Kanada će uzvratiti ako SAD uvede carine, Meksiko smiruje napetosti
"Sve je na stolu i podržavam princip jednakih carina u dolar", rekao je Trudeau na pres-konferenciji, precizirajući da će to imati "određenu cijenu" za Kanađane.
"Spremni smo da se suočimo sa svim scenarijima i štitit ćemo naše nacionalne interese", rekao je premijer koji je podnio ostavku početkom januara, a čiji će nasljednik biti poznat tek 9. marta.
Međutim, rekao je da je uvjeren da Trumpova administracija neće uvesti carine što bi bio "presudan trenutak za Kanadu i Kanađane".
Prema riječima ekonomista, uvođenje carina bi pokrenulo duboku recesiju u Kanadi čijih 75 posto izvezene robe i usluga ide u SAD, te su u pitanju stotine hiljada radnih mjesta, piše AFP.
Banka Scotia ocjenjuje da bi američko povećanje carina, čemu bi uslijedio kanadski odgovor, moglo da dovede do pada kanadskog BDP-a od pet posto, uz znatno povećanje nezaposlenosti i porasta inflacije od više od 4,1 posto.
"Planiramo (carine) reda veličine od 25 posto za Meksiko i Kanadu, zato što dozvoljavaju ulazak velikog broja ljudi... kao i mnogo 'fentanila' (opioida koji izaziva veliku zdravstveni problem u SAD-u)", rekao je Trump u ponedjeljak.
Meksička predsjednica Claudia Sheinbaum istakla je u utorak da Trump može da zove kako hoće dio Meksičkog zaliva koji zahvata teritoriju SAD-a, ali da će za njenu zemlju i za cijeli svijet ostati Meksički zaliv.
"Za nas je to i dalje Meksički zaliv, a to će ostati i za cijeli svijet", rekla je ona, prenosi AP.
Tramp je u ponedjeljak nakon inauguracije potpisao naređenje da se ime Meksičkog zaliva promijeni u Američki zaliv.
Rekla je i da je Trumpovo izvršno naređenje u kojem proglašava nacionalnu vanrednu situaciju na američkoj južnoj granici sa Meksikom, takoreći isto kao ono potpisano tokom njegovog prvog predsjedničkog mandata.