Niger je prvou krajinou v Afrike, ktorá sa zbavila riečnej slepoty
Niger sa stal prvou africkou krajinou, ktorá eliminovala ochorenie onchocercióza, teda tzv. riečna slepota. Ide o parazitárne ochorenie, ktoré je druhou najčastejšou príčinou slepoty vo svete, uviedla vo štvrtok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), píše agentúra AFP.
Niger je "piatou krajinou na svete a prvou krajinou v Afrike, kde sa podľa WHO zamedzilo prenosu parazita onchocerca volvulus," uviedla WHO s odkazom na červa, ktorý ochorenie spôsobuje.
Riečna slepota sa na človeka prenáša poštípaním čiernou muchou, ktorá sa vyskytuje najmä v blízkosti riek a ktorá je infikovaná parazitickým červom.
"Kombinácia liekov a zamedzenie kontaktu úspešne eliminovali prenos onchocerciózy, o čom svedčí zníženie výskytu z približne 60 percent na 0,02 percenta," uviedla WHO.
V rokoch 1976 až 1989 Niger a ďalšie západoafrické štáty spustili pod vedením WHO program. V rámci neho sa na obmedzenie prenosu parazita používali insekticídy. Následne sa v rokoch 2008 až 2019 podávali širokej verejnosti lieky na báze antiparazitík ivermektín a albendazol s cieľom ďalej zastaviť šírenie.
Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v reakcii na výsledky Nigeru vyhlásil, že krajina "oslobodila svoje obyvateľstvo od tejto zaslepujúcej, stigmatizujúcej choroby, ktorá spôsobuje toľko ľudského utrpenia medzi najchudobnejšími".
Riečna slepota "bráni hospodárskemu rozvoju zasiahnutých komunít a vyháňa ľudí od riek, ktoré sú často zdrojom obživy", dodala Regionálna riaditeľka WHO pre Afriku Matshidiso Moetiová. Svetová zdravotnícka organizácia uviedla, že kľúčovým faktorom úspechu Nigeru bola spolupráca medzi vládou, WHO a mimovládnymi organizáciami.
Onchocercióza je po zápale spojiviek spôsobeným baktériou chlamydia trachomatis druhou najčastejšou infekčnou príčinou slepoty na svete. Postihuje predovšetkým vidiecke obyvateľstvo v subsaharskej Afrike a Jemene a tiež menšie oblasti v niektorých častiach Latinskej Ameriky.
Riečna slepota je tak už druhou "zanedbávanou tropickou chorobou", ktorá sa v Nigeri eliminovala. V roku 2013 sa Niger totiž zaradil na zoznam krajín, kde sa už nevyskytuje parazitárne ochorenie drakunkulóza.