Senát schválil Hegsetha ako ministra obrany USA, rozhodol o tom až hlas viceprezidenta
Americký Senát tesne schválil vymenovanie Petea Hegsetha ministrom obrany Spojených štátov. Hlasovanie bolo nerozhodné, o jeho vymenovaní rozhodol svojím hlasom viceprezident J.D. Vance. Vymenovanie kontroverzného kandidáta je veľkým víťazstvom pre Donalda Trumpa, uviedla agentúra Reuters.
Proti Hegsethovi hlasovali všetci demokrati a nezávislí senátori a pripojili sa k nim aj traja republikáni. Demokratickí zákonodarcovia ho kritizujú kvôli údajne nedostatočným manažérskym skúsenostiam a podozreniam z nevhodného správania voči ženám či nadmernej konzumácie alkoholu, čo Hegseth poprel.
Bez predošlých skúseností
Štyridsaťštyriročný Hegseth je vojnový veterán a je známy predovšetkým vďaka svojmu pôsobeniu v Trumpovi naklonenej televízii Fox News. Okrem neúspešnej kandidatúry do Senátu USA nemá žiadne predchádzajúce politické skúsenosti.
Teraz povedie jedno z najdôležitejších ministerstiev USA. Túto pozíciu v minulosti získavali kandidáti s bohatými skúsenosťami s riadením veľkých organizácií, ktorí sa tešili širokej podpore oboch strán.
Bolo to iba druhýkrát, keď hlasovanie o vymenovaní člena vlády dopadlo nerozhodne a pre jeho potvrdenie bol potrebný rozhodujúci hlas, ktorý má v americkom Senáte viceprezident. Prvým bol aj Trumpov kandidát, Betsy DeVosová, ktorá sa v roku 2017 stala ministerkou školstva.
Z republikánskych senátorov proti Hegsethovi hlasovali senátorky Lisa Murkowská a Susan Collinsová a senátor Mitch McConnell. Ten uviedol, že Hegseth nepreukázal, že má schopnosť efektívne riadiť takú veľkú a zložitú organizáciu, akou je armáda.
Povedie vyše milión ľudí
Hegseth povedie 1,3 milióna príslušníkov aktívnej služby a takmer jeden milión civilistov, ktorí pracujú pre americkú armádu. Jej ročný rozpočet tvorí takmer jeden bilión dolárov. Hegseth zákonodarcom povedal, že doteraz najväčšia skupina, ktorú riadil, mala sto ľudí a najväčší rozpočet 16 miliónov dolárov.
Hegseth sľubuje priniesť do Pentagonu zásadnú zmenu. Agentúra Reuters upozornila, že politici budú pozorne sledovať ako sa Hegsethovi bude vo funkcii dariť, napríklad ako si poradí s personálnymi otázkami ako ženy v bojových rolách alebo aké budú jeho postoje v zásadných zahraničnopolitických témach, ako je vojna na Ukrajine, súperenie s Čínou a napätie na Blízkom východe.
Hegseth okrem iného kritizoval iniciatívy v oblasti rozmanitosti, rovnosti a inklúzie v armáde. Aký je jeho postoj k dôležitým zahraničným otázkam, ako vyzbrojovanie Ukrajiny, ako pripraviť americkú armádu na prípadný konflikt s Čínou a či by sa usiloval o obmedzenie americkej vojenskej prítomnosti v miestach ako Sýria a Irak, sa toho vie málo.