Rusku hrozí vlna firemných bankrotov, varujú provládni ekonómovia. Zadlžených firiem pribúda
Ruskej ekonomike tento rok hrozí vlna firemných bankrotov. O výskumnej správe moskovského Centra pre makroekonomické analýzy a krátkodobé prognózy, ktoré je blízke Kremľa, dnes informovala agentúra Reuters. Podiel firiem s rizikovou mierou zadlženia na celkových príjmoch súkromných spoločností v Rusku sa vlani zdvojnásobil, vyplýva z analýzy.
"Ruská ekonomika čelí hrozbe rozsiahleho nárastu počtu firemných bankrotov," napísali autori analýzy. Do konca minulého roka podľa ich odhadu podiel spoločností s rizikovou mierou zadlženia na celkových príjmoch ruských podnikov dosiahol 20 percent. Za rizikovú mieru zadlženia výskumníci považujú, ak splátky úrokov dosahujú dve tretiny upraveného zisku danej firmy.
Varovanie zdôrazňuje rozsah vysokej inflácie a spomaľujúceho sa rastu, ktoré vyvolávajú u prezidenta Vladimira Putina obavy z narušenia ruskej vojnovej ekonomiky, píše Reuters. Po začatí invázie ruských vojsk na Ukrajinu koncom februára 2022 centrálna banka zvýšila základnú sadzbu na 20 percent, aby podporila kurz rubľa, obmedzila inflačné tlaky a brzdila rýchly odliv kapitálu z krajiny.
Neskôr centrálni bankári základný úrok postupne znížili až na 7,5 percenta, ale od augusta minulého roka opäť začali s postupným zvyšovaním, postupne až na 21 percent, čo je najvyššia hodnota od roku 2000. Robí tak v snahe bojovať s infláciou, ktorá vlani dosiahla 9,5 percenta. Tým prekonala prognózy vlády aj centrálnej banky.
Na vysoké úrokové sadzby, ktoré zvyšujú náklady na pôžičky, sa podľa Reuters teraz sťažujú viaceré ruské podniky. Najväčší ruský mobilný operátor MTS v novembri označil vysoké náklady na splátky úverov za dôvod, prečo mu v treťom štvrťroku klesol čistý zisk takmer o 89 percent.