Добавить новость
ru24.net
World News
Январь
2025

Narozené v Číně, domestikované ve Švédsku. Volvo EX30 je takový cool trik

0

Bylo to překvapení. Možná i pro samotné zastoupení automobilky Volvo. Její elektrický model EX30 se loni dostal mezi pět nejprodávanějších elektromobilů Česka.

Tisícovku prodaných kusů jako u třech úspěšnějších konkurentů se pokořit nepovedlo, ale i tak bylo loni prodaných skoro devět stovek kusů Volva XC30 příjemným oživením elektromobilního trhu, kde stejně jako ve světě vládne Muskova Tesla s Modelem Y. Volvu to v Česku stačilo na čtvrtou pozici. Přeskočila ho ještě Škoda Enyaq a Tesla Model 3.

Volvo nikdy nebyla značka, která by se téměř v jakémkoli českém žebříčku usazovala na předních příčkách. I když zároveň nikdy nezájmem zákazníků nestrádalo, ve srovnání s konkurencí typu BMW nebo Mercedes-Benz většinou stálo trochu stranou. Jak je možné, že v elektromobilovém segmentu nechalo řadu konkurentů za sebou?

Vděčí za to modelu EX30. Ve Volvu mu říkají malé SUV a dokázali s ním vzbudit slušný zájem i v celé Evropě, kde se ho loni prodalo skoro devět tisíc kusů. Stačilo to na osmé místo. Když jsem se o něm bavil s jedním z českých motoristických novinářů, padl názor, že EX30 je geniální marketingový trik.

Vezměte jako základ poměrně levný čínský elektromobil, což je u Volva, které spadá pod čínský koncern Geely, ta nejsnazší věc, jakou si lze představit. Nechte designéry, aby ho trošku pomačkali, abyste vytvořili pro Volvo charakteristické hrany, udělejte vnitřek co nejvíc jednoduchý a říkejte tomu severský design, pro jistotu pak někam dejte ještě švédské vlaječky a máte hotovo.

Zákazníci, pro které je Škoda, Tesla nebo Volkswagen moc masová záležitost, by se chytit mohli.

Něco na tom částečně je. Ale je fér jít víc do hloubky. A začnu jednou z těch hlavních věcí – Volvo dokázalo nabídnout technicky, rozměrově i vzhledově zajímavý elektromobil za akceptovatelnou cenu, kterou v Česku loni navíc o dvě stě tisíc korun dokázala srazit státní podpora. Aktuálně je tak základní cena bez skončené dotace 895 tisíc korun, na nejsilnější verzi je potřeba víc než 1,1 milionu. Ta nejostřejší verze je ovšem dílo ďáblovo.

Nejrychlejší cesta do školy

Nevelké auto dlouhé 4,2 metru, které velikostí odpovídá třeba Škodě Kamiq, totiž můžete mít ve verzi se dvěma elektromotory s nesmyslným výkonem 428 koní, což zařídí stejně nesmyslné zrychlení z nuly na sto za 3,6 sekundy.

Vzhledem k tomu, že EX30 si často pořizují ženy, jde asi o nejrychlejší auto určené pro rozvážení dětí do škol a na odpolední kroužky. Ta síla je brutální a sešlápnutí plynu dovolí zažít něco pro většinu populace zatím nepoznaného. Jinde než na semaforech a za sucha ale maximální výkon zkoušet dvakrát nedoporučuji. Nastavením podvozku jde pořád o malé městské SUV, neřídíte Porsche 911.

Bonusem je ale fakt, že na rozdíl od základní verze s 272 koňmi má poháněnou i zadní nápravu, jde tedy o čtyřkolku. Ale pozor, zrychlení hlavně při předjíždění je i v méně nabroušené verzi se skoro třemi sty koní jen o něco menší masakr. Těch bezpečnostních řešení, která se o vás mají starat, je samozřejmě spousta.

Volvo je koneckonců dlouhé desítky let známé tím, že nechce, abyste za jeho volantem umírali. Marketingově se to moc dobře nekomunikuje. Jenže bezpečnost je někdy až lehce vlezlá, což ale platí skoro o všech současných autech.

V EX30 stačí zívnout a vlastní auto vás začne důrazně přesvědčovat, že by bylo fajn zastavit a dát si kávu. Ale v pořádku, jde to vypnout. Stejně jako skoro všechno, co pípá, když děláte to, co byste neměli (obvykle to souvisí s o něco vyšší než povolenou rychlostí).

Na druhou stranu třeba systém automatického brzdění v křižovatce, který auto v případě hrozící srážky sám zastaví, je vcelku užitečná funkce. Výsledkem pak je, že v nárazových testech EuroNCAP nejmenší volvo nedávno dostalo plný počet pěti hvězdiček.

Uvnitř volva je život opravdu strohý nebo také minimalistický. Víc než jakékoli jiné auto připomíná interiér tesly, po níž také převzalo filozofii centrálního dotykového displeje středně drahého tabletu, přes který se ovládá téměř všechno. A také se na něm všechno důležité promítá, například aktuální rychlost, takže pohled vám bude neustále padat lehce doprava. Chtělo by to head-up displej, ale to by se nesmělo šetřit.

Podobně se šetřilo i na audiosystému. Tahat desítky metrů kabelu k reproduktorům? Proč, když stačí koupit jeden soundbar a prsknout ho na palubní desku. Filharmonii si nepouštějte, pokud jste ale jako já měli na základní škole z hudební výchovy trojku, zase tak moc vás to trápit nebude. A poslech dětských pohádek prošel bez ztráty kytičky.

Šetřilo se i na materiálech. Jednak náklady, ale i planeta, ze které díky Volvu mizí tuny použitých plastů, které pak recyklované končí v EX30. Volvo říká, že z recyklovaných plastů nebo jiných recyklovaných a obnovitelných materiálů je zhruba třetina dekorativních prvků interiérů, a to samé platí i přibližně o čtvrtině veškerého v autě použitého hliníku. 

Bez vlastní zkušenosti informace o interiéru může znít skoro děsivě, ale ono to vypadá skvěle, tedy pokud nebažíte po měkké kůži s prošíváním ve tvaru vašich iniciál. Designérská duše se radostí rozplesá nad podobou vnější kliky dveří, která je, a teď se podržte, z opravdického kovu.

A to samé se dá říct i o sedadlech, kde se povedlo zkombinovat vlnu a recyklovaný polyester. V zimě tak hřejí, v létě se po nich nebudete kvůli potu klouzat ze strany na stranu.

Co funguje skvěle, je spolupráce Volva s Googlem. Použití navigace nebo plánování tras s nabíjením je radost. Všechno běhá rychle, a navíc pokud používáte telefon s Androidem, auto se s vaším mobilem ihned propojí. Stačí jen nastoupit, ťuknout na to, co už jste v minulosti třeba hledali, a vyrazit. Žádné prodlevy, než se software načte, během našeho testu žádné zamrzání. Vsadit na Google a nesnažit se vyvíjet vlastní prostředí byl skvělý nápad.

Co funguje méně skvěle, je spotřeba, kterou sundat výrazně pod 20 kilowatthodin na sto kilometrů je úkol pro mistra jízdy na co nejnižší spotřebu. S nečekaně vysokou spotřebou pak klesá i dojezd.

U verze s větší baterií 69 kilowatthodin, za niž se připlácí 140 tisíc korun, to má být 450 kilometrů, ale realita ukázala, že je třeba počítat s údajem o zhruba šedesát až sedmdesát kilometrů nižším. A pak je tu ještě základní verze, u které výrobce udává dojezd 337 kilometrů. I tady to ale bude s otazníkem.

Malé elektrické volvo je tak trochu trik. Když na něj přistoupíte, budete mít auto ze Švédska (mrk mrk), které cool prostě je, ve světě elektromobilů nestojí úplný nesmysl, a když se ve verzi s výkonem přes 400 koní nepokoušíte zabít, příjemně se s ním i jezdí. Volvo to ví. Hlavně díky výsledkům za loňský rok, které byly pro švédskou automobilku díky prodeji 763 389 aut rekordní. Ve velké míře i díky malému Volvu EX30.

The post Narozené v Číně, domestikované ve Švédsku. Volvo EX30 je takový cool trik appeared first on Forbes.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
ATP

Рио (ATP). 1/4 финала. Зверев сыграет с Комесаньей, Серундоло – с Мюллером






Более 10 тысяч человек посетили Музей Победы 23 февраля

Дома великих музыкантов

Футболисты «Наполи» проиграли «Комо» в Серии A

Глава IBA Кремлев призвал провести в России следующий бой Бивола и Бетербиева