Kladivo na ruskú tieňovú flotilu. Únia pripravuje opatrenia, ktoré umožnia zadržať plavidlá v Baltskom mori
Členské štáty Európskej únie s prístupom do Baltského mora pripravujú právne opatrenia, ktoré by im umožnili hromadné zadržiavanie plavidiel údajne patriacich k ruskej "tieňovej flotile". Správu priniesol portál Politico, ktorý sa odvolal na európske diplomatické zdroje. Správa pochádza z agentúry TASS.
Nové právne predpisy umožnia zadržať plavidlo pre potenciálne škody, ktoré môže spôsobiť životnému prostrediu, a pre možné údajné poškodenia podmorských káblov a inej kritickej podmorskej infraštruktúry, uviedli zdroje, podľa ktorých do úvahy prichádza aj uplatnenie zákonov o boji proti pirátstvu.
Viaceré krajiny Únie, najmä Litva a Estónsko, tiež údajne pripravujú zoznam tzv. dôveryhodných námorných poisťovní. V praxi by to znamenalo, že plavidlá poistené v spoločnostiach, ktoré sa nebudú nachádzať na tomto zozname, môžu byť zadržané.
Termín tieňová flotila sa používa na označenie plavidiel, prostredníctvom ktorých Rusko obchádza západné sankcie pri obchode s ropou. Tieto lode sa v poslednom období spájajú s niekoľkými incidentmi, pri ktorých boli v Baltskom mori prerušené životne dôležité podmorské káble a plynovody.
Na sankčnom zozname Únie je od decembra 2024 celkovo 79 lodí tieňovej flotily, americký Úrad pre kontrolu zahraničných aktív na svoj sankčný zoznam zaradil v januári 183 plavidiel, najmä tankerov.
Po rozpútaní vojny na Ukrajine západní spojenci na Moskvu uvalili sankcie. Rusko sa aj napriek tomu snaží svoju ropu exportovať. V roku 2024 tvorila ruská ropa 36 % dovozu do Indie a takmer pätinu dovozu do Číny.