Do Sýrie prišiel katarský premiér, rokoval s vládcom krajiny Šarom
Do Sýrie pricestoval katarský premiér Muhammad bin Abdar Rahmán Sanie, následne sa stretol s faktickým vládcom krajiny Ahmadom Šarom, povedal podľa agentúry Reuters hovorca katarského ministerstva zahraničných vecí.
Katar patril od začiatku občianskej vojny v Sýrii medzi najväčších podporovateľov síl bojujúcich proti režimu prezidenta Bašára Asada. Premiér Sání odsúdil prítomnosť izraelskej armády na sýrskom území a vyzval Izrael na okamžité stiahnutie jednotiek.
Katarský premiér do Sýrie prišiel po tom, čo v stredu večer oznámil uzavretie dohody o prímerí v Pásme Gazy, ktorá má nadobudnúť platnosť v nedeľu a ukončiť tak 15 mesiacov trvajúce boje medzi Izraelom a palestínskym teroristickým hnutím Hamas.
Hlavný sprostredkovateľ rokovaní
Katar je spolu s Egyptom a Spojenými štátmi hlavným sprostredkovateľom nepriamych rokovaní medzi oboma stranami konfliktu, ktoré sa konali v katarskom Dohe.
Katarská diplomacia zohráva kľúčovú úlohu nielen v regióne Blízkeho východu. V minulosti sa zúčastnila vyjednávania v záležitostiach týkajúcich sa amerických väzňov v Iráne, rusko-ukrajinskej vojny či konfliktov v Afrike.
Izrael po kolapse Asadovho režimu v decembri v niekoľkých vlnách útočil na rôzne ciele vojenskej infraštruktúry na území celej Sýrie, pričom túto kampaň označil za preventívne údery, ktoré majú zabrániť voči Izraelu nepriateľským aktérom zmocniť sa vojenského arzenálu.
Asadov režim bol blízkym spojencom Iránu a libanonského hnutia Hizballáh, ktorí územie Sýrie používali na pašovanie zbraní do Libanonu a ako logistickú základňu pre útoky na Izrael.
Sýria nechce vstupovať do konfliktov
Nové vedenie Sýrie dlhodobo zdôrazňuje, že nemá v úmysle vstupovať do konfliktov so svojimi susedmi vrátane Izraela. Útok izraelského dronu však v stredu zabil dvoch vojenských činiteľov spadajúcich pod nové sýrske vedenie a starostu juhosýrskej obce. Tento smrteľný úder vôbec prvým izraelským útokom na zložky nového sýrskeho vedenia.
Izrael tiež desiatky rokov okupuje Golanské výšiny, ktoré patria Sýrii, a po Asadovom páde izraelská armáda obsadila aj demilitarizovanú zónu, ktorá vznikla v roku 1974 na základe rezolúcie OSN.
Katar považuje prítomnosť izraelskej armády v demilitarizovanej zóne za nerozumný a ľahkovážny čin a žiada okamžité stiahnutie, povedal katarský premiér Sání na spoločnej tlačovej konferencii s Ahmadom Šarom. "Izraelský postup v regióne bol daný prítomnosťou iránskych milícií a Hizballáhu. Tie už tu po oslobodení Damasku nie sú. Izrael dnes používa zámienok, aby prenikal na sýrske územie do nárazníkovej zóny," povedal podľa agentúry AFP Šara. Sýria je pripravená jednotky OSN v demilitarizovanej zóne opäť uvítať, dodal.
Katar podľa Sania podporí obnovu sýrskej infraštruktúry zničenej vojnou, pričom konkrétne spomenul podporu v energetickom sektore s tým, že Sýrii dodá elektrinu, ktorej dodávky bude postupne navyšovať, napísal Reuters.
Režim prezidenta Bašára Asada sa zrútil 8. decembra, keď islamistickí povstalci zo zoskupenia Haját Tahrír aš-Šám (HTS) na konci novembra začali proti vládnym vojskám bleskovú ofenzívu. V Sýrii bola zriadená prechodná vláda pod vedením HTS, ktorá má vládnuť do 1. marca 2025.