Jak faktoring pozwala zmniejszyć ryzyko niewypłacalności kontrahenta?
Niewypłacalność klientów lub opóźnienia w płatnościach mogą prowadzić do poważnych problemów, które zagrażają płynności i dalszemu rozwojowi firmy. Faktoring oferuje nowoczesne podejście do zarządzania tym ryzykiem, umożliwiając firmom nie tylko szybkie pozyskanie środków na działalność operacyjną, lecz także skuteczne zabezpieczenie się przed ryzykiem niewypłacalności kontrahenta. Czym faktoring pełny różni się od niepełnego?
Czym jest faktoring?
Faktoring to usługa finansowa, która umożliwia szybką poprawę sytuacji płynnościowej firmy. W jaki sposób? Polega on na sprzedaży przez przedsiębiorców nieprzeterminowanych faktur z odroczonym terminem płatności, które wystawili kontrahentom. Dzięki faktoringowi nie muszą czekać kilka tygodni czy miesięcy na opłacenie faktury przez kontrahenta, gdyż od ręki otrzymują pieniądze od firmy faktoringowej (faktora).
Faktoring jest elastycznym narzędziem finansowym, które może być dostosowane do potrzeb zgłaszanych przez przedsiębiorców. Mowa zarówno o dużych podmiotach, zatrudniających wielu pracowników, jak i freelancerach działających w pojedynkę.
Faktoring a ryzyko – jak zabezpieczyć swoje interesy?
W kontekście ryzyka przedsiębiorcy muszą być świadomi istnienia różnych rodzajów faktoringu, zapewniających przedsiębiorcą odmienny zakres ochrony przed możliwością niewypłacalności kontrahenta. Są to m.in.:
- Faktoring pełny (bez regresu) – w tym wariancie faktor przejmuje pełną odpowiedzialność za wykupione należności. Oznacza to, że jeśli kontrahent nie spłaci zobowiązania, to faktor ponosi ryzyko i zajmuje się windykacją powstałego długu. Dla przedsiębiorcy oznacza to niemal całkowite bezpieczeństwo finansowe, ponieważ nie musi martwić się o ewentualne problemy finansowe swoich klientów.
- Faktoring niepełny (z regresem) – w tym przypadku to nie firma faktoringowa, tylko przedsiębiorca ponosi ryzyko niewypłacalności dłużnika. Jeśli kontrahent nie ureguluje zobowiązania w ustalonym terminie, faktorant jest zobowiązany do zwrotu otrzymanych pieniędzy firmie faktoringowej. To często tańsze rozwiązanie niż faktoring bez regresu, ale wiąże się z większym ryzykiem dla przedsiębiorcy. Po faktoring z regresem warto więc sięgać w przypadku faktur wystawionych sprawdzonym kontrahentom.
- Faktoring mieszany– łączy cechy obu powyższych rodzajów faktoringu. Faktor przejmuje odpowiedzialność za niewypłacalność dłużników do określonej kwoty (np. do 90% wartości należności), a powyżej tej sumy odpowiedzialność przechodzi na faktoranta. To rozwiązanie daje przedsiębiorcy pewien stopień ochrony przed ryzykiem, a jednocześnie oferuje pewną elastyczność finansową.
Dlaczego warto skorzystać z faktoringu?
Faktoring to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstw pragnących zwiększyć stabilność operacyjną. Dzięki uwolnieniu pieniędzy zamrożonych na fakturach z odroczonym terminem płatności firma może poprawić płynność finansową i skoncentrować się na tym, co najważniejsze – rozwoju i realizacji swoich celów biznesowych.
Materiał partnera
Artykuł Jak faktoring pozwala zmniejszyć ryzyko niewypłacalności kontrahenta? pochodzi z serwisu GF24.pl.