Trump zbavil funkcie generálnych inšpektorov naprieč americkou vládou
Americký prezident Donald Trump v piatok večer prepustil z niekoľkých ministerstiev a ďalších úradov doterajších generálnych inšpektorov, čo sú činitelia, ktorí majú nezávisle monitorovať prácu vlády.
Informoval o tom denník The Washington Post (WP), podľa ktorého prišlo o funkciu najmenej 12 inšpektorov. Denník The New York Times (NYT) informoval o 17 prepustených, neskôr údaj upravil na 12.
Trumpove nočné čistky
Oba denníky Trumpovu intervenciu popisujú ako "nočnú čistku". Staronový šéf Bieleho domu tým pokračoval v rozsiahlych personálnych zmenách, ktorými chce po návrate do čela Spojených štátov zabezpečiť, aby pracovníci federálnych agentúr nekládli odpor napĺňaniu jeho programu.
Trump okrem iného na úvod druhého mandátu nariadil ukončenie všetkých vládnych iniciatív na podporu rozmanitosti a podpísal dekrét, ktorý má umožniť ľahké prepúšťanie kariérnych úradníkov.
Čistku medzi generálnymi inšpektormi podľa tlače zrejme nevykonal v súlade so zákonom, pretože ten ukladá prezidentovi o takýchto zmenách informovať Kongres s 30-dňovým predstihom. Hlava štátu pri tom má uviesť detailné zdôvodnenie svojho rozhodnutia.
Pochybenia vo výpovediach
V piatok zasiahnutí činitelia dostali správu o vyhodení v e-maile, ktorý im oznamoval, že s okamžitou platnosťou končí. Podľa NYT pritom dnes nielenže nebolo jasné, prečo ich Trump v administratíve nechce, ale ani to, koho všetkého sa prepúšťanie týkalo.
Jeden z dotknutých v reakcii napísal personálnemu oddeleniu Bieleho domu, že rozhodnutie môže byť neplatné, informujú médiá. "Odporúčam vám, aby ste sa spojili s právnikom Bieleho domu a prebrali zamýšľaný postup," uviedol podľa webu Politico doterajší inšpektor Agentúry pre malé podniky (SBA) Hannibal Ware, ktorý zároveň vedie orgán zastupujúci všetkých generálnych inšpektorov. "V tejto chvíli nie sme presvedčení, že by urobené kroky boli právne dostatočné," pokračoval list.
Inšpektori sú vymenovaní prezidentom alebo šéfmi jednotlivých agentúr a často zostávajú vo funkcii pod rôznymi prezidentmi, aby bola zachovaná ich nezávislosť. Ich úlohou je odhaľovať korupciu, či zneužívanie právomocí a Trump sa s nimi miestami dostával do konfliktov počas svojho prvého mandátu, na konci ktorého prepustil päť generálnych inšpektorov.
Čistky sa netýkajú každého
Aktuálna vlna prepúšťania sa podľa tlače dotkla ministerstiev obrany, zahraničia, dopravy alebo životného prostredia a tiež Agentúry pre ochranu životného prostredia (EPA).
Nedotkla sa však Michaela Horowitza, ktorý vedie inšpekciu na ministerstve spravodlivosti a na pozícii bol už v prvom Trumpovom mandáte. "Väčšina z vyhodených boli Trumpovi nominanti z prvého funkčného obdobia, čo ohromilo komunitu kontrolórov," napísal denník WP.
"Možno sú dobré dôvody, prečo boli prepustení," reagoval na správy republikánsky senátor Chuck Grassley. "Ak to tak je, potrebujeme to vedieť. Chcel by som od prezidenta Trumpa podrobnejšie vysvetlenie. Tak či onak, detailné oznámenie o odvolaní v 30-dňovom predstihu, ktoré vyžaduje zákon, nebolo Kongresu poskytnuté," citovala ho televízia CNN.
Biely dom sa k vývoju ihneď nevyjadril a nebolo jasné, koho Trump na uvoľnené pozície dosadí. Podľa denníka NYT by piatková intervencia mohla ohroziť tradičnú nezávislosť interného dozorného mechanizmu.