Móda v Louvru, Cézanne v Provence nebo Munch v Londýně. Tyto výstavy navštivte
I tento rok se mají milovníci umění na co těšit. Podívali jsme se do nabídky evropských institucí a tohle jsou výstavy, které by v roce 2025 neměly uniknout vaší pozornosti. Třeba i proto, že Centre Pompidou, které hostí nejednu zajímavou expozici, se kvůli rekonstrukci návštěvníkům minimálně na pět let uzavře.
Paris Noir v Centre Pompidou
Ještě předtím, než se na konci září tohoto roku zavřou brány pařížského Centre Pompidou, které čeká rozsáhlá, pravděpodobně pět let trvající rekonstrukce, bude tato instituce hostit důležitou výstavu. Paris Noir, startující v březnu, představí na 150 umělců afrického původu, kteří působili na francouzské výtvarné scéně od padesátých let až do počátku milénia.
Přestože mnozí z nich významně přispěli k uměleckým směrům, jako je surrealismus, volná figurace, modernismus či postmodernismus, mnoho jejich děl nebylo na půdě žádné pařížské galerie nikdy vystaveno.
Skrze vybrané umělce výstava ukáže, jak černošští umělci zpochybňovali dominantní narativy a reflektovali politické změny, od africké nezávislosti až po pád apartheidu. Výstava, která trvá od 19. března do 30. června 2025, představí také čtyři instalace současných černošských umělců, jako je Valérie John nebo Jay Ramier.
V Centre Pompidou navštivte i výstavu věnovanou významné malířce minulého století Suzanne Valadon.
Art and couture v Louvru
V Paříži ještě chvíli zůstaneme, protože tu na konci ledna začíná velká výstava Louvre Couture. Art and Fashion: Statement Pieces. Jde o velkou událost – i když je Paříž nepochybně jedním z hlavních měst módy, Louvre nikdy podobnou výstavu ve svých prostorách nehostil.
Na ploše devět tisíc metrů čtverečních tu ale bude nově vystavena zhruba stovka oděvů a doplňků vyrobených mezi lety 1960 a 2025. Nebudou tu však vystaveny bez kontextu – galerie je záměrně uvádí do dialogu s ostatními uměleckými díly a řemesly Oddělení dekorativního umění.
Těšit se můžete například na kabát z podzimní haute couture kolekce Chanelu 1996/1997. Vyšívaný je tisíci flitry a jeho autor – Karl Lagerfeld – se při jeho tvorbě nechal inspirovat čínskými dekory. Nechybí ani modely Johna Galliana pro Dior, Jeana Paula Gaultiera nebo Alexandera McQueena v kontrastu s předměty, jako je brnění vyrobené pro francouzského krále Jindřicha III.
Výstava trvá od 24. ledna do 21. července 2025. Milovníci módy by pak neměli minout výstavu Dolce & Gabbana v pařížském Grand Palais.
American Photography v Amsterodamu
Málokterá země měla takový vliv na rozvoj fotografie jako Spojené státy. Jejich nejzvučnější jména budou od února k vidění v amsterodamském Rijksmuseu, které dlouhodobě buduje jejich sbírku a dvě stovky z nich návštěvníkům vůbec poprvé představí.
V celoevropském měřítku jde o velkou událost, k vidění budou snímky od roku 1839 až do 21. století od Sally Mann, Roberta Franka, Lisette Model, Nan Goldin, Andyho Warhola, Paula Stranda nebo Jamese Van Der Zeeho, stejně jako díla neznámých, anonymních amerických fotografů.
Výstava je výsledkem dlouhotrvající spolupráce kurátorů Mattie Boom a Hanse Roosebooma, kteří spravují fotografickou sbírku Rijksmusea od devadesátých let dvacátého století.
V roce 2023 se i díky tomu stali prvními neamerickými laureáty prestižního ocenění The Association of International Photography Art Dealers za propagaci oboru.
Výstava trvá od 7. února do 8. června 2025. V Amsterodamu by vám pak neměla uniknout ani výstava německého sochaře a malíře Anselma Kiefera, která probíhá ve Van Gogh Museu a Stedelijk Museu Amsterodam.
Paul Cézanne v Provence
Nemusíte si to uvědomovat, ale onen rozlehlý venkovský dům a statek nedaleko Aix-en-Provence jste na obrazech Paula Cézanna pravděpodobně viděli. Dům z osmnáctého století, který koupil jeho tatínek v roce 1859, se totiž stal častým námětem jeho pláten.
Otec moderního umění v něm pracoval téměř čtyřicet let a často vyobrazoval pohled z domu, místní kaštanové aleje, nedaleké lesní cesty nebo sluncem prostoupená pole. Jindy zase dům sloužil jako kulisa pro portréty nebo výjevy přátelských setkání.
Více než stovku obrazů, kreseb a akvarelů z blízkosti rodinného domu ukáže výstava Cézanne au Jas de Bouffan, kterou bude možné od června navštívit v Musée Granet ve vzpomínaném Aix-en-Provence.
Když už na jihu Francie budete, navštivte i samotný nově zrekonstruovaný dům a poslední ateliér Les Lauves, kde umělec pracoval až do své smrti v roce 1906.
Výstava trvá od 28. června do 12. října 2025.
Munch v Londýně
Je přehlížená, nikoli nedůležitá. Řeč je o portrétní tvorbě norského malíře a grafika Edvarda Muncha. Její stěžejní díla bude tento rok prezentovat nově zrekonstruovaná Národní portrétní galerie v Londýně.
K vidění tu budou díla vytvořená mezi roky 1880 a 1920, která vyobrazují Munchovu rodinu, přátele, mecenáše nebo sběratele, stejně jako jeho četné autoportréty. Výstava mimo mistrovského umu ukáže, že Munch byl velmi společenský a bohémský umělec, nikoli umělec, jehož celý život ovlivňovaly duševní obtíže.
Kurátorkou chronologického přehledu, který představí přibližně čtyřicet obrazů, je Alison Smith, bývalá hlavní kurátorka Národní portrétní galerie a nyní ředitelka sbírek a výzkumu ve Wallace Collection.
Výstava obsahuje významné zápůjčky z Munchova muzea v Oslu, Moderna Museet ve Stockholmu, Museo Nacional Thyssen-Bornemisza v Madridu a Národního muzea umění, architektury a designu v Oslu.
Výstava trvá od 13. března do 15. června 2025. V Londýně pak navštivte i Leigha Boweryho v Tate Modern.
The post Móda v Louvru, Cézanne v Provence nebo Munch v Londýně. Tyto výstavy navštivte appeared first on Forbes.