Добавить новость
ru24.net
World News
Январь
2025

Daň z nemovitosti v roce 2025: Co se mění? Komu, kdy a kolik zaplatit?

0

Pokud jste v loňském roce koupili nebo prodali nemovitost, máte do konce ledna povinnost podat daňové přiznání. Podívejte se s námi, jak na to, koho se to týká a k jakým změnám v letošním roce došlo.

Kdo má povinnost podat daňové přiznání?

Povinnost zaplatit daň z nemovitosti se týká téměř každého vlastníka nemovitosti, ať už jde o dům, chatu, chalupu, pozemek, nebo jinou nemovitost.

Povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí do 31. ledna se vás ovšem týká pouze v případě, že jste v loňském roce koupili, zdědili či dostali nemovitost nebo se vaší nemovitosti týkají změny, jako je stavební povolení, zahájení výstavby či kolaudace stavby.

Povinnost se vztahuje také na vlastníky, kteří využívali stavby drah, letišť či přístavů k podnikání mimo veřejnou dopravu nebo tyto nemovitosti pronajímali k jiným účelům. 

Ti, kteří nemovitost vlastní delší dobu a neprovedli na ní výrazné rekonstrukce, nemusí zatím nic řešit a vyčkají na pokyny finančního úřadu ohledně částky daně pro letošní rok.

Koho se daň z nemovitosti netýká?

Daň z nemovitosti se netýká lidí bydlících v nájmu ani členů bytových družstev.

Jak podat přiznání k dani z nemovitých věcí?

Finanční správa doporučuje využít předvyplněné daňové přiznání, které obsahuje data z finančního úřadu a katastru nemovitostí, dostupné v daňové informační službě DIS+ na portálu MOJE daně.

Přiznání je možné nejen snadno vyplnit, ale také elektronicky odeslat. Pro daňové poplatníky, kteří mají ze zákona zřízenou datovou schránku, je elektronické podání povinné. Ostatní mohou přiznání podat i na finančním úřadu.

Co když vlastním více nemovitostí?

Pokud jste během loňského roku koupili či dostali více nemovitostí, můžete je uvést v jednom daňovém přiznání za předpokladu, že se nacházejí v jednom kraji. Pokud se každá z nich nalézá v jiném kraji, je potřeba podat daňové přiznání v příslušném kraji pro každou nemovitost zvlášť.

Co když jsem spoluvlastníkem nemovitosti?

Pokud jste spoluvlastníkem nemovitosti, máte několik možností. Buď můžete podat daňové přiznání za svůj spoluvlastnický podíl samostatně, nebo se můžete dohodnout se zbylými vlastníky a zvolit si společného zmocněnce, který za vás všechna daňová přiznání podá a následně i zaplatí daň.

Lze se také domluvit na společném zmocněnci jen pro část spoluvlastníků. 

Termín podání daňového přiznání 

Přiznání k dani z nemovitých věcí je třeba podat nejpozději 31. ledna. 

Petr Lukeš, ředitel realitní kanceláře Stone & belter, připomíná novým majitelům nemovitostí jednu drobnost týkající se standardního termínu podání daňového přiznání do 31. ledna. 

„Pokud byla kupní smlouva doručena na katastr před koncem daného roku a vklad vlastnického práva zapsán až v roce následujícím, tak se velmi zjednodušeně tento termín posouvá o další tři měsíce od vkladu. To znamená například do 30. dubna,“ vysvětluje Lukeš. 

Jak se dozvím částku?

Informaci o výši platby se dozvíte od finančního úřadu do 25. května. Pošle vám ji buď složenkou, nebo do datové schránky. Pokud se tak do zmíněného data nestane, je vhodné se obrátit na příslušný finanční úřad. 

Bude letos daň vyšší?

Loni vlivem vládního konsolidačního balíčku daň z nemovitosti vzrostla oproti roku 2023 v průměru o osmdesát procent. Na výslednou částku mají vliv také místní koeficienty, které si mohou nastavovat samy obce. Některé z nich se pro letošní rok rozhodly své občany daňově zvýhodnit a koeficient snížit.

Daňové koeficienty

Místní koeficienty u daně z nemovitosti slouží obcím k úpravě výše této daně podle jejich potřeb a podmínek. Jsou násobkem základní sazby daně a obce je mohou použít k získání vyšších příjmů do svého rozpočtu nebo naopak ke snížení daňového zatížení občanů.

Koeficienty vznikly proto, aby obcím poskytly větší flexibilitu při financování veřejných služeb a umožnily jim lépe reagovat na místní ekonomické a sociální podmínky. Jejich zavedení reflektuje rozdíly mezi regiony, například mezi malými obcemi a velkými městy, kde jsou náklady na veřejné služby výrazně odlišné.

Hodnota koeficientu se může pohybovat v rozmezí od 0,5 do 5, přičemž se jím násobí základ daně vypočítaný na základě typu nemovitosti, její velikosti a dalších parametrů. Podobně velké byty či pozemky kvůli tomu mohou mít v různých městech výrazně rozdílné daňové zatížení. Aktuální výši koeficientu si můžete ověřit na webu Finanční správy.

Termín platby daně z nemovitosti

Daň z nemovitosti je potřeba zaplatit nejpozději do konce května v případě, že je nižší než pět tisíc korun. Přesahuje-li vaše daň částku pět tisíc korun, můžete ji zaplatit i ve dvou splátkách, přičemž tu první musíte uhradit do konce května a druhou do konce listopadu. 

Co když zaplatím později?

Pokud se s platbou zpozdíte, hrozí vám sankce. Úřady ještě tolerují prvních pět dnů po termínu, pak se vám ale za každý další den začne načítat pokuta ve výši 0,05 procenta ze stanovené daně.

Změny od letošního roku

K výraznějším změnám v oblasti daně z nemovitých věcí došlo spíše v rámci vládního ozdravného balíčku v roce 2024, nicméně pár změn přinesla novela zákona o dani z nemovitosti i v letošním roce. A to zejména na obecní úrovni. 

Změny se týkají například koeficientů. „Byl zrušen koeficient 1,5 a upraveny byly koeficienty odvíjející se od počtu obyvatel obce. Obce mohou také samy upravovat místní koeficienty, což znamená, že v některých lokalitách může dojít ke zvýšení nebo naopak snížení daňového zatížení,“ vysvětluje Michal Jelínek z V4 Group.

Expert dále připomíná, že daň z nemovitých věcí je jedinou z daní, jejíž výnos je v celém rozsahu příjmem obce, na jejímž katastrálním území se nemovitá věc nachází.

Podle aktuálního znění zákona mohou obce stanovit místní koeficient buď pro celé území obce, nebo pro její jednotlivé části, přičemž v minulém roce mohly části zahrnovat i konkrétní parcelní čísla. To umožňovalo obcím zvýšit místní koeficient například na lukrativnější nemovitosti či průmyslové areály ve vymezené oblasti.

Od roku 2025 už obce nemohou určovat místní koeficienty podle konkrétních parcel. Koeficienty je možné stanovit pouze pro celé obce, katastrální území, městské části nebo skupiny nemovitostí, například průmyslové stavby.

Pokud budou obce chtít upravit koeficienty pro konkrétní parcely, budou muset vydat opatření obecné povahy, které musí být detailně zdůvodněné, aby se předešlo diskriminaci nebo zvýhodňování některých vlastníků. Tato změna má zajistit spravedlivější stanovení daně a omezit libovolné rozhodování obcí.

V dani z nemovitých věcí také došlo ke zrušení některých dosavadních osvobození, například pro některé pozemky s přírodními útvary, jako jsou mokřady, rokle nebo skalní útvary. Osvobození zůstává uplatnitelné jen na určité kategorie přírodních pozemků, pokud splňují podmínky dle zákona. Na druhé straně byla zavedena nová osvobození, která podporují ekologické iniciativy.

Vlastníci pozemků s ekologicky významnými prvky, například se stromořadími nebo skupinami dřevin, mohou být od daně osvobozeni, pokud jsou tyto prvky zapsány v evidenci ekologicky významných prvků.

The post Daň z nemovitosti v roce 2025: Co se mění? Komu, kdy a kolik zaplatit? appeared first on Forbes.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
ATP

Даниил Медведев — в полуфинале турнира ATP, конфликт Малкома с фанатами. Главное к утру






Единое хранилище чеков создали в России. Плюсы и минусы нового сервиса

Бурлакову включили в обновленный ролик, посвященный победителям ЧЕ

Дорожные знаки отремонтировали еще в 12 округах Подмосковья

Глава РФПИ назвал переговоры между Россией и США в Эр-Рияде позитивными