Ako uľaviť krčnej chrbtici. Čo naozaj zaberá proti bolesti?
Na päťdesiat percent ide aj o vašu tému. Podľa prieskumov má až polovica dospelých v priebehu života skúsenosť s bolesťou krčnej chrbtice. Približne desatina z nich má tieto ťažkosti viac ako raz mesačne. Nečudo. V digitálnej ére je zraniteľný „spojovník“ našej hlavy a tela na rane z nespočetného množstva strán.
„Niekoľkohodinová práca pri počítači, dlhé sedenie za volantom, ale aj mnoho manuálne zameraných pracovných pozícií núti človeka držať hlavu v dlhodobom predsune a zároveň hornú krčnú chrbticu v miernom záklone,“ opisuje najrozšírenejší problém Iva Bílková, hlavná fyzioterapeutka FYZIOkliniky.
„Vzniká svalová disbalancia medzi povrchovými a hlbokými svalmi krčnej chrbtice. Ak sa problém dlhodobo nerieši, veľké napätie v šijových svaloch sa zreťazí do ďalších častí tela. Chronické bolesti ramien, migrény, brnenie rúk, to všetko sú najčastejšie prípady plynúce zo zlej funkcie hornej krčnej chrbtice.“
Osobitnou témou je správne držanie tela. Pokiaľ ho neovládame, alebo nie sme schopní docieliť, väzivový a svalový aparát je nevhodne preťažovaný. „Pri tomto procese môže postupne dochádzať aj k útlaku nervových štruktúr – jednotlivých miechových koreňov alebo celej krčnej miechy za vzniku cervikálnej myelopatie (degeneratívne ochorenie chrbtice v krčnom úseku, pri ktorom dochádza k výhrezom platničiek - pozn. red.), čo potom privádza pacienta k lekárovi,“ vysvetľuje Dušan Bartoš, lekár na oddelení rehabilitácie Rehabilitačnej kliniky Malvazinky.
Aktovky aj mobily
Začína to už v detských rokoch, kedy sú školáci preťažovaní ťažkými aktovkami. Ak sa k tomu pridá niekoľkohodinové pozeranie do obrazoviek mobilov či tabletov, nemožno sa diviť, že sa až päťdesiat percent mladých ľudí vo veku desať až osemnásť rokov zápasí s bolesťami chrbta. Ak má totiž dieťa ťažký batoh na chrbte, kompenzuje nadmernú váhu tým, že sa začne nakláňať dopredu a naťahovať krk hore, aby udržalo rovnováhu....
Zostáva vám 85% na dočítanie.