Pápež stupňuje kritiku Izraela. Humanitárna situácia v Gaze je veľmi vážna a hanebná, odkazuje
Pápež František dnes ešte zosilnel svoju doterajšiu kritiku vojnového ťaženia Izraela v Pásme Gazy, keď humanitárnu situáciu na tomto izolovanom palestínskom území označil za "veľmi vážnu a hanebnú".
Informuje o tom agentúra Reuters. Izrael vedie v Gaze už 15 mesiacov vojnu proti palestínskemu teroristickému hnutiu Hamas v odvete za masaker v izraelskom pohraničí z októbra 2023.
Pápež vo výročnom prejave k diplomatom, ktorý v jeho mene predniesol jeden z jeho pobočníkov, zjavne narážal tiež na časté úmrtia dojčiat na podchladenie v zimnom období v Pásme Gazy, kde nie je takmer žiadna elektrina.
"V žiadnom prípade nemôžeme akceptovať bombardovanie civilistov," píše sa podľa Reuters v texte prejavu. "Nemôžeme sa zmieriť s tým, že mrznú deti, pretože boli zničené nemocnice alebo bola zasiahnutá energetická sieť krajiny," uviedol pápež ďalej.
Osemdesiatosemročný František bol počas prejavu prítomný, ale o jeho prečítanie požiadal svojho pomocníka, keďže sa zotavuje po nachladnutí, poznamenal Reuters.
Františkove výroky o Gaze boli súčasťou prejavu k vyslancom zo 184 krajín akreditovaných vo Vatikáne, ktorý býva niekedy označovaný ako pápežov prejav "o stave sveta". Medzi prítomnými bol aj izraelský veľvyslanec pri Svätom stole.
František, hlava rímskokatolíckej cirkvi, ku ktorej sa na celom svete hlási 1,4 miliardy ľudí, si zvyčajne dáva pozor, aby sa nestaval na niektorú zo znepriatelených strán existujúcich konfliktov.
Od začiatku vojny v Pásme Gazy však vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby pomohlo ukončiť násilie, a opakovane vyzýva na zvýšenie humanitárnej pomoci pre civilistov aj na prepustenie izraelských rukojemníkov. V poslednom čase sa tiež začal vyjadrovať kritickejšie k spôsobu vedenia izraelskej vojenskej kampane.
Vo svojej knihe ku katolíckemu svätému roku 2025, ktorá vyšla v novembri v Taliansku a latinskoamerických krajinách, sa František v jednej z pasáží vyjadruje aj k situácii v Gaze. "Podľa niektorých expertov to, čo sa deje v Gaze, má znaky genocídy. Malo by to byť starostlivo prešetrené," uviedol pápež v knihe. Izrael obvinenia z genocídy v Pásme Gazy odmieta.
Vojnu v Gaze rozpútal Hamas 7. októbra 2023 útokom na Izrael, pri ktorom palestínski ozbrojenci zavraždili 1200 ľudí, väčšinou civilistov, a 251 osôb uniesli ako rukojemníkov.
Následná izraelská vojenská reakcia zničila veľkú časť husto zastavaného Pásma Gazy masívnym bombardovaním a vyžiadala si už životy viac ako 46-tisíc Palestínčanov. Bilancia obetí, ktorú denne zverejňujú úrady spravované Hamasom, nerozlišuje medzi ozbrojencami a civilistami, tých je však väčšina, čo pripúšťa aj Izrael.
Z pôvodných 2,3 milióna obyvateľov Pásma Gazy muselo 1,9 milióna opustiť domovy; veľká časť z nich sa tiesní v malej "humanitárnej zóne", kde prežívajú v katastrofálnych podmienkach a kde podľa úradov OSN tiež nie je bezpečné.