Добавить новость
ru24.net
World News
Январь
2025
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
27
28
29
30
31

Makedonski političari kao tiktokeri

0
Političari širom svijeta koji su svojevremeno kritizirali platformu društvenih medija TikTok sada joj se pridružuju u nastojanju da dopru do mladih korisnika. Ovom svjetskom trendu pridružili su se i makedonski političari.


Makedonski političari na ovoj platformi, i dugo nakon prošlogodišnjih majskih izbora, nastavljaju da svakodnevno dijele kratke video snimke sa političkim porukama, sa susreta sa građanima, sa događaja, gdje se govori o "urađenom".


TikTok, lansiran na globalnom nivou 2017. godine, sada je jedna od najpopularnijih web platformi na internetu, nadmašujući Google 2021. godine, sa milionima pratilaca privučenim kratkim videima sa algoritmima koji rade na personaliziranju sadržaja za svakog korisnika.


Političari, čija lica ljudi svakodnevno gledaju na televiziji, internet portalima i novinama, te na društvenim mrežama poput Facebooka, Instagrama i Twittera, sada se probijaju na TikTok.


U jednom od posljednjih videa premijer Hristijan Mickoski prikazuje kako dijeli božićne paketiće, dočekuje strane delegacije u Vladi, ali i dio svog puta u Brisel i susreta sa kolegama na Samitu posvećenom Zapadnom Balkanu.


Za razliku od njegovih jednostavnih videa u kojima dominiraju kratke političke poruke sa skupštinske govornice ili konferencije za novinare, ministar vanjskih poslova Timčo Mucsunski pristupa mladoj publici na drugačiji način.


Tridesetpetogodišnji ministar se mladoj publici prikazao kako šeta ulicama Brisela, a u pozadini se osim dramatičnih muzičkih tonova čuju i njegove poruke.


"Sljedeće godine moja nacija će obilježiti 25 godina od kada je postala kandidat za članstvo u EU. Dvadesetpet godina provedenih u reformi i žrtvovanju. Proširenje nije samo strateška neophodnost, već i moralna obaveza. To znači ispunjavanje evropskog obećanja", kaže Mucunski u poruci nakon obraćanja u Komisiji za vanjske poslove Evropskog parlamenta.




Opozicioni lider Venko Filipče, inače neurohirurg, na svom TikTok profilu nudi red političkih kritika vlasti, red humanosti. Njegov posljednji objavljeni video je iz posjete "SOS dječijem selu" za djecu bez roditelja, kojima dijeli poklone.


Njegovi video snimci na kojima u vožnji, ili s pivom u ruci ispred zadruge u razgovoru sa građanima, odgovara na pitanja "Zašto u politiku, umjesto u operacionu salu", dostižu od 80.000 do 100.000 pregleda, za razliku od videa u kojim u isječcima sa govornice iznosi kritike na račun vlasti.


TikTok profil napravili su i ministar zdravlja iz koalicije Vlen Arben Taravari i njegov kolega potpredsjednik Vlade i ministar životne sredine Izet Medžiti. Njihove profile prati nekoliko hiljada korisnika.


U videima se geleralno obraćaju Albancima u Sjevernoj Makedoniji, uglavnom s porukama o državnim praznicima i patriotskim pjesmama.


Neke od političkih video poruka dostižu i do 10.000 pregleda na TikTok platformi, koja, prema statistikama IT stručnjaka, ima oko 100.000 makedonskih korisnika.


Najgledanija su ono malo videa na kojima se vidi kako direktno razgovaraju sa građanima na pijaci ili u sportskoj sali, gdje pokazuju neobičnu sliku sebe, van one u odijelu sa govornice u Skupštini ili na konferencijama za novinare. . Neformalan i prijateljski ton TikToka omogućava političarima da priđu mladim biračima i izgrade bliži odnos s njima.


I TikTok čekaju novi standardi

Ova kineska platforma za kratke video snimke jedna je od najbrže rastućih i najčešće preuzimanih aplikacija, koja postaje izvor informacija za mlade korisnike d0 25 godina.


Platforma nije najpopularnija među makedonskim političarima, iako može biti moćan alat za političke kampanje, posebno ako se koristi za borbu protiv dezinformacija, kaže komunikolog Bojan Kordalov.


"Ovo je dio međunarodnog rasta, ne dešava se samo u Makedoniji, već i u evropskim zemljama, pa čak i u SAD. U kojoj mjeri će se TikTok koristiti kao alat u budućnosti zavisiće od toga kako evropski i američki regulatori odluče da li TikTok ispunjava standarde ili ne", navopdi Kordalov.


On podsjeća da su "i Google i Meta, i X godinama pa čak i prije desetak godina bili na meti ovih regulatora dok nisu ispunili standarde zaštite građana i podataka", te da je bilo raznih afera i istraga u komisijama u vezi njih.


Ali TikTok je bio pod pojačanim nadzorom zapadnih regulatora zbog straha da bi podaci korisnika iz aplikacije, u vlasništvu kompanije ByteDance iz Pekinga, mogli završiti u rukama kineske vlade.


"Ozbiljne analize i istraživanja pokazuju da se strani uticaj širi ovom mrežom i takve mjere i aktivnosti se ne poduzimaju slučajno. Postoje indicije i određeni dokazi o tome, pa stoga nije slučajno da je u pojedinim evropskim, pa i američkim zemljama upotreba aplikacije TikTok na službenim elektronskim uređajima zabranjena", dodaje Kordalov.




'Skibidi' govor u australskom Senatu donio milione pregleda

TikTok omogućava političarima da zaobiđu formalnosti tradicionalne političke komunikacije i predstave svoje poruke na relevantan način.


To je pokazao i dokazao australijski opozicioni lider Peter Dutton, koji je uz "izazove" uspio da se priključi TikToku i time označio veliku promjenu u svom pristupu političkoj kampanji.


On je ranije kritizirao platformu zbog sigurnosnih razloga, ali sada je prihvata i čak učestvuje u "sigurnim izazovima" kako bi autentično privukao publiku.


Primjer za to je viralni "skibidi" govor senatorke Fatime Pejman, koji je pokazao koliko TikTok može biti efikasan politički alat u prenošenju političke poruke.


Izraz 'skibidi' postao je viralan 2023. godine nakon što su jutjuberi počeli objavljivati video-snimke namijenjene takozvanoj "generaciju Alfa" koja se odnosi na mlade ljude rođene nakon 2010. godine.


Pejman je održala ovaj govor u australskom Senatu, koristeći samo TikTok sleng. Odjeknuo je među mlađom populacijom i do sada ima više od osam miliona pregleda. Kao rezultat toga, njen profil sada ima više od 160.000 pratilaca i nastavlja da dobija značajne preglede na svim objavama. Porijeklom iz Afganistana, postala je australijski senator 2022. godine kao dio Laburističke stranke. Nedavno se povukla iz stranke i nastavila svoj mandat kao nezavisna, nakon čega je u oktobru 2024. osnovala vlastitu stranku Australijski glas.


Ruski uticaj preko TikToka

Posljednji skandal koji je uzburkao evropsku javnost i potaknuo regulatore u Evropskoj uniji da ozbiljnije istraže princip rada ove kineske društvene platforme bili su predsjednički izbori u Rumuniji.


Sjedinjene Države pozvale su na detaljnu istragu o potezima Moskve da utiče na predsjedničke i parlamentarne izbore u Rumuniji.




Ovo dolazi nakon što su dokumenti sa kojih je skinuta tajnost 4. decembra pokazali da je zemlja bila meta "agresivne hibridne ruske akcije" tokom novembarske izborne kampanje, uključujući iznenadnu pobjedu proruskog kandidata krajnje desnice u prvom krugu izbora u Rumuniji.


Bez podrške stranke, njegova kampanja se u velikoj mjeri oslanjala na platformu društvenih medija TikTok na kojoj njegov profil ima 1,6 miliona lajkova i gdje objavljuje video snimke na kojima ide u crkvu, trenira džudo, jaše konja ili trči i govori na podkastima.


Prema dokumentima sa kojih je skinuta tajnost, oko 25.000 TikTok profila, koji su navodno korišteni za povećanje Georgeskuove popularnosti, "postalo je veoma aktivno dvije sedmice prije datuma izbora".


Drugi metod korišten za promovisanje nezavisnog kandidata uključivao je kreiranje profila koji su lažno predstavljali institucije rumunske države. Pronađeno je na desetine profila koji su lažno koristili logo obavještajne službe i naziv Antiteroristička brigada (BAT), a svaki prikazuje hiljade pratilaca i preko 100.000 lajkova.


Evropska komisija je 16. decembra otvorila formalni postupak protiv TikToka zbog sumnje na kršenje Zakona o digitalnim uslugama (DSA) u vezi sa obavezom da pravilno procijeni i ublaži sistemske rizike povezane sa izbornim integritetom, posebno u kontekstu nedavnih rumunskih predsjedničkih izbora 24. novembra. Ova situacija je dovela do poništenja predsjedničkih izbora.


"Moramo zaštititi naše demokratije od svakog vida stranog uplitanja. Trebalo bi biti kristalno jasno da u EU sve online platforme, uključujući TikTok, moraju biti odgovorne", rekla je evropska komesarka za vanjsku politiku Ursula von der Leyen 16. decembra.


Rusija negira bilo kakvo miješanje u rumunske izbore.


SAD su strahovale takođe za predsjedničke izbore

Mjesec dana ranije, TikTok je zabranio desetine profila povezanih sa državnim ruskim medijima, uključujući Russia Today i TV Novosti, navodeći sigurnosne zabrinutosti uoči američkih predsjedničkih izbora u novembru.


Taj potez uslijedio je nakon odluke tehnološkog giganta Meta, koji posjeduje društvene mreže Facebook i Instagram, da izda sličnu zabranu, navodeći da su mediji koje podržava Kremlj učestvovali u operacijama lažnog uticaja.


U saopštenju objavljenom u novembru, TikTok je naveo operacije uticaja kao razlog za uklanjanje profila.




Američki istraživači su utvrdil da je Rusija sve više koristila TikTok u predizbornom periodu u SAD za širenje poruka iz Kremlja na engleskom i španskom jeziku, pri čemu su profili povezani s Rusijom objavljivali na platformi mnogo češće nego prije dvije godine.


Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump rekao je da se zalaže za to da TikTok nastavi s radom u zemlji barem neko vrijeme, tvrdeći da je dobio milijarde pregleda na platformi društvenih medija tokom predsjedničke kampanje. Tokom predizborne kampanje, svoj profil na ovoj mreži imala je i Trumpova protivkandidatkinja, demokrata Kamala Harris.


Nastavili su koristiti TikTok uprkos predloženim zabranama u Sjedinjenim Državama. Ove zabrane se trenutno osporavaju na sudu, ali bi trebalo da počnu u januaru 2025.


Iako većina ide na TikTok radi zabave, mnogi ljudi, posebno mlađe generacije, takođe se tamo informišu. Prema američkom istraživačkom centru Pew, u Sjedinjenim Državama, otprilike polovina korisnika TikToka mlađih od 30 godina kaže da ga koriste za praćenje politike i vijesti.


Sjeverna Makedonija, kao jedna od zemalja u regionu koja teži evropskim integracijama, često je predmet analize kada se govori o ruskom uticaju.


Obim, učestalost i intenzitet zabilježenih narativa pokazuju da su Sejverna Makedonija i Balkan visoko na agendi Kremlja, navodi posljednja studija građanske inicijative Most, koja analizira rusku propagandu, uticaj i dezinformacione narative vezane za rat u Ukrajini, prisutne i u online prostoru u Sjevernoj Makedoniji.


Ruski mediji i botovi na društvenim mrežama često šire lažne vijesti i narative usmjerene na podrivanje povjerenja u institucije, povećanje podjela u društvu i skretanje pažnje sa stvarnih problema.



Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Мэдисон Киз

Киз получит 2,2 миллиона долларов за победу на Australian Open






Ульяновские полимеры вызвали интерес на международной выставке

Через 50 лет Москва может остаться без снега зимой, прогнозируют эксперты

Климатолог Кокорин допустил, что через 50 лет зимы в Москве будут без снега

Специалисты установили почти 140 тысяч энергосберегающих ламп в метро