveštaju kompanije, tokom 2023. godine proizveo i prodao gume u vrednosti od oko 29 miliona evra.
Fabrika je građena pet godina, a za to vreme "Linglong" su pratile optužbe o lošim uslovima rada zaposlenih na izgradnji fabrike, kao i prigovori na kršenje zakona u oblasti gradnje i zaštite životne sredine.
Nevladine organizacije u Srbiji su ukazivale da "Linglong" nema jedinstvenu procenu uticaja na životnu sredinu.
Izgradnju fabrike su 2021. pratile sumnje na eksploataciju više stotina radnika iz Vijetnama, koji su u to vreme bili angažovani na izgradnji fabrike.
Još jedna kineska fabrika iz auto-industrije otvorena je na zapadu Srbije. Reč je o kompaniji "Minth" koja proizvodi komponente za automobilsku industriju a otvorena je 2022.
Kompanija je svoju prvu fazu investicije realizovala u Loznici, čija je vrednost procenjena na 100 miliona evra, a onda proširila poslovanje na susedni grad Šabac.
Kineska kompanija "Yanfeng Automotive Interiors" otvorila je 2019. fabriku za proizvodnju komponenata za automobilske enterijere u Kragujevcu, u centralnoj Srbiji.
RSE nije dobio odgovor ovih kompanija kakvi su njihovi planovi kada je reč o poslovanju u Srbiji, kao i zbog kojih prednosti i pogodnosti su odabrale Srbiju.
Igor Vijatov, direktor Automobilskog klastera Srbije, kaže da je jedan od faktora dolaska u Srbiju jeftina radna snaga, ali da se i to vremenom promenilo.
"Cena rada je još uvek niža nego u Evropskoj uniji, ali više nije moguće pronaći radnike koji bi radili za 300 evra, čak i pre nego što je porasla minimalna cena rada", objašnjava Vijatov.
Minimalna cena rada u Srbiji 2024. je oko 400 evra, a u 2025. ona će, procenjuje se, biti oko 440 evra. Prosečna neto zarada u Srbiji u septembru bila je 820 evra.
Kineske kompanije, kao i drugi strani investitori, prema rečima Vijatova, dobijaju subvencije države.
Prema podacima državne Razvojne agencije Srbije, subvencije mogu da dobiju na osnovu broja novih radnih mesta koja planiraju da otvore u periodu od dve godine. Takođe, pomoć države podrazumeva i novac za sredstva za rad.
Proizvodnja u Srbiji, izvoz u EU
Direktor Automobilskog klastera Srbije Igor Vijatov kaže da auto industrija u Srbiji u velikoj meri zavisi od velikih proizvođača automobila u Evropskoj uniji gde je auto industrija u krizi.
"Ono što se u poslednje vreme dešava je da nam se javlja sve više kineskih proizvođača automobilskih delova koji razmatraju mogućnost da dođu u Srbiju kako bi izvozili u Evropsku uniju", kaže on.
Kina je, prema podacima američkog dnevnika Njujork tajms (The New York Times), 2023. prodala 1,7 miliona električnih automobila u inostranstvu, skoro 50 odsto više od drugog najvećeg izvoznika, Nemačke.
Vijatov smatra i da postoje rizici kada je reč o kineskim investicijama u auto-industriji u Srbiji.
On kaže da investitori često ne angažuju dobavljače iz Srbije, već da "sirovinu ili polugotove proizvode donose iz Kine, a ovde (u Srbiji) ih faktički samo dorađuju".
"Ali ako oni hoće da izvoze bez carina u Evropsku uniju, 50 odsto proizvoda koji ugrađuju mora da bude proizvedeno u Srbiji, to ih natera da malo razmisle", kaže on dodajući da je taj uslov dobar za Srbiju jer obezbeđuje angažovanje više kompanija u Srbiji i bolje investicije.
Perspektive kineskih kompanija u EU
Ferdinand Dudenhofer (Dudenhoffer), direktor istraživačkog instituta "Center Automotive Research" u Bohumu u Nemačkoj, kaže za RSE da je Kina "visokotehnološka zemlja" i da zato kineske kompanije imaju tehnološke prednosti na tržištu EU.
Analitički centar iz Vašingtona "Atlantic Council" objavio je u februaru da je ukupan kineski izvoz električnih automobila porastao za 70 odsto u 2023. godini, dostigavši 34,1 milijardu dolara.
"Evropska unija (EU) je najveći primalac kineskog izvoza električnih automobila, koji čini skoro 40 odsto", navodi "Atlantic Council".
Dudenhofer navodi da su kineski automobili konkurentni u EU jer "imaju manje troškove, veoma su visokog kvaliteta i u nekim slučajevima su tehnološki lideri za električni pogon na baterije".
On, sa druge strane, navodi da su prepreke za kineske kompanije u EU "političke".
Evropska unija uvela je u oktobru tarife na električna vozila uvezena iz Kine na period od pet godina.
U obrazloženju Evropska komisija je navela da je došlo do skoka prodaje električnih automobila iz Kine "uz pomoć subvencija u celom proizvodnom lancu".
Kineski proizvođači automobila, naime, dobijaju jeftine državne kredite, jeftino zemljište i direktne podsticaje za prodaju električnih vozila, navodi se u obrazloženju Evropske komisije i dodaje da iz tih razloga predstavljaju pretnju evropskim proizvođačima.
Sa druge strane, u dokumentu koji je u oktobru sastavila interna istraživačka služba Evropskog parlamenta navodi se da evropski proizvođači zaostaju kada je reč o inovacijama u proizvodnji električnih vozila, posebno zbog visoke cene baterija.
Pojedini proizvođači u auto industriji u EU, kako se navodi u dokumentu, najavili su prethodno otpuštanja i zatvaranja fabrika "delimično podstaknuta zabrinutošću oko usporavanja korišćenja električnih vozila u EU".
Registracija automobila na baterije u EU opala je u avgustu 2024. za 43,9 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, pokazuju podaci Evropskog udruženja proizvođača automobila.